Nykyaikaa ja Michael Jackson

Michael Jackson ei muuten ole pedofiili, häntähän ei ole siitä tuomittu. Miksiköhän ei?

Voisitko vastata tähän: Miksi Adventtikirkon Nykyaika-lehtenne teki pedofilian erikoisnumeron, jossa annettiin ohjeita seurakunnille pedofilian varalta?
26824
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Ohjeet seurakunnalle pedofilian varalta ja se on sitä nykyaikaa Nykyajassa.
Kaiken voi kai Raamatullistaa adventistien taidollisuudella?

Äänestä
  • Piru pitää huolen lahkolaisista (Gal.5:20-21)

    Äänestä

PYHIEN kärsivällisyys on Jumalan käskyjen kunnioittaminen ja Jeesuksen uskon vaaliminen kaikesta vastustuksesta huolimatta!    

Äänestä

Jos teidän lehtenne kirjoittaa pedofiliasta niin se on mielestäni pelkästään hyvä asia. Ongelmia ei saa lakaista maton alle, vaan "kissa ja muutkin eläimet pitää nostaa pöydälle".

Sinänsä tuo viittaus Michael-poikarakastajaan on mielestäni hassu, koska kaikkihan tietävät että ko mies on lähtöisin jehovantodistajaperheestä, ei suinkaan adventisteista.

Äänestä

mielestäni olisi tärkeämpää kirjoittaa esim.valehtelemisesta ja harhaanjohtamisesta,yksilötasolla,eli siis:"miksi seurakunnassa suvaitaan valehtelijaa"?
Tähän tuore esimerkki.
Näillä kulmilla missä elelen eräs seurakunnan vastuuhenkilö antoi tahallaan kaupungin virkamiehelle väärää tietoa.Tuo seurakunnan vastuuhenkilö kuvitteli ettei asia paljastu,mutta toisin on käynyt.
Kyseinen viranomainen sanoi kuultuaan että hänelle on valehdeltu:"meinasin lentää pe......leni."
Tämä liittyy täällä aikaisemmin kirjoittamaani tapaukseen häikäilettömästä srk:n bisnesmiehestä,jolle kaikki on sallittua,nyt siis myös valehtelu.
Ja srk:n vanhimmat pureskelevat vain kynsiään:"hän on nyt vain niin voimakastahtoinen persoona."Eli asiasta on otettu yhteyttä seurakuntaan,mutta vastaus on tyyliin:"heh...heh!"
Niin kai.Jyrää srk:n vanhimpienkin yli.
Hävytöntä ja huonoa esimerkkiä srk:sta.
Tuo kyseinen kaupungin viranomainen tietää että on kysymys adventtiseurakunnasta.
Et semmonen tapaus tälläkertaa.

Äänestä
  • vanhimmille, että pitävät kyseiselle valehtelijalle nuhtelupuhuttelun ja pistävät sen aisoihin. Se on heidän velvollisuutensa vanhimpina.

    yx advari, joka on ollut vanhimmankin tehtävässä

    Äänestä

  • niille kirjoitti:

    vanhimmille, että pitävät kyseiselle valehtelijalle nuhtelupuhuttelun ja pistävät sen aisoihin. Se on heidän velvollisuutensa vanhimpina.

    yx advari, joka on ollut vanhimmankin tehtävässä

    näillä kulmilla vanhimpana oleminen on titteli joka on joskus jostain syystä saatu.
    On uneliaita ja onnettomia pelkureita.

    Äänestä

Vaikka oikeudessa todettiin näin olleen...mutta koska laki oli silloin vanhentunut 10 ja 20-vuotta vanhoissa jutuissa?

Nykyaika-lehti ja Adventtikirkon johto totesi, että "koska ketään ei voitu tuomita (vanhentuneen lain mukaan) , silloin mitään eil ollut tapahtunut!"

Suluissa olevaa totuutta ei kirjoitettu lehdissämme, sen sijaan muissa valtakunnallisissa lehdissä se kirjoitettiin ihan suomen kielellä!

Tästä valheellisuudesta kirkko tulee maksamaan viewlä vuosia kovaa hintaa!

Ei auta , että mm. Errki Haapasalo jälleen pelastettiin ulkomaille töihin, kuten rikoksiin syyllistyneet syytetyt pastorin aiemmin ...

Emme me jäsenet niin tyhmiä ole, että emme tajuaisi sitä, että rikolliset ja väärämieliset ainostaan jäävät Adventtiseurakuntaan ja tervemieliset eroavat siitä!

Kyllä ulkopuolisille on aivan selvää, missä mennään. Turha itsensä lisäksi on muita yrittää pettää...se ei vana enää ole mahdollista!

Tosiasioiden tunnustaminen on vasta viisauden alku...ja kuuluu olenannisesti kristilliseen etikkaan...mutta sehän on vierasta näille ellenisteille, kun Ellen kehoitti johtoa peittämään synnit, ettei kirkkonsa ja säätiönsä maine tahraannu!?

Lue itse kirjoistaan, se on siellä peittelemättömän selvästi esitetty toimintamalli, jota Adventtikirkon johto uskollisesti toteutti ja edelleen toteuttaa!

Siksi Suomen Adventtikirkon Unioni ja Piirikunta lampaineen on täynnä petosta, valhetta ja oman edun tavoittelua pedofilian ja taloudellisen epärehellisyyden ohella.

Miksi uskallan kirjoittaa näitä aina vaan ja jatkuvasti, kunnes he myöntävät tosiasiat ja tekevät ITSE parannuksen yksilöinä ja kirkon edustajina?!

Miksi minulle EI tule kunnianloukkaussyytteitä tai muita sanktioita, ainoastaan mustia listoja ja puhekieltoja ...koska olen oikeassa ja he tietävät sen ja pelkäävät muidenkin kohta uskovan totuuden!

Pyhä Henki ei voi siunata pastoreiden ja johdon rikkomuksia ja niiden syntien salaamista!

Päinvastoin, on suurta Pyhän Jumalan eli Pyhän hengen pilkkaa jatkaa toimintaa epärehellisyydellä...?!

ystävällisesti teitä valistaen; eräs nykyinen srk:n jäsen, jota ei ole voitu erottaa!?

Äänestä
  • Olisi mielenkiintoista nähdä mitä tapahtuisi johdolle ja pastoreille mustissa puvuissaan, kun sinun kaltaisesi rohkea henkilö haastaisia koko porukan aidosti ja live-esityksellä?!

    Tulisiko mustissa puvuissa "Juudaksista" ensin demonisen kiukkuisia ja vihaisia ja sitten kalpeita ja alastomia, kun Advrnttikansa asettuisikin rehellisen jäsenen puolelle vaatien TODELLA OIKEITA VASTAUKSIA....taitaisi pastoreista ja työntekijöistä tulal melkoinen hautaussaattue, joka marssitettaisiin pois viroistaan ja uudet valittaisiin tilalle ..?!

    Siinä olisi vuosijuhlia kerrakseen?!

    Odotamme innolla tapaamista U.K.Kekkosen hallin ympäristössä ja Adventistien konkurssikypsän leiritilan mailla?!

    Rakkaudella totuuteen; Love Ellenin tytär Esisabet

    Äänestä

  • Ota siellä todistuspuheenvu... kirjoitti:

    Olisi mielenkiintoista nähdä mitä tapahtuisi johdolle ja pastoreille mustissa puvuissaan, kun sinun kaltaisesi rohkea henkilö haastaisia koko porukan aidosti ja live-esityksellä?!

    Tulisiko mustissa puvuissa "Juudaksista" ensin demonisen kiukkuisia ja vihaisia ja sitten kalpeita ja alastomia, kun Advrnttikansa asettuisikin rehellisen jäsenen puolelle vaatien TODELLA OIKEITA VASTAUKSIA....taitaisi pastoreista ja työntekijöistä tulal melkoinen hautaussaattue, joka marssitettaisiin pois viroistaan ja uudet valittaisiin tilalle ..?!

    Siinä olisi vuosijuhlia kerrakseen?!

    Odotamme innolla tapaamista U.K.Kekkosen hallin ympäristössä ja Adventistien konkurssikypsän leiritilan mailla?!

    Rakkaudella totuuteen; Love Ellenin tytär Esisabet

    ...ehtii....odotan itsekin mielenkiinnolla...taidan laatia pienen todistuspuheenvuoron. Kiitos kutsusta! :)

    Daniel

    Äänestä

  • Erkki H. ole mihinkään rikokseen syyllistynyt. Eihän hänellä ole mitään tekemistä sen kanssa, että 15-20 vuotta aikaisemmat johtajat päätyivät niihin päätöksiin kuin päätyivät.

    Eikä kirkko myöskään ole väittänyt, että mitään ei ole tapahtunut. Kaksi pastoria sai lopputilin. Sekö muka on "ei mitään"???

    Kyllä minusta tuntuu, että sinä tarvitse hoitoa tuohon katkeruuteesi.

    Äänestä

  • TV1/MOT 1.9.2003

    Toim. Ann-Nina Finne

    Jumalan vai lain edessä?

    Uhrin oma kertomus – tilanne lavastettu.

    Jos oltiin kahdestaan tai vaikka huonetoverikin siinä, niin, niin sitte se oli semmosta sängyn laidalla istumista ja siinä saatettiin sitte ottaa niinku käsivarsista kiinni, vyötäröltä, reisistä ja nilkoista. Joskus se tapahtu ihan ohimennen ja välillä sitte taas vähän lujemmalla otteella.

    Ohjelman alkutunnus

    Suomen Adventtikirkon korkeimpaan johtoon kuuluva pastori erosi viime syksynä äkillisesti virastaan. Eron tarkempaa syytä ei ole kerrottu, mutta kirkon jäsenten keskuudessa elää vankka käsitys että syynä oli epäilys lasten seksuaalisesta hyväksikäytöstä kirkon piirissä.

    Kirkko ei ole tehnyt asiasta ilmoitusta poliisille eikä lastensuojelu viranomaisille.

    Kalliokoski: …niin kyseessä meidän kannaltamme ovat niin henkilökohtaiset asiat, että ilmoituksen tekeminen on jätetty asianosaisten harkintaan.

    Paunio: No lastensuojelulain 40 §: n mukaan seurakunta on, on juuri eräs niistä viranomaisista, joilla on lastensuojeluilmoituksen velvollisuus.

    Piikkiössä, Turun lähellä, sijaitsee Toivonlinnan Yhteiskoulu. Se on Suomen adventtikirkon koulu joka on tarjonnut perusopetusta ja lukiokoulutusta vuodesta 1932.

    Koulun yhteydessä toimii myös sisäoppilaitos jossa opiskelu aloitetaan yleensä 13 vuotiaana…

    Uhri: No asuntolassahan ne suhteet kehittyi ihan toisella tavalla, ainakin jos vertaa normaaliin kouluympäristöön, että Toivonlinnassa monet opettajista ja työntekijöistä asui siinä koulualueella ja siellä oppii pakostakin tunteen toisensa aika hyvin. Etenkin sitten, jos asuu niinku samassa rakennuksessa, poikien asuntolan välittömässä yhteydessä.

    Tää asuntolassa oleminen on tietysti yks osa tämmösen henkilön toimenkuvaa, että, (joo), mutta tota, se niin, se hänen käytös , se ei kyllä niinku millään muotoa ollu niinku ihan normaalia että, se tapa, millä niinku kosketeltiin ja se, miten usein se toistui sitte. eli hyvin usein.

    Paunio: Lain mukaan lapsen seksuaalisessa hyväksikäytössä on kysymys sukupuoliyhteydestä 16 vuotta nuoremman lapsen kanssa ja myöskin sitten sellaisesta koskettelusta tai muusta seksuaalisesta teosta, joka vahingoittaa lapsen kehitystä. Ja se voi tietysti sitten olla, sanosko tapauksesta ja tilanteesta riippuen, monenlaista asiaa. Mutta esimerkiksi nyt joku pornografisen esityksen esittäminen vois olla sellaista ja sitten tämä, tämä suojaikäraja se sitten nousee 18 vuoteen jos, jos tekijä on lapsen vanhempi tai, tai samassa taloudessa asuva henkilö.

    Viime syksynä Adventtikirkon johtokunta sai kirjeen, jossa 16 kirkon jäsentä vaatii toimenpiteitä. Heidän mukaansa kaksi kirkon pastoria oli jo pitkään käyttäytynyt sopimattomasti lapsia ja nuoria kohtaan…..

    Kirje kirkon jäseniltä: " Lähikuukausien aikana on seurakuntamme parissa tullut esille suuri määrä seksuaalista häirintää, pedofiliaa, insestiä ja raiskauksia, joista on aiemmin vaiettu."

    Allekirjoittajien mielestä kirkon johdon valitsema vaikenemisen linja oli johtamassa katastrofiin…

    Kirje kirkon jäseniltä: "Kyseiset asiat ovat rikosoikeudellisia asioita, jotka ovat ennemmin tai myöhemmin tulossa ilmi nyt, kun uhrit ovat itse uskaltautuneet puhumaan. Jos odotamme, kunnes saamme lukea näistä asioista iltapäivälehdistä, joutuu adventtikirkko kokemaan samaa, mitä katolinen kirkko ja lähetysseura ovat aiemmin saanet kokea.

    Kirje kirkon jäseniltä: "Kun asioihin ei ole puututtu on suojeltu väärintekijöitä, mutta tuomittu uhrit hiljaiseen kärsimykseen. Useat ovat myös menettäneet uskonsa seurakunnan oikeudenmukaisuuteen, kun monet tekijöistä ovat saaneet säilyttää asemansa seurakunnan johtopaikoilla ja luottamustehtävissä. Samalla on altistettu uusi sukupolvi lapsia ja nuoria väärinkäytöksille. Kun asioista ei ole puhuttu eikä niihin ole puututtu, eivät vanhemmat ole myöskään osanneet suojella lapsiaan väärinkäytöksiltä. Vanhemmilla tulee olla oikeus luottaa siihen, että lähettäessään lapsensa seurakuntakouluun, leireillemme tai Toivonlinnaan lapsia ei piittaamattomasti altisteta seksuaaliselle häirinnälle"

    Uhri: No ei set tuntunu oikein miellyttävältä kun ote oli semmonen tiukka, et siitä olis halunnu päästä irti. Ja joskus se puhekin meni vähän semmoseks lässyttämiseksi, mikä ei pojasta oikein kivalta tunnu, että siinä tultiin jotenkin niin lähelle, että se ei oikein tuntunu mukavalta.

    Marko Aromaa on Suomen Adventtikirkon pastori. Tapasimme hänet Lontoossa adventtikirkon omistamassa Newboldin collegessa missä hän opiskelee.

    Pastori Marko Aromaa: Mä en oo adventtikirkon virallinen edustaja. Kirkolla on oma tiedottaja, joka osais kertoa todellisen tilanteen. Mutta mun oman kokemuksen perusteella niin, niin adventtikirkon parissa on tapahtunu seksuaalista häirintää, joka mun kokemuksen mukaan on etupäässä kohdistunut sitten aikuisväestöön. Tosin mä tiedän tapauksen, joka joka henkilö on ollu alaikäinen ja itse sain tietää tästä sen jälkeen kun olin, siitä oli tehty poliisi-ilmoitus. Mutta mä en pidä mahottomana sitä, että että adventtikirkon piirissä vois olla myös muita tapauksia, jotka, jotka liittyy lasten hyväksikäyttöön.

    Sehän on meidän yhteiskunnan ongelma ja myöskään kirkot ei oo eikä adventtikirkko tavallaan ulkona yhteiskunnasta ja se ongelma voi olla myös kirkon kokemusta.

    Marko Aromaa ei ole kirkon virallinen edustaja, mutta hän on ainoa joka suostui antamaan haastattelun asiasta. Kirkon puhemiehekseen valitsema Klaus Kalliokoski suostui vain puhelinhaastatteluun – hänen kuvaansa ei saa myöskään näyttää….

    Klaus Kalliokoski: ..tässä yhteydessä haluaisin kirkon taholta todelta, että olemme pahoillamme, että nuoret henkilöt ovat joutuneet kokemaan asioita, jotka, jotka ovat heitä hämmentäneet ja satuttaneet ja olemme surullisia, jos joku tai jotkut työntekijämme eivät ole käyttäytyneet kirkkomme edustamien periaatteiden mukaisesti ja pyydämme anteeksi kaikilta asianosaisilta.

    Kirkon johtaja Erkki Haapasalo tai muutkaan kirkon johtoon kuuluvat henkilöt eivät suostu vastamaan yhteenkään kysymykseen.


    Uhri: Ne kehittyi niin sillai vähitellen, että aluksi siinä ei sitte osaa reagoida mitenkään. Sitten kun on näitä vähän rajumpia otteita, sitte sitä hämmentyy. Mutta että nekin kehittyy niin pikku hiljaa. Vähän vaikee tietysti näin selittää, koska toi asuntolaympäristö on aika poikkeuksellinen.

    Koskettelu ja käsiksi käyminen toistui usein….

    Uhri: En mä niitä oo laskenu, mutta kymmeniä, ellei satoja kertoja. Joskus se oli siinä käytävillä, ja aulatiloissa tapahtuvaa ja joskus huoneessa.

    Toivonlinnan asuntolan yhteydessä on saunaosasto ja uima-allas, mieluinen paikka opiskelijoille sekä henkilökunnalle…

    Uhri: Saahan sitä tietysti saunoa, mutta on se outoa sitte kun murrosikästen poikien kanssa käydään monta kertaa viikossa saunassa ja uimahallissa. Tätä tapahtu kyllä ihan jatkuvasti.

    Uhri: Mulle ainakin oli ihan selvää, että, että tää henkilö tykkäs siitä, että, että pojat roikkuu siinä kaulassa ja , ja sitte että saa ottaa pojista kiinni siellä altaassa ja että se oli niin poikkeuksellista, että ei muut miehet sillä lailla tehny, eikä edes käyny siellä saunassa niin usein. Ja mulla on se käsitys, että tää ei oo voinu olla kiinnittämättä niinku muidenkin huomiota. Ja tällä mä tarkoitan muita aikuisia siellä, että on se sen verran näkyvää touhua ollu.

    Uhri: Se tuli sitte se tilanne, ku tuli ja , mut sitä koitti sitte vaan jotenkin siitä selvitä eroon siitä, et se menis ohi. Et ei näitä juttuja oo niin helppo, helppo tommosen nuoren ruveta ottaan esille. Ensinnäkään ei oo oikein ketään henkilöä, jolle niitä kertois ja jos ainut henkilö on just tämmönen, tämmönen henkilö, jolle kaikkia asioita kerrotaan, niin eipä siinä sitte voi paljon mitään. Et muita ei oikein semmosiam, semmosia oo ja tämmönen nuori, niin ei se rupee kovin helposti nostaan esille tämmösiä juttuja, et siinä on kaikenlaisii pelkoja, mitä vanhemmat ajattelee ja sukulaiset ja kaverit . Sitä koittaa vaan jotenkin sitte peittää sinne alle.

    Viime syksynä Suomen adventtikirkon johto alkoi selvittää mitä oli oikeastaan tapahtunut….

    Kalliokoski: Nää tietoon tulleet tapaukset kirkko on selvittänyt ja myös tulee selvittämään yhteistyössä tiedossa olevien asianosaisten kanssa ja eri alojen asiantuntijoiden kanssa ja. Kun lasten hyvinvointiin ja suojeluun liittyvät kysymykset ovat tulleet vahvasti esiin, esille yhteiskunnassa, on adventtikirkko panostanut asiaan entistä enemmän ja kirkon linjaa on koko ajan tarkistettu ja ja tiukennettu myös. Ja viimeisen vuoden aikana adventtikirkon työntekijöitä on entistä enemmän koulutettu ehkäisemään ja tunnistamaan lasten hyväksikäyttö.

    Mot: No millä tavalla kirkko on sitten selvittänyt tätä?

    Kalliokoski: No kuten sanoin tässä, niin me olemme toimineet kirkkona omalta osaltamme toimikuntien kautta, eli

    Mot: …tarkoittaa mitä käytännössä?

    Kalliokoski: Tarkoittaa käytännössä sitä, että koska olemme kirkkona katsoneet, että kyseessä ovat niin henkilökohtaiset asiat, kun näihin liittyy, mitä toimittaja viittaa niin, se on jätetty näitten asianosaisten harkintaan, miten haluat toimia. Heillä on apuna tässä tämä, tämä toimikunta ja lapsiasiamies, joilla löytyy asiantuntemusta sitten neuvoa ja ohjata.

    Uhri: Eniten täs vaikuttaa näin jälkeenpäin se, että miten tähän asiaan niinku suhtaudutaan, vähätellen ja peitellen ja ne jotka koettaa tästä asiasta puhua tai rohkenee ylipäänsä puhua, niin leimataan sitten valehtelijoiksi tai henkilöiksi, jotka haluaa vahingoittaa tahallaan seurakuntaa. Se varmasti satuttaa tämmösen kohtelun uhreiksi joutuneita vielä pitkään. Vedotaan kristilliseen rakkauteen ja anteeksiantoon, mikä ei oo

    kyllä mikään ratkasu , ennen kuin tämmöset asiat on todella selvitetty, että se anteeksiannon aika tulee sitten vasta myöhemmin.

    Adventtikirkon johto, eli unioni, on todennäköisesti ollut tietoinen ongelmista jo pitkään.

    Aromaa: Muutama vuosi sitten kaikki pastorit ja , jotka on lasten ja nuorten työssä mukana, niin me jouduttiin semmonen kaavake, jossa, jossa tuota ilmasemme, että meillä ei ollut tämmösiä taipumuksia taikka, taikka ei ole ollu ongelmia tällä alueella. Myöskin kaikki, jotka on vapaaehtoistoiminnassa nuorten ja lasten kanssa tekemisissä, niin heidän tulee allekirjoittaa tällänen vakuutus. Eli, eli paikallisseurakuntatasolla halutaan myös pitää selvää linjaa siitä, että ihmiset, joilla on ongelmia näillä alueilla, ei pääse toimimaan lasten ja nuorten kanssa.

    Kirkon oma lehti Nykyaika julkaisi toukokuussa teemanumeron joka käsitteli lasten seksuaalista hyväksikäyttöä. Lehdessä todetaan muun muassa että kirkolla tulisi olla kriisisuunnitelma tällaisten tapausten varalle.

    Suomen ongelmat ovat olleet tiedossa myös Adventtikirkon Euroopan pääkonttorissa Lontoossa…

    Bertil Wiklander, London: Jag tror att vad som varit ett problem i det här fallet som kommit upp i Finland , har varit, hur kan man få klara och otvetydiga bevis på vad som hänt och inte – hur kan man så att säga veta det? Och det är någonting som har utretts i en kommittée som jag vet att finska unionen tillsatte. Och den har tystnadsplikt så jag känner inte till vad den kommit fram till.

    Aromaa: Jos on kyse lapsiin ja nuoriin kohdistuvasta hyväksikäytöstä niin, se on asia, joka, jota ei pitäs koskaan käsitellä sisäisenä asiana. Se pitää saattaa viranomaistietoon, siitä pitää tehdä lastensuojeluilmoitus. Mutta toki on tärkeeetä, että seurakunta myös sisäisesti käsittelee sitä asiaa yhdessä sitten viranomaisten kanssa.

    Kirkko on perustanut toimielimen jonka tehtävänä on selvittää onko epäilyissä perää. Tämä on kuitenkin kirkon sisäinen tarkastus. Onko toimenpide riittävä?

    Paunio:…. mutta jos otetaan nyt vaikka esimerkiksi tämmönen julkinen, kunnallinen vaikkapa koulutoimi tai nuorisotoimi ja tuota siellä on nyt sitten todennäköisiä syitä epäillä, että joku, joku vaikkapa lasten kanssa tekemisissä oleva virkamies on, on syyllistynyt johonkin tällaiseen, tällaiseen tekoon, niin tietysti se velvoite, joka, joka työnantajalla, viranomaisella on, on huolehtia siitä, että että tuota tämä henkilö sitten ei , ei ole tekemisissä lasten kanssa ja juuri on mahdollista esimerkiksi pidättää hänet virantoimituksesta tällaisen rikostutkinnan ja, ja oikeuskäsittelyn ajaksi. ….

    Kirkko ei ole tehnyt rikosilmoitusta asiasta ja sisäisen selvityksen tulos on salainen. Wiklander kommentoi asiaa näin….

    Bertil Wiklander, London: Alltså jag har ju blivit informerad om att det funnits ett problem där. Så jag känner till en persons namn och jag vet att i detta fall så har han valt att avgå, han har sagt upp sig från sin tjänst. Vad jag förstår från ledningen där så har hans tjänst upphört inom samfundet och han fortsätter inte att arbeta med det.

    Yksi henkilö erosi kirkon palveluksesta viime syksynä , mutta seurakunnan jäsenet ovat edelleen huolestuneita.

    Adventtikirkon miespiiri järjesti kesäkuussa Turussa kokouksen. Puheenaiheena oli Toivonlinna kouluun liittyvät pedofiliaepäilyt.

    Jos me olisimme ymmärtäneet, mitä Toivonlinassa tapahtuu, niin ikinä emme olisi omia lapsiamme sinne päästäneet – kerrottiin eräänkin isän kokouksessa puuskahtaneen.

    Toivonlinna mainostettiin kovasti seurakunnan piirissä hyväksi paikaksi, mutta koskaan vanhemmille ei puhuttu niistä vaaroista, joista rehtorille oli kerrottu.

    Uhri: Nyt myöhemmin on alkanu ymmärtään näitä asioita vähän paremmin ja ollu pettyny siihen, että luottamusta on käytetty väärin ja tultu semmoselle alueelle, mikä ei oikein tunnu hyvältä.

    Marko Aromaa on keskustellut monen uhrin kanssa. He kokevat tilanteen edelleen erittäin vaikeaksi....

    Aromaa: Ne ihmiset, joiden kanssa mä oon jutellu niin, niin ovat kokeneet, että, että jos asiaa ei oo käsitelty, niin ja henkilö on ehkä seurakunnassa, tämä väärinkäytöksen tekijä on seurakunnassa ja hänellä on asemaa seurakunnassa, niin moni on kokenu ikävänä sen, että, että kyseisellä henkilöllä on tehtäviä paikallisseurakuntatasolla taikka sitten, taikka sitten korkeammalla tasolla.

    Adventtikirkon johto vaikenee mutta kirkon internet keskustelupalstalla on käyty vilkasta keskustelua. Ydinkysymyksenä on ollut – kuka on vuotanut ja mitkä voivat olla seuraukset …

    Adv.listalta (lukija); Jos se, mitä olen kuullut mahdollisen MOT-ohjelman teemasta pitää paikkansa, olen järkyttynyt, vihainen ja ällistynyt. Varoitan koko sydämestäni niitä, jotka ovat aiheen ohjelmaan antaneet. Se on niin selvää oman pesän sotkemista, ettei parempaa esimerkkiä hevin löydy. Seuraukset selviävät vasta ikuisuudessa, mutta
    en totisesti haluaisi tuomiolla olla "vuotajien" asemassa. Hirvittävää järjen ja harkintakyvyn puutetta!!!

    Adv:listalta (lukija); Mitä tulee Ossin kommenttiin, olisin Ossina varovainen edistämään kirkon vaikenemis- ja uhkailulinjaa , sillä asia on rikospoliisilla ja todistusaineistoa riittää, valitettavasti asiassa saattaa olla esillä vain jäävuoren huippu. Olemmehan tottuneet luottamaan työntekijöihimme ja maksaneet kymmenyksiä hyvillä mielin, emmekä ole halunneet ajatella tai tunnustaa erehdyksiä tapahtuneen. Jos niitä on ollut , ne on totuttu siivoamaan maton alle.

    Adv.listalta (lukija); Se, että johtokunta on kieltänyt asioista puhumisen ei anna hyvää eikä rehellistä kuvaa myöskään ulkopuolisille. Olet varmasti itsekin elämäsi varrella todennut sisäpiirissä erilaisia asioita , joiden kautta sokeutuminen ja kuuroutuminen on ollut tahallista ja tahatonta. Naivius on anteeksiannettavaa, mutta ei suositeltavaa.

    Aromaa: Mä katsoin, että on tärkeetä että, että kirkko puhuu asioista avoimesti, vaikka mä en oo kirkon edustaja, niin mä katson että, että jos adventtikirkko on tehnyt virheitä ja ja vääriä asioita niin täytyy myöntää ja tehdä, tehdä parannusta ja, ja toimia niin, että väärinkäytöksiin ei jäis tulevaisuudessa mahdollisuuksia. Ja yks asia on myös se, että mä oon kokenu, että jo uhrien takia on tärkeetä, että, että joku tulee esille ja sanoo, että että ei oo teidän syynne, ei oo sinun syysi olla, olla väärinkäytöksen uhri vaan, vaan että omalta puoleltani haluan rohkaista ja kannustaa heitä ja ehkä, ehkä tällä esiin tulollani jollain tavalla oon pystyny antamaan tukea heille ja niille uhreille meidän yhteiskunnassa jotka vielä pitää sisällään ikävien tapahtumien kirjoa.

    Aromaa: Se on varmaan vaikee kysymys sanoo, miten , miten he voi. Riippuu varmaan paljon siitä, että mitä he ovat kokeneet ja ovatko he pystyneet puhumaan asioista kenenkään kanssa. Osa varmaan on tyytyväinen siitä, että tänä päivänä puhutaan enemmän hyväkskäyttö, hyväkskäytöstä. Osa varmaan toivois, että asiat etenis vielä eteenpäin ja ne oikein lopullisisesti käsitellään. Mutta mä oon itse henkilökohtasesti ilonen siitä , että jos tää keskustelu, jota , jota käydään yhteiskunnassa ja myöskin seurakunnassa, vois rohkasta uhreja huomaamaan, että se ei oo heidän syynsä, että he ovat joutuneet väärin kohdelluiksi. Se häpeä, jota monet kokee niin, niin ei kuulu heille vaan niille, jotka on asiat mahdollistaneet ja ennen kaikkea niille, jotka ovat toimineet väärin. Ja mä itse toivon, että mahdolliset uhrit, joita , joita on olemassa vois rohkaistua siitä, että heitä kuunnellaan ja heidän puolellaan ollaan ja ja valmiita auttamaan heitä pääsemään yli näistä vaikeista kokemuksista.

    Uhri: Mun mielestä olis tärkeetä, että nyt joku ulkopuolinen taho pääsis selvittämään, mitä on todella tapahtunu. Onko tapahtunu jotain pahempaa, ehkä muidenkin taholta, kun tää kyseinen henkilö, niin se olis kaikkien puol, osapuolien kannalta paras ratkasu. Vaikka kirkon johdon taholta olis todella niin, että ei oo ollu mitään tietoa aikasemmin näistä, niin nyt viimestään pitäis ja olis jo pitäny puuttua asiaan, niin että mahdolliset rikosepäilyt ilmotettais poliisille ja annettais semmonen signaali, että todella halutaan selvittää nää jutut.

    Keskusrikospoliisi on ryhtynyt tutkimaan asiaa.

    LOPPU

    Äänestä

  • Pedofiliasta adventtikirkossa kirjoitti:

    TV1/MOT 1.9.2003

    Toim. Ann-Nina Finne

    Jumalan vai lain edessä?

    Uhrin oma kertomus – tilanne lavastettu.

    Jos oltiin kahdestaan tai vaikka huonetoverikin siinä, niin, niin sitte se oli semmosta sängyn laidalla istumista ja siinä saatettiin sitte ottaa niinku käsivarsista kiinni, vyötäröltä, reisistä ja nilkoista. Joskus se tapahtu ihan ohimennen ja välillä sitte taas vähän lujemmalla otteella.

    Ohjelman alkutunnus

    Suomen Adventtikirkon korkeimpaan johtoon kuuluva pastori erosi viime syksynä äkillisesti virastaan. Eron tarkempaa syytä ei ole kerrottu, mutta kirkon jäsenten keskuudessa elää vankka käsitys että syynä oli epäilys lasten seksuaalisesta hyväksikäytöstä kirkon piirissä.

    Kirkko ei ole tehnyt asiasta ilmoitusta poliisille eikä lastensuojelu viranomaisille.

    Kalliokoski: …niin kyseessä meidän kannaltamme ovat niin henkilökohtaiset asiat, että ilmoituksen tekeminen on jätetty asianosaisten harkintaan.

    Paunio: No lastensuojelulain 40 §: n mukaan seurakunta on, on juuri eräs niistä viranomaisista, joilla on lastensuojeluilmoituksen velvollisuus.

    Piikkiössä, Turun lähellä, sijaitsee Toivonlinnan Yhteiskoulu. Se on Suomen adventtikirkon koulu joka on tarjonnut perusopetusta ja lukiokoulutusta vuodesta 1932.

    Koulun yhteydessä toimii myös sisäoppilaitos jossa opiskelu aloitetaan yleensä 13 vuotiaana…

    Uhri: No asuntolassahan ne suhteet kehittyi ihan toisella tavalla, ainakin jos vertaa normaaliin kouluympäristöön, että Toivonlinnassa monet opettajista ja työntekijöistä asui siinä koulualueella ja siellä oppii pakostakin tunteen toisensa aika hyvin. Etenkin sitten, jos asuu niinku samassa rakennuksessa, poikien asuntolan välittömässä yhteydessä.

    Tää asuntolassa oleminen on tietysti yks osa tämmösen henkilön toimenkuvaa, että, (joo), mutta tota, se niin, se hänen käytös , se ei kyllä niinku millään muotoa ollu niinku ihan normaalia että, se tapa, millä niinku kosketeltiin ja se, miten usein se toistui sitte. eli hyvin usein.

    Paunio: Lain mukaan lapsen seksuaalisessa hyväksikäytössä on kysymys sukupuoliyhteydestä 16 vuotta nuoremman lapsen kanssa ja myöskin sitten sellaisesta koskettelusta tai muusta seksuaalisesta teosta, joka vahingoittaa lapsen kehitystä. Ja se voi tietysti sitten olla, sanosko tapauksesta ja tilanteesta riippuen, monenlaista asiaa. Mutta esimerkiksi nyt joku pornografisen esityksen esittäminen vois olla sellaista ja sitten tämä, tämä suojaikäraja se sitten nousee 18 vuoteen jos, jos tekijä on lapsen vanhempi tai, tai samassa taloudessa asuva henkilö.

    Viime syksynä Adventtikirkon johtokunta sai kirjeen, jossa 16 kirkon jäsentä vaatii toimenpiteitä. Heidän mukaansa kaksi kirkon pastoria oli jo pitkään käyttäytynyt sopimattomasti lapsia ja nuoria kohtaan…..

    Kirje kirkon jäseniltä: " Lähikuukausien aikana on seurakuntamme parissa tullut esille suuri määrä seksuaalista häirintää, pedofiliaa, insestiä ja raiskauksia, joista on aiemmin vaiettu."

    Allekirjoittajien mielestä kirkon johdon valitsema vaikenemisen linja oli johtamassa katastrofiin…

    Kirje kirkon jäseniltä: "Kyseiset asiat ovat rikosoikeudellisia asioita, jotka ovat ennemmin tai myöhemmin tulossa ilmi nyt, kun uhrit ovat itse uskaltautuneet puhumaan. Jos odotamme, kunnes saamme lukea näistä asioista iltapäivälehdistä, joutuu adventtikirkko kokemaan samaa, mitä katolinen kirkko ja lähetysseura ovat aiemmin saanet kokea.

    Kirje kirkon jäseniltä: "Kun asioihin ei ole puututtu on suojeltu väärintekijöitä, mutta tuomittu uhrit hiljaiseen kärsimykseen. Useat ovat myös menettäneet uskonsa seurakunnan oikeudenmukaisuuteen, kun monet tekijöistä ovat saaneet säilyttää asemansa seurakunnan johtopaikoilla ja luottamustehtävissä. Samalla on altistettu uusi sukupolvi lapsia ja nuoria väärinkäytöksille. Kun asioista ei ole puhuttu eikä niihin ole puututtu, eivät vanhemmat ole myöskään osanneet suojella lapsiaan väärinkäytöksiltä. Vanhemmilla tulee olla oikeus luottaa siihen, että lähettäessään lapsensa seurakuntakouluun, leireillemme tai Toivonlinnaan lapsia ei piittaamattomasti altisteta seksuaaliselle häirinnälle"

    Uhri: No ei set tuntunu oikein miellyttävältä kun ote oli semmonen tiukka, et siitä olis halunnu päästä irti. Ja joskus se puhekin meni vähän semmoseks lässyttämiseksi, mikä ei pojasta oikein kivalta tunnu, että siinä tultiin jotenkin niin lähelle, että se ei oikein tuntunu mukavalta.

    Marko Aromaa on Suomen Adventtikirkon pastori. Tapasimme hänet Lontoossa adventtikirkon omistamassa Newboldin collegessa missä hän opiskelee.

    Pastori Marko Aromaa: Mä en oo adventtikirkon virallinen edustaja. Kirkolla on oma tiedottaja, joka osais kertoa todellisen tilanteen. Mutta mun oman kokemuksen perusteella niin, niin adventtikirkon parissa on tapahtunu seksuaalista häirintää, joka mun kokemuksen mukaan on etupäässä kohdistunut sitten aikuisväestöön. Tosin mä tiedän tapauksen, joka joka henkilö on ollu alaikäinen ja itse sain tietää tästä sen jälkeen kun olin, siitä oli tehty poliisi-ilmoitus. Mutta mä en pidä mahottomana sitä, että että adventtikirkon piirissä vois olla myös muita tapauksia, jotka, jotka liittyy lasten hyväksikäyttöön.

    Sehän on meidän yhteiskunnan ongelma ja myöskään kirkot ei oo eikä adventtikirkko tavallaan ulkona yhteiskunnasta ja se ongelma voi olla myös kirkon kokemusta.

    Marko Aromaa ei ole kirkon virallinen edustaja, mutta hän on ainoa joka suostui antamaan haastattelun asiasta. Kirkon puhemiehekseen valitsema Klaus Kalliokoski suostui vain puhelinhaastatteluun – hänen kuvaansa ei saa myöskään näyttää….

    Klaus Kalliokoski: ..tässä yhteydessä haluaisin kirkon taholta todelta, että olemme pahoillamme, että nuoret henkilöt ovat joutuneet kokemaan asioita, jotka, jotka ovat heitä hämmentäneet ja satuttaneet ja olemme surullisia, jos joku tai jotkut työntekijämme eivät ole käyttäytyneet kirkkomme edustamien periaatteiden mukaisesti ja pyydämme anteeksi kaikilta asianosaisilta.

    Kirkon johtaja Erkki Haapasalo tai muutkaan kirkon johtoon kuuluvat henkilöt eivät suostu vastamaan yhteenkään kysymykseen.


    Uhri: Ne kehittyi niin sillai vähitellen, että aluksi siinä ei sitte osaa reagoida mitenkään. Sitten kun on näitä vähän rajumpia otteita, sitte sitä hämmentyy. Mutta että nekin kehittyy niin pikku hiljaa. Vähän vaikee tietysti näin selittää, koska toi asuntolaympäristö on aika poikkeuksellinen.

    Koskettelu ja käsiksi käyminen toistui usein….

    Uhri: En mä niitä oo laskenu, mutta kymmeniä, ellei satoja kertoja. Joskus se oli siinä käytävillä, ja aulatiloissa tapahtuvaa ja joskus huoneessa.

    Toivonlinnan asuntolan yhteydessä on saunaosasto ja uima-allas, mieluinen paikka opiskelijoille sekä henkilökunnalle…

    Uhri: Saahan sitä tietysti saunoa, mutta on se outoa sitte kun murrosikästen poikien kanssa käydään monta kertaa viikossa saunassa ja uimahallissa. Tätä tapahtu kyllä ihan jatkuvasti.

    Uhri: Mulle ainakin oli ihan selvää, että, että tää henkilö tykkäs siitä, että, että pojat roikkuu siinä kaulassa ja , ja sitte että saa ottaa pojista kiinni siellä altaassa ja että se oli niin poikkeuksellista, että ei muut miehet sillä lailla tehny, eikä edes käyny siellä saunassa niin usein. Ja mulla on se käsitys, että tää ei oo voinu olla kiinnittämättä niinku muidenkin huomiota. Ja tällä mä tarkoitan muita aikuisia siellä, että on se sen verran näkyvää touhua ollu.

    Uhri: Se tuli sitte se tilanne, ku tuli ja , mut sitä koitti sitte vaan jotenkin siitä selvitä eroon siitä, et se menis ohi. Et ei näitä juttuja oo niin helppo, helppo tommosen nuoren ruveta ottaan esille. Ensinnäkään ei oo oikein ketään henkilöä, jolle niitä kertois ja jos ainut henkilö on just tämmönen, tämmönen henkilö, jolle kaikkia asioita kerrotaan, niin eipä siinä sitte voi paljon mitään. Et muita ei oikein semmosiam, semmosia oo ja tämmönen nuori, niin ei se rupee kovin helposti nostaan esille tämmösiä juttuja, et siinä on kaikenlaisii pelkoja, mitä vanhemmat ajattelee ja sukulaiset ja kaverit . Sitä koittaa vaan jotenkin sitte peittää sinne alle.

    Viime syksynä Suomen adventtikirkon johto alkoi selvittää mitä oli oikeastaan tapahtunut….

    Kalliokoski: Nää tietoon tulleet tapaukset kirkko on selvittänyt ja myös tulee selvittämään yhteistyössä tiedossa olevien asianosaisten kanssa ja eri alojen asiantuntijoiden kanssa ja. Kun lasten hyvinvointiin ja suojeluun liittyvät kysymykset ovat tulleet vahvasti esiin, esille yhteiskunnassa, on adventtikirkko panostanut asiaan entistä enemmän ja kirkon linjaa on koko ajan tarkistettu ja ja tiukennettu myös. Ja viimeisen vuoden aikana adventtikirkon työntekijöitä on entistä enemmän koulutettu ehkäisemään ja tunnistamaan lasten hyväksikäyttö.

    Mot: No millä tavalla kirkko on sitten selvittänyt tätä?

    Kalliokoski: No kuten sanoin tässä, niin me olemme toimineet kirkkona omalta osaltamme toimikuntien kautta, eli

    Mot: …tarkoittaa mitä käytännössä?

    Kalliokoski: Tarkoittaa käytännössä sitä, että koska olemme kirkkona katsoneet, että kyseessä ovat niin henkilökohtaiset asiat, kun näihin liittyy, mitä toimittaja viittaa niin, se on jätetty näitten asianosaisten harkintaan, miten haluat toimia. Heillä on apuna tässä tämä, tämä toimikunta ja lapsiasiamies, joilla löytyy asiantuntemusta sitten neuvoa ja ohjata.

    Uhri: Eniten täs vaikuttaa näin jälkeenpäin se, että miten tähän asiaan niinku suhtaudutaan, vähätellen ja peitellen ja ne jotka koettaa tästä asiasta puhua tai rohkenee ylipäänsä puhua, niin leimataan sitten valehtelijoiksi tai henkilöiksi, jotka haluaa vahingoittaa tahallaan seurakuntaa. Se varmasti satuttaa tämmösen kohtelun uhreiksi joutuneita vielä pitkään. Vedotaan kristilliseen rakkauteen ja anteeksiantoon, mikä ei oo

    kyllä mikään ratkasu , ennen kuin tämmöset asiat on todella selvitetty, että se anteeksiannon aika tulee sitten vasta myöhemmin.

    Adventtikirkon johto, eli unioni, on todennäköisesti ollut tietoinen ongelmista jo pitkään.

    Aromaa: Muutama vuosi sitten kaikki pastorit ja , jotka on lasten ja nuorten työssä mukana, niin me jouduttiin semmonen kaavake, jossa, jossa tuota ilmasemme, että meillä ei ollut tämmösiä taipumuksia taikka, taikka ei ole ollu ongelmia tällä alueella. Myöskin kaikki, jotka on vapaaehtoistoiminnassa nuorten ja lasten kanssa tekemisissä, niin heidän tulee allekirjoittaa tällänen vakuutus. Eli, eli paikallisseurakuntatasolla halutaan myös pitää selvää linjaa siitä, että ihmiset, joilla on ongelmia näillä alueilla, ei pääse toimimaan lasten ja nuorten kanssa.

    Kirkon oma lehti Nykyaika julkaisi toukokuussa teemanumeron joka käsitteli lasten seksuaalista hyväksikäyttöä. Lehdessä todetaan muun muassa että kirkolla tulisi olla kriisisuunnitelma tällaisten tapausten varalle.

    Suomen ongelmat ovat olleet tiedossa myös Adventtikirkon Euroopan pääkonttorissa Lontoossa…

    Bertil Wiklander, London: Jag tror att vad som varit ett problem i det här fallet som kommit upp i Finland , har varit, hur kan man få klara och otvetydiga bevis på vad som hänt och inte – hur kan man så att säga veta det? Och det är någonting som har utretts i en kommittée som jag vet att finska unionen tillsatte. Och den har tystnadsplikt så jag känner inte till vad den kommit fram till.

    Aromaa: Jos on kyse lapsiin ja nuoriin kohdistuvasta hyväksikäytöstä niin, se on asia, joka, jota ei pitäs koskaan käsitellä sisäisenä asiana. Se pitää saattaa viranomaistietoon, siitä pitää tehdä lastensuojeluilmoitus. Mutta toki on tärkeeetä, että seurakunta myös sisäisesti käsittelee sitä asiaa yhdessä sitten viranomaisten kanssa.

    Kirkko on perustanut toimielimen jonka tehtävänä on selvittää onko epäilyissä perää. Tämä on kuitenkin kirkon sisäinen tarkastus. Onko toimenpide riittävä?

    Paunio:…. mutta jos otetaan nyt vaikka esimerkiksi tämmönen julkinen, kunnallinen vaikkapa koulutoimi tai nuorisotoimi ja tuota siellä on nyt sitten todennäköisiä syitä epäillä, että joku, joku vaikkapa lasten kanssa tekemisissä oleva virkamies on, on syyllistynyt johonkin tällaiseen, tällaiseen tekoon, niin tietysti se velvoite, joka, joka työnantajalla, viranomaisella on, on huolehtia siitä, että että tuota tämä henkilö sitten ei , ei ole tekemisissä lasten kanssa ja juuri on mahdollista esimerkiksi pidättää hänet virantoimituksesta tällaisen rikostutkinnan ja, ja oikeuskäsittelyn ajaksi. ….

    Kirkko ei ole tehnyt rikosilmoitusta asiasta ja sisäisen selvityksen tulos on salainen. Wiklander kommentoi asiaa näin….

    Bertil Wiklander, London: Alltså jag har ju blivit informerad om att det funnits ett problem där. Så jag känner till en persons namn och jag vet att i detta fall så har han valt att avgå, han har sagt upp sig från sin tjänst. Vad jag förstår från ledningen där så har hans tjänst upphört inom samfundet och han fortsätter inte att arbeta med det.

    Yksi henkilö erosi kirkon palveluksesta viime syksynä , mutta seurakunnan jäsenet ovat edelleen huolestuneita.

    Adventtikirkon miespiiri järjesti kesäkuussa Turussa kokouksen. Puheenaiheena oli Toivonlinna kouluun liittyvät pedofiliaepäilyt.

    Jos me olisimme ymmärtäneet, mitä Toivonlinassa tapahtuu, niin ikinä emme olisi omia lapsiamme sinne päästäneet – kerrottiin eräänkin isän kokouksessa puuskahtaneen.

    Toivonlinna mainostettiin kovasti seurakunnan piirissä hyväksi paikaksi, mutta koskaan vanhemmille ei puhuttu niistä vaaroista, joista rehtorille oli kerrottu.

    Uhri: Nyt myöhemmin on alkanu ymmärtään näitä asioita vähän paremmin ja ollu pettyny siihen, että luottamusta on käytetty väärin ja tultu semmoselle alueelle, mikä ei oikein tunnu hyvältä.

    Marko Aromaa on keskustellut monen uhrin kanssa. He kokevat tilanteen edelleen erittäin vaikeaksi....

    Aromaa: Ne ihmiset, joiden kanssa mä oon jutellu niin, niin ovat kokeneet, että, että jos asiaa ei oo käsitelty, niin ja henkilö on ehkä seurakunnassa, tämä väärinkäytöksen tekijä on seurakunnassa ja hänellä on asemaa seurakunnassa, niin moni on kokenu ikävänä sen, että, että kyseisellä henkilöllä on tehtäviä paikallisseurakuntatasolla taikka sitten, taikka sitten korkeammalla tasolla.

    Adventtikirkon johto vaikenee mutta kirkon internet keskustelupalstalla on käyty vilkasta keskustelua. Ydinkysymyksenä on ollut – kuka on vuotanut ja mitkä voivat olla seuraukset …

    Adv.listalta (lukija); Jos se, mitä olen kuullut mahdollisen MOT-ohjelman teemasta pitää paikkansa, olen järkyttynyt, vihainen ja ällistynyt. Varoitan koko sydämestäni niitä, jotka ovat aiheen ohjelmaan antaneet. Se on niin selvää oman pesän sotkemista, ettei parempaa esimerkkiä hevin löydy. Seuraukset selviävät vasta ikuisuudessa, mutta
    en totisesti haluaisi tuomiolla olla "vuotajien" asemassa. Hirvittävää järjen ja harkintakyvyn puutetta!!!

    Adv:listalta (lukija); Mitä tulee Ossin kommenttiin, olisin Ossina varovainen edistämään kirkon vaikenemis- ja uhkailulinjaa , sillä asia on rikospoliisilla ja todistusaineistoa riittää, valitettavasti asiassa saattaa olla esillä vain jäävuoren huippu. Olemmehan tottuneet luottamaan työntekijöihimme ja maksaneet kymmenyksiä hyvillä mielin, emmekä ole halunneet ajatella tai tunnustaa erehdyksiä tapahtuneen. Jos niitä on ollut , ne on totuttu siivoamaan maton alle.

    Adv.listalta (lukija); Se, että johtokunta on kieltänyt asioista puhumisen ei anna hyvää eikä rehellistä kuvaa myöskään ulkopuolisille. Olet varmasti itsekin elämäsi varrella todennut sisäpiirissä erilaisia asioita , joiden kautta sokeutuminen ja kuuroutuminen on ollut tahallista ja tahatonta. Naivius on anteeksiannettavaa, mutta ei suositeltavaa.

    Aromaa: Mä katsoin, että on tärkeetä että, että kirkko puhuu asioista avoimesti, vaikka mä en oo kirkon edustaja, niin mä katson että, että jos adventtikirkko on tehnyt virheitä ja ja vääriä asioita niin täytyy myöntää ja tehdä, tehdä parannusta ja, ja toimia niin, että väärinkäytöksiin ei jäis tulevaisuudessa mahdollisuuksia. Ja yks asia on myös se, että mä oon kokenu, että jo uhrien takia on tärkeetä, että, että joku tulee esille ja sanoo, että että ei oo teidän syynne, ei oo sinun syysi olla, olla väärinkäytöksen uhri vaan, vaan että omalta puoleltani haluan rohkaista ja kannustaa heitä ja ehkä, ehkä tällä esiin tulollani jollain tavalla oon pystyny antamaan tukea heille ja niille uhreille meidän yhteiskunnassa jotka vielä pitää sisällään ikävien tapahtumien kirjoa.

    Aromaa: Se on varmaan vaikee kysymys sanoo, miten , miten he voi. Riippuu varmaan paljon siitä, että mitä he ovat kokeneet ja ovatko he pystyneet puhumaan asioista kenenkään kanssa. Osa varmaan on tyytyväinen siitä, että tänä päivänä puhutaan enemmän hyväkskäyttö, hyväkskäytöstä. Osa varmaan toivois, että asiat etenis vielä eteenpäin ja ne oikein lopullisisesti käsitellään. Mutta mä oon itse henkilökohtasesti ilonen siitä , että jos tää keskustelu, jota , jota käydään yhteiskunnassa ja myöskin seurakunnassa, vois rohkasta uhreja huomaamaan, että se ei oo heidän syynsä, että he ovat joutuneet väärin kohdelluiksi. Se häpeä, jota monet kokee niin, niin ei kuulu heille vaan niille, jotka on asiat mahdollistaneet ja ennen kaikkea niille, jotka ovat toimineet väärin. Ja mä itse toivon, että mahdolliset uhrit, joita , joita on olemassa vois rohkaistua siitä, että heitä kuunnellaan ja heidän puolellaan ollaan ja ja valmiita auttamaan heitä pääsemään yli näistä vaikeista kokemuksista.

    Uhri: Mun mielestä olis tärkeetä, että nyt joku ulkopuolinen taho pääsis selvittämään, mitä on todella tapahtunu. Onko tapahtunu jotain pahempaa, ehkä muidenkin taholta, kun tää kyseinen henkilö, niin se olis kaikkien puol, osapuolien kannalta paras ratkasu. Vaikka kirkon johdon taholta olis todella niin, että ei oo ollu mitään tietoa aikasemmin näistä, niin nyt viimestään pitäis ja olis jo pitäny puuttua asiaan, niin että mahdolliset rikosepäilyt ilmotettais poliisille ja annettais semmonen signaali, että todella halutaan selvittää nää jutut.

    Keskusrikospoliisi on ryhtynyt tutkimaan asiaa.

    LOPPU

    koska toimittaja ilmeisesti halusi itselleen nimeä. Kirkon johto ei hänen kanssaan halunnut olla tekemisissä, koska POLIISI antoi sellaisen ohjeen, että älkää olko, ainakaan ennenkuin POLIISI ottaa asian käsittelyyn.

    Väite, että kirkko ei tehnyt ilmoitusta ei pidä paikkaansa. Kyllä teki, mutta se ei kelvannut sen enempää lastensuojeluviranomaisille kuin poliisillekaan. Syy. Uhrit eivät olleet enää lapsia ja tapaukset olivat liian vanhoja. Näin viranomaiset aluksi asiaan suhtautuivat. Mitä siinä kirkko sitten voi tehdä kuin nostaa kädet pystyyn? Varsinkin, kun epäilty itse oli jo lähtenyt kirkosta. Tätä MOT ei kertonut ja antoi siis tahallaan väärän kuvan asioista.

    Poliisi otti asian uudestaan käsittelyyn MOT-ohjelman takia. Lopputulos oli monta kuukautta hukkaan heitettyä aikaa, koska syyttäjä totesi saman, mitä poliisi alunperinkin. Jutut vanhentuneita, ei todisteita.

    Äänestä

  • Pedofiliasta adventtikirkossa kirjoitti:

    TV1/MOT 1.9.2003

    Toim. Ann-Nina Finne

    Jumalan vai lain edessä?

    Uhrin oma kertomus – tilanne lavastettu.

    Jos oltiin kahdestaan tai vaikka huonetoverikin siinä, niin, niin sitte se oli semmosta sängyn laidalla istumista ja siinä saatettiin sitte ottaa niinku käsivarsista kiinni, vyötäröltä, reisistä ja nilkoista. Joskus se tapahtu ihan ohimennen ja välillä sitte taas vähän lujemmalla otteella.

    Ohjelman alkutunnus

    Suomen Adventtikirkon korkeimpaan johtoon kuuluva pastori erosi viime syksynä äkillisesti virastaan. Eron tarkempaa syytä ei ole kerrottu, mutta kirkon jäsenten keskuudessa elää vankka käsitys että syynä oli epäilys lasten seksuaalisesta hyväksikäytöstä kirkon piirissä.

    Kirkko ei ole tehnyt asiasta ilmoitusta poliisille eikä lastensuojelu viranomaisille.

    Kalliokoski: …niin kyseessä meidän kannaltamme ovat niin henkilökohtaiset asiat, että ilmoituksen tekeminen on jätetty asianosaisten harkintaan.

    Paunio: No lastensuojelulain 40 §: n mukaan seurakunta on, on juuri eräs niistä viranomaisista, joilla on lastensuojeluilmoituksen velvollisuus.

    Piikkiössä, Turun lähellä, sijaitsee Toivonlinnan Yhteiskoulu. Se on Suomen adventtikirkon koulu joka on tarjonnut perusopetusta ja lukiokoulutusta vuodesta 1932.

    Koulun yhteydessä toimii myös sisäoppilaitos jossa opiskelu aloitetaan yleensä 13 vuotiaana…

    Uhri: No asuntolassahan ne suhteet kehittyi ihan toisella tavalla, ainakin jos vertaa normaaliin kouluympäristöön, että Toivonlinnassa monet opettajista ja työntekijöistä asui siinä koulualueella ja siellä oppii pakostakin tunteen toisensa aika hyvin. Etenkin sitten, jos asuu niinku samassa rakennuksessa, poikien asuntolan välittömässä yhteydessä.

    Tää asuntolassa oleminen on tietysti yks osa tämmösen henkilön toimenkuvaa, että, (joo), mutta tota, se niin, se hänen käytös , se ei kyllä niinku millään muotoa ollu niinku ihan normaalia että, se tapa, millä niinku kosketeltiin ja se, miten usein se toistui sitte. eli hyvin usein.

    Paunio: Lain mukaan lapsen seksuaalisessa hyväksikäytössä on kysymys sukupuoliyhteydestä 16 vuotta nuoremman lapsen kanssa ja myöskin sitten sellaisesta koskettelusta tai muusta seksuaalisesta teosta, joka vahingoittaa lapsen kehitystä. Ja se voi tietysti sitten olla, sanosko tapauksesta ja tilanteesta riippuen, monenlaista asiaa. Mutta esimerkiksi nyt joku pornografisen esityksen esittäminen vois olla sellaista ja sitten tämä, tämä suojaikäraja se sitten nousee 18 vuoteen jos, jos tekijä on lapsen vanhempi tai, tai samassa taloudessa asuva henkilö.

    Viime syksynä Adventtikirkon johtokunta sai kirjeen, jossa 16 kirkon jäsentä vaatii toimenpiteitä. Heidän mukaansa kaksi kirkon pastoria oli jo pitkään käyttäytynyt sopimattomasti lapsia ja nuoria kohtaan…..

    Kirje kirkon jäseniltä: " Lähikuukausien aikana on seurakuntamme parissa tullut esille suuri määrä seksuaalista häirintää, pedofiliaa, insestiä ja raiskauksia, joista on aiemmin vaiettu."

    Allekirjoittajien mielestä kirkon johdon valitsema vaikenemisen linja oli johtamassa katastrofiin…

    Kirje kirkon jäseniltä: "Kyseiset asiat ovat rikosoikeudellisia asioita, jotka ovat ennemmin tai myöhemmin tulossa ilmi nyt, kun uhrit ovat itse uskaltautuneet puhumaan. Jos odotamme, kunnes saamme lukea näistä asioista iltapäivälehdistä, joutuu adventtikirkko kokemaan samaa, mitä katolinen kirkko ja lähetysseura ovat aiemmin saanet kokea.

    Kirje kirkon jäseniltä: "Kun asioihin ei ole puututtu on suojeltu väärintekijöitä, mutta tuomittu uhrit hiljaiseen kärsimykseen. Useat ovat myös menettäneet uskonsa seurakunnan oikeudenmukaisuuteen, kun monet tekijöistä ovat saaneet säilyttää asemansa seurakunnan johtopaikoilla ja luottamustehtävissä. Samalla on altistettu uusi sukupolvi lapsia ja nuoria väärinkäytöksille. Kun asioista ei ole puhuttu eikä niihin ole puututtu, eivät vanhemmat ole myöskään osanneet suojella lapsiaan väärinkäytöksiltä. Vanhemmilla tulee olla oikeus luottaa siihen, että lähettäessään lapsensa seurakuntakouluun, leireillemme tai Toivonlinnaan lapsia ei piittaamattomasti altisteta seksuaaliselle häirinnälle"

    Uhri: No ei set tuntunu oikein miellyttävältä kun ote oli semmonen tiukka, et siitä olis halunnu päästä irti. Ja joskus se puhekin meni vähän semmoseks lässyttämiseksi, mikä ei pojasta oikein kivalta tunnu, että siinä tultiin jotenkin niin lähelle, että se ei oikein tuntunu mukavalta.

    Marko Aromaa on Suomen Adventtikirkon pastori. Tapasimme hänet Lontoossa adventtikirkon omistamassa Newboldin collegessa missä hän opiskelee.

    Pastori Marko Aromaa: Mä en oo adventtikirkon virallinen edustaja. Kirkolla on oma tiedottaja, joka osais kertoa todellisen tilanteen. Mutta mun oman kokemuksen perusteella niin, niin adventtikirkon parissa on tapahtunu seksuaalista häirintää, joka mun kokemuksen mukaan on etupäässä kohdistunut sitten aikuisväestöön. Tosin mä tiedän tapauksen, joka joka henkilö on ollu alaikäinen ja itse sain tietää tästä sen jälkeen kun olin, siitä oli tehty poliisi-ilmoitus. Mutta mä en pidä mahottomana sitä, että että adventtikirkon piirissä vois olla myös muita tapauksia, jotka, jotka liittyy lasten hyväksikäyttöön.

    Sehän on meidän yhteiskunnan ongelma ja myöskään kirkot ei oo eikä adventtikirkko tavallaan ulkona yhteiskunnasta ja se ongelma voi olla myös kirkon kokemusta.

    Marko Aromaa ei ole kirkon virallinen edustaja, mutta hän on ainoa joka suostui antamaan haastattelun asiasta. Kirkon puhemiehekseen valitsema Klaus Kalliokoski suostui vain puhelinhaastatteluun – hänen kuvaansa ei saa myöskään näyttää….

    Klaus Kalliokoski: ..tässä yhteydessä haluaisin kirkon taholta todelta, että olemme pahoillamme, että nuoret henkilöt ovat joutuneet kokemaan asioita, jotka, jotka ovat heitä hämmentäneet ja satuttaneet ja olemme surullisia, jos joku tai jotkut työntekijämme eivät ole käyttäytyneet kirkkomme edustamien periaatteiden mukaisesti ja pyydämme anteeksi kaikilta asianosaisilta.

    Kirkon johtaja Erkki Haapasalo tai muutkaan kirkon johtoon kuuluvat henkilöt eivät suostu vastamaan yhteenkään kysymykseen.


    Uhri: Ne kehittyi niin sillai vähitellen, että aluksi siinä ei sitte osaa reagoida mitenkään. Sitten kun on näitä vähän rajumpia otteita, sitte sitä hämmentyy. Mutta että nekin kehittyy niin pikku hiljaa. Vähän vaikee tietysti näin selittää, koska toi asuntolaympäristö on aika poikkeuksellinen.

    Koskettelu ja käsiksi käyminen toistui usein….

    Uhri: En mä niitä oo laskenu, mutta kymmeniä, ellei satoja kertoja. Joskus se oli siinä käytävillä, ja aulatiloissa tapahtuvaa ja joskus huoneessa.

    Toivonlinnan asuntolan yhteydessä on saunaosasto ja uima-allas, mieluinen paikka opiskelijoille sekä henkilökunnalle…

    Uhri: Saahan sitä tietysti saunoa, mutta on se outoa sitte kun murrosikästen poikien kanssa käydään monta kertaa viikossa saunassa ja uimahallissa. Tätä tapahtu kyllä ihan jatkuvasti.

    Uhri: Mulle ainakin oli ihan selvää, että, että tää henkilö tykkäs siitä, että, että pojat roikkuu siinä kaulassa ja , ja sitte että saa ottaa pojista kiinni siellä altaassa ja että se oli niin poikkeuksellista, että ei muut miehet sillä lailla tehny, eikä edes käyny siellä saunassa niin usein. Ja mulla on se käsitys, että tää ei oo voinu olla kiinnittämättä niinku muidenkin huomiota. Ja tällä mä tarkoitan muita aikuisia siellä, että on se sen verran näkyvää touhua ollu.

    Uhri: Se tuli sitte se tilanne, ku tuli ja , mut sitä koitti sitte vaan jotenkin siitä selvitä eroon siitä, et se menis ohi. Et ei näitä juttuja oo niin helppo, helppo tommosen nuoren ruveta ottaan esille. Ensinnäkään ei oo oikein ketään henkilöä, jolle niitä kertois ja jos ainut henkilö on just tämmönen, tämmönen henkilö, jolle kaikkia asioita kerrotaan, niin eipä siinä sitte voi paljon mitään. Et muita ei oikein semmosiam, semmosia oo ja tämmönen nuori, niin ei se rupee kovin helposti nostaan esille tämmösiä juttuja, et siinä on kaikenlaisii pelkoja, mitä vanhemmat ajattelee ja sukulaiset ja kaverit . Sitä koittaa vaan jotenkin sitte peittää sinne alle.

    Viime syksynä Suomen adventtikirkon johto alkoi selvittää mitä oli oikeastaan tapahtunut….

    Kalliokoski: Nää tietoon tulleet tapaukset kirkko on selvittänyt ja myös tulee selvittämään yhteistyössä tiedossa olevien asianosaisten kanssa ja eri alojen asiantuntijoiden kanssa ja. Kun lasten hyvinvointiin ja suojeluun liittyvät kysymykset ovat tulleet vahvasti esiin, esille yhteiskunnassa, on adventtikirkko panostanut asiaan entistä enemmän ja kirkon linjaa on koko ajan tarkistettu ja ja tiukennettu myös. Ja viimeisen vuoden aikana adventtikirkon työntekijöitä on entistä enemmän koulutettu ehkäisemään ja tunnistamaan lasten hyväksikäyttö.

    Mot: No millä tavalla kirkko on sitten selvittänyt tätä?

    Kalliokoski: No kuten sanoin tässä, niin me olemme toimineet kirkkona omalta osaltamme toimikuntien kautta, eli

    Mot: …tarkoittaa mitä käytännössä?

    Kalliokoski: Tarkoittaa käytännössä sitä, että koska olemme kirkkona katsoneet, että kyseessä ovat niin henkilökohtaiset asiat, kun näihin liittyy, mitä toimittaja viittaa niin, se on jätetty näitten asianosaisten harkintaan, miten haluat toimia. Heillä on apuna tässä tämä, tämä toimikunta ja lapsiasiamies, joilla löytyy asiantuntemusta sitten neuvoa ja ohjata.

    Uhri: Eniten täs vaikuttaa näin jälkeenpäin se, että miten tähän asiaan niinku suhtaudutaan, vähätellen ja peitellen ja ne jotka koettaa tästä asiasta puhua tai rohkenee ylipäänsä puhua, niin leimataan sitten valehtelijoiksi tai henkilöiksi, jotka haluaa vahingoittaa tahallaan seurakuntaa. Se varmasti satuttaa tämmösen kohtelun uhreiksi joutuneita vielä pitkään. Vedotaan kristilliseen rakkauteen ja anteeksiantoon, mikä ei oo

    kyllä mikään ratkasu , ennen kuin tämmöset asiat on todella selvitetty, että se anteeksiannon aika tulee sitten vasta myöhemmin.

    Adventtikirkon johto, eli unioni, on todennäköisesti ollut tietoinen ongelmista jo pitkään.

    Aromaa: Muutama vuosi sitten kaikki pastorit ja , jotka on lasten ja nuorten työssä mukana, niin me jouduttiin semmonen kaavake, jossa, jossa tuota ilmasemme, että meillä ei ollut tämmösiä taipumuksia taikka, taikka ei ole ollu ongelmia tällä alueella. Myöskin kaikki, jotka on vapaaehtoistoiminnassa nuorten ja lasten kanssa tekemisissä, niin heidän tulee allekirjoittaa tällänen vakuutus. Eli, eli paikallisseurakuntatasolla halutaan myös pitää selvää linjaa siitä, että ihmiset, joilla on ongelmia näillä alueilla, ei pääse toimimaan lasten ja nuorten kanssa.

    Kirkon oma lehti Nykyaika julkaisi toukokuussa teemanumeron joka käsitteli lasten seksuaalista hyväksikäyttöä. Lehdessä todetaan muun muassa että kirkolla tulisi olla kriisisuunnitelma tällaisten tapausten varalle.

    Suomen ongelmat ovat olleet tiedossa myös Adventtikirkon Euroopan pääkonttorissa Lontoossa…

    Bertil Wiklander, London: Jag tror att vad som varit ett problem i det här fallet som kommit upp i Finland , har varit, hur kan man få klara och otvetydiga bevis på vad som hänt och inte – hur kan man så att säga veta det? Och det är någonting som har utretts i en kommittée som jag vet att finska unionen tillsatte. Och den har tystnadsplikt så jag känner inte till vad den kommit fram till.

    Aromaa: Jos on kyse lapsiin ja nuoriin kohdistuvasta hyväksikäytöstä niin, se on asia, joka, jota ei pitäs koskaan käsitellä sisäisenä asiana. Se pitää saattaa viranomaistietoon, siitä pitää tehdä lastensuojeluilmoitus. Mutta toki on tärkeeetä, että seurakunta myös sisäisesti käsittelee sitä asiaa yhdessä sitten viranomaisten kanssa.

    Kirkko on perustanut toimielimen jonka tehtävänä on selvittää onko epäilyissä perää. Tämä on kuitenkin kirkon sisäinen tarkastus. Onko toimenpide riittävä?

    Paunio:…. mutta jos otetaan nyt vaikka esimerkiksi tämmönen julkinen, kunnallinen vaikkapa koulutoimi tai nuorisotoimi ja tuota siellä on nyt sitten todennäköisiä syitä epäillä, että joku, joku vaikkapa lasten kanssa tekemisissä oleva virkamies on, on syyllistynyt johonkin tällaiseen, tällaiseen tekoon, niin tietysti se velvoite, joka, joka työnantajalla, viranomaisella on, on huolehtia siitä, että että tuota tämä henkilö sitten ei , ei ole tekemisissä lasten kanssa ja juuri on mahdollista esimerkiksi pidättää hänet virantoimituksesta tällaisen rikostutkinnan ja, ja oikeuskäsittelyn ajaksi. ….

    Kirkko ei ole tehnyt rikosilmoitusta asiasta ja sisäisen selvityksen tulos on salainen. Wiklander kommentoi asiaa näin….

    Bertil Wiklander, London: Alltså jag har ju blivit informerad om att det funnits ett problem där. Så jag känner till en persons namn och jag vet att i detta fall så har han valt att avgå, han har sagt upp sig från sin tjänst. Vad jag förstår från ledningen där så har hans tjänst upphört inom samfundet och han fortsätter inte att arbeta med det.

    Yksi henkilö erosi kirkon palveluksesta viime syksynä , mutta seurakunnan jäsenet ovat edelleen huolestuneita.

    Adventtikirkon miespiiri järjesti kesäkuussa Turussa kokouksen. Puheenaiheena oli Toivonlinna kouluun liittyvät pedofiliaepäilyt.

    Jos me olisimme ymmärtäneet, mitä Toivonlinassa tapahtuu, niin ikinä emme olisi omia lapsiamme sinne päästäneet – kerrottiin eräänkin isän kokouksessa puuskahtaneen.

    Toivonlinna mainostettiin kovasti seurakunnan piirissä hyväksi paikaksi, mutta koskaan vanhemmille ei puhuttu niistä vaaroista, joista rehtorille oli kerrottu.

    Uhri: Nyt myöhemmin on alkanu ymmärtään näitä asioita vähän paremmin ja ollu pettyny siihen, että luottamusta on käytetty väärin ja tultu semmoselle alueelle, mikä ei oikein tunnu hyvältä.

    Marko Aromaa on keskustellut monen uhrin kanssa. He kokevat tilanteen edelleen erittäin vaikeaksi....

    Aromaa: Ne ihmiset, joiden kanssa mä oon jutellu niin, niin ovat kokeneet, että, että jos asiaa ei oo käsitelty, niin ja henkilö on ehkä seurakunnassa, tämä väärinkäytöksen tekijä on seurakunnassa ja hänellä on asemaa seurakunnassa, niin moni on kokenu ikävänä sen, että, että kyseisellä henkilöllä on tehtäviä paikallisseurakuntatasolla taikka sitten, taikka sitten korkeammalla tasolla.

    Adventtikirkon johto vaikenee mutta kirkon internet keskustelupalstalla on käyty vilkasta keskustelua. Ydinkysymyksenä on ollut – kuka on vuotanut ja mitkä voivat olla seuraukset …

    Adv.listalta (lukija); Jos se, mitä olen kuullut mahdollisen MOT-ohjelman teemasta pitää paikkansa, olen järkyttynyt, vihainen ja ällistynyt. Varoitan koko sydämestäni niitä, jotka ovat aiheen ohjelmaan antaneet. Se on niin selvää oman pesän sotkemista, ettei parempaa esimerkkiä hevin löydy. Seuraukset selviävät vasta ikuisuudessa, mutta
    en totisesti haluaisi tuomiolla olla "vuotajien" asemassa. Hirvittävää järjen ja harkintakyvyn puutetta!!!

    Adv:listalta (lukija); Mitä tulee Ossin kommenttiin, olisin Ossina varovainen edistämään kirkon vaikenemis- ja uhkailulinjaa , sillä asia on rikospoliisilla ja todistusaineistoa riittää, valitettavasti asiassa saattaa olla esillä vain jäävuoren huippu. Olemmehan tottuneet luottamaan työntekijöihimme ja maksaneet kymmenyksiä hyvillä mielin, emmekä ole halunneet ajatella tai tunnustaa erehdyksiä tapahtuneen. Jos niitä on ollut , ne on totuttu siivoamaan maton alle.

    Adv.listalta (lukija); Se, että johtokunta on kieltänyt asioista puhumisen ei anna hyvää eikä rehellistä kuvaa myöskään ulkopuolisille. Olet varmasti itsekin elämäsi varrella todennut sisäpiirissä erilaisia asioita , joiden kautta sokeutuminen ja kuuroutuminen on ollut tahallista ja tahatonta. Naivius on anteeksiannettavaa, mutta ei suositeltavaa.

    Aromaa: Mä katsoin, että on tärkeetä että, että kirkko puhuu asioista avoimesti, vaikka mä en oo kirkon edustaja, niin mä katson että, että jos adventtikirkko on tehnyt virheitä ja ja vääriä asioita niin täytyy myöntää ja tehdä, tehdä parannusta ja, ja toimia niin, että väärinkäytöksiin ei jäis tulevaisuudessa mahdollisuuksia. Ja yks asia on myös se, että mä oon kokenu, että jo uhrien takia on tärkeetä, että, että joku tulee esille ja sanoo, että että ei oo teidän syynne, ei oo sinun syysi olla, olla väärinkäytöksen uhri vaan, vaan että omalta puoleltani haluan rohkaista ja kannustaa heitä ja ehkä, ehkä tällä esiin tulollani jollain tavalla oon pystyny antamaan tukea heille ja niille uhreille meidän yhteiskunnassa jotka vielä pitää sisällään ikävien tapahtumien kirjoa.

    Aromaa: Se on varmaan vaikee kysymys sanoo, miten , miten he voi. Riippuu varmaan paljon siitä, että mitä he ovat kokeneet ja ovatko he pystyneet puhumaan asioista kenenkään kanssa. Osa varmaan on tyytyväinen siitä, että tänä päivänä puhutaan enemmän hyväkskäyttö, hyväkskäytöstä. Osa varmaan toivois, että asiat etenis vielä eteenpäin ja ne oikein lopullisisesti käsitellään. Mutta mä oon itse henkilökohtasesti ilonen siitä , että jos tää keskustelu, jota , jota käydään yhteiskunnassa ja myöskin seurakunnassa, vois rohkasta uhreja huomaamaan, että se ei oo heidän syynsä, että he ovat joutuneet väärin kohdelluiksi. Se häpeä, jota monet kokee niin, niin ei kuulu heille vaan niille, jotka on asiat mahdollistaneet ja ennen kaikkea niille, jotka ovat toimineet väärin. Ja mä itse toivon, että mahdolliset uhrit, joita , joita on olemassa vois rohkaistua siitä, että heitä kuunnellaan ja heidän puolellaan ollaan ja ja valmiita auttamaan heitä pääsemään yli näistä vaikeista kokemuksista.

    Uhri: Mun mielestä olis tärkeetä, että nyt joku ulkopuolinen taho pääsis selvittämään, mitä on todella tapahtunu. Onko tapahtunu jotain pahempaa, ehkä muidenkin taholta, kun tää kyseinen henkilö, niin se olis kaikkien puol, osapuolien kannalta paras ratkasu. Vaikka kirkon johdon taholta olis todella niin, että ei oo ollu mitään tietoa aikasemmin näistä, niin nyt viimestään pitäis ja olis jo pitäny puuttua asiaan, niin että mahdolliset rikosepäilyt ilmotettais poliisille ja annettais semmonen signaali, että todella halutaan selvittää nää jutut.

    Keskusrikospoliisi on ryhtynyt tutkimaan asiaa.

    LOPPU

    (09.03.2004) Valtakunnansyyttäjän päätös pedofiliaepäilyistä julkistettu
    http://www.oikeus.fi/vksv/24683.htm

    ADVENTTIKIRKON PEDOFILIAEPÄILYISSÄ SYYTTÄMÄTTÄJÄTTÄMISPÄÄTÖKSET - ÅTALSEFTERGIFTER GÄLLANDE MISSTANKARNA OM PEDOFILI INOM ADVENTSKYRKAN

    Valtionsyyttäjä Päivi Hirvelän päätökset 4.3.2004, dnro R03/70 - R03/74

    Statsåklagare Päivi Hirveläs beslut 4.3.2004, dnr R03/70 - R03/74

    Suomen Adventtikirkon piirissä esiintyneiden rikosepäilyjen ja huhujen selvittämiseksi toimitettiin esitutkinta siitä, oliko Suomen Adventtikirkon ylläpitämässä Toivonlinnan yhteiskoulussa Piikkiössä tapahtunut lasten seksuaalista hyväksikäyttöä. Esitutkinnan lähtökohtana oli 20.9.2002 päivätty 17 kirkon jäsenen Suomen Adventtikirkon suomalaisen piirikunnan johtokunnalle osoittama kirje. Kirjeessä kerrottiin seurakunnassa käyneen ilmi oppilaisiin kohdistunutta seksuaalista häirintää ja hyväksikäyttöä sekä nimettiin teoista epäillyiksi kaksi henkilöä.

    Syyskuussa 2003 aloitetussa ja 11.12.2003 päättyneessä esitutkinnassa kuultiin 55 henkilöä, 7 henkilöä asianomistajina ja 43 henkilöä todistajina sekä 5 rikoksesta epäiltyinä. Lisäksi tutkinnassa puhutettiin yli 20 henkilöä. Puhutetuilla ei ilmennyt tosiasiallista tietoa tapahtumista, minkä vuoksi heitä ei kuulusteltu.

    Esitutkinnassa suurin osa huhuista ei saanut vahvistusta ja epäilyt väärinkäytöksistä ilmenivät aiheettomiksi. Tutkinnassa kävi kuitenkin ilmi, että joissakin tilanteissa oppilaisiin oli koulun muutamien henkilökuntaan kuuluneiden työntekijöiden taholta 1980-luvulla kohdistunut ajattelemattomaksi tai sopimattomaksi luonnehdittavaa käyttäytymistä, joka ei täyttänyt rikoksen tunnusmerkistöä. Lisäksi neljä koulun entistä oppilasta kertoi heihin 1970 - 1980-luvulla ja 1990-luvun alussa kohdistuneen seksuaalista hyväksikäyttöä eräiden koulun henkilökuntaan kuuluneiden työntekijöiden taholta. Näiden mahdollisten rikosten syyteoikeus on kuitenkin vanhentunut, minkä vuoksi päätöksissä ei oteta kantaa siihen, ovatko tekoihin nimetyt henkilöt syyllistyneet rikoksiin.

    Tutkinnassa ilmeni myös, että epäilyjen tultua ilmi vuonna 2002 Suomen Adventtikirkossa oli avoimesti asiantuntija-apuun tukeutuen selvitetty asiaa ja sen vaatimia toimenpiteitä.

    Viranomaisten toiminnan julkisuudesta annetun lain 24 §:n 1 momentin 26-kohdan nojalla päätökset ja niihin liittyvät asiakirjat pidetään salassa.

    Lisätietoja: Valtionsyyttäjä Päivi Hirvelä, puh. 050-3633085

    Äänestä

muutkin pedofiilit ?!

Jehovan Todistajt toimivat paremmin ja rehellisemmin rikosasioissa, he tutkivat asiallisesti kaikki tapaukset ja erottivat rikokseen syyllistyneetr jäsenet Raamatun periaatteilla!

Adventtikirkon johto suojeli rikollisia, tapansa mukaan ja moitti sekä raateli hyväksikäytettyjä uhreja jne.....

On kirkoilla siis eroa muussakin kuin oppikysymyksissä?!

Olen tutustunut läheisesti molempien kirkkojen toimintaan jo vuosia...

Äänestä
  • Adventisti johtajat eivät ole tunnustaneet suoraan pedofiliaa synniksi vaan kiemurelleet ja selittäneet.

    Äänestä

  • Julkaistu 5.9.2003 1:22:21
    Pedofilia on ollut kauan vaiettu
    salaisuus adventtiseurakunnassa

    Turun Sanomat
    HEIKKI KAUHANEN

    Suomen Adventtikirkon sisäoppilaitoksessa, Piikkiön Toivonlinnassa henkilökuntaan aiemmin kuulunut työntekijä väittää, että niin Toivonlinnassa kuin Adventtikirkossa laajemminkin on vaiettu pedofiilien toiminnasta.

    Piikkiöstä muualle muuttanut työntekijä kertoo joutuneensa takavuosina uhkailun kohteeksi, koska hän ei hyväksynyt muiden adventistien vähättelyä pedofiilien kiinni saamiseksi.

    Edelleenkin adventtiseurakuntaan kuuluvana hän kertoo nähneensä niin omin silmin kuin kuulleenkin hyvin kyseenalaista käyttäytymistä joidenkin adventistien keskuudessa.

    - Eräs mies sai aikoinaan sieltä lähtöpassit seksuaalisen häirinnän vuoksi. Hän kävi käsiksi pääasiassa tyttöihin, mutta joskus myös poikiin, kertoo työntekijä.
    "Tavoitteenani on etsiä oikeutta"

    Työntekijän kertomukset ovat pääosin jo vanhoja, yli 20 vuoden takaisia tapahtumia.

    - Oppilaitoksen tytöt päättivät kerran kaikki yhdessä ilmaista paheksuntansa miehelle. Sen jälkeen mies rauhoittui. Lähtöpassit hän sai vasta sen jälkeen, kun yksi poika ajoi hänet sorkkaraudalla ulos huoneestaan.

    Toivonlinnan entisen työntekijän mukaan sama mies on jatkanut alaikäisiin kohdistuvaa kähmintää näihin päiviin saakka.

    - Muutama vuosi sitten eräässä adventtiseurakunnan järjestämässä tilaisuudessa hän käyttäytyi täysin tuomittavalla tavalla lapsia kohtaan ja aivan peittelemättömästi.

    Työntekijä toivoo, että asia puidaan nyt keskusrikospoliisissa perusteellisesti läpi.

    - Minun tavoitteenani on ollut etsiä oikeutta. Asian esille tuominen ei ole pesän likaamista, jos pesä on jo liattu pedofiilien omalla toiminnalla ja sen hiljaisella hyväksynnällä. Monet, jotka ovat tästä aivan varmasti tienneet, ovat Toivonlinnassakin väittäneet, etteivät ole kuulleet mitään.

    - Eniten minä ihmettelen sitä, että kyseinen henkilö on edelleenkin adventtiseurakunnan jäsen, vaikka kaikki tietävät hänen toimistaan, sanoo Toivonlinnan entinen työntekijä.
    Poikia majoitettiin
    myös yksityisesti

    Toivonlinnassa opiskelleet ovat kertoneet kouluvuosistaan useita epäilyttäviä tarinoita kymmenien vuosien ajoilta.

    Oppilaitoksen toiminnan alkuaikoina Toivonlinnassa opiskellut entinen adventisti kertoo nähneensä ja kuulleensa monenlaisia tapahtumia. Hänen mukaansa tekoihin ovat syyllistyneet myös hyvin korkean koulutuksen saaneet Adventtikirkon työntekijät.

    - Siihen aikaan asuntolaan majoittuminen oli monille köyhille perheille kallista. Jotkut talossa työskennelleet mieshenkilöt majoittivat mielellään nuoria poikia asuntoonsa. Vuokra oli rahallisesti hyvin edullinen.

    - Nämä pojat olivat hyvin arkoja ja ahdistuneita. Se, mitä miehet näille pojille tekivät, oli julkinen salaisuus ja siitä seurakunta vaikeni täysin, koulun entinen oppilas kertoo.

    Julkaistu 5.9.2003 1:22:21

    Äänestä

  • sokeita paatumuksen tiellä kirjoitti:

    Adventisti johtajat eivät ole tunnustaneet suoraan pedofiliaa synniksi vaan kiemurelleet ja selittäneet.

    ja pesee näin kätensä kuin Pilatus aikoinaan?
    Ei siis lisää uskottavuutta?

    Äänestä

  • Turun Sanomien mukaan kirjoitti:

    Julkaistu 5.9.2003 1:22:21
    Pedofilia on ollut kauan vaiettu
    salaisuus adventtiseurakunnassa

    Turun Sanomat
    HEIKKI KAUHANEN

    Suomen Adventtikirkon sisäoppilaitoksessa, Piikkiön Toivonlinnassa henkilökuntaan aiemmin kuulunut työntekijä väittää, että niin Toivonlinnassa kuin Adventtikirkossa laajemminkin on vaiettu pedofiilien toiminnasta.

    Piikkiöstä muualle muuttanut työntekijä kertoo joutuneensa takavuosina uhkailun kohteeksi, koska hän ei hyväksynyt muiden adventistien vähättelyä pedofiilien kiinni saamiseksi.

    Edelleenkin adventtiseurakuntaan kuuluvana hän kertoo nähneensä niin omin silmin kuin kuulleenkin hyvin kyseenalaista käyttäytymistä joidenkin adventistien keskuudessa.

    - Eräs mies sai aikoinaan sieltä lähtöpassit seksuaalisen häirinnän vuoksi. Hän kävi käsiksi pääasiassa tyttöihin, mutta joskus myös poikiin, kertoo työntekijä.
    "Tavoitteenani on etsiä oikeutta"

    Työntekijän kertomukset ovat pääosin jo vanhoja, yli 20 vuoden takaisia tapahtumia.

    - Oppilaitoksen tytöt päättivät kerran kaikki yhdessä ilmaista paheksuntansa miehelle. Sen jälkeen mies rauhoittui. Lähtöpassit hän sai vasta sen jälkeen, kun yksi poika ajoi hänet sorkkaraudalla ulos huoneestaan.

    Toivonlinnan entisen työntekijän mukaan sama mies on jatkanut alaikäisiin kohdistuvaa kähmintää näihin päiviin saakka.

    - Muutama vuosi sitten eräässä adventtiseurakunnan järjestämässä tilaisuudessa hän käyttäytyi täysin tuomittavalla tavalla lapsia kohtaan ja aivan peittelemättömästi.

    Työntekijä toivoo, että asia puidaan nyt keskusrikospoliisissa perusteellisesti läpi.

    - Minun tavoitteenani on ollut etsiä oikeutta. Asian esille tuominen ei ole pesän likaamista, jos pesä on jo liattu pedofiilien omalla toiminnalla ja sen hiljaisella hyväksynnällä. Monet, jotka ovat tästä aivan varmasti tienneet, ovat Toivonlinnassakin väittäneet, etteivät ole kuulleet mitään.

    - Eniten minä ihmettelen sitä, että kyseinen henkilö on edelleenkin adventtiseurakunnan jäsen, vaikka kaikki tietävät hänen toimistaan, sanoo Toivonlinnan entinen työntekijä.
    Poikia majoitettiin
    myös yksityisesti

    Toivonlinnassa opiskelleet ovat kertoneet kouluvuosistaan useita epäilyttäviä tarinoita kymmenien vuosien ajoilta.

    Oppilaitoksen toiminnan alkuaikoina Toivonlinnassa opiskellut entinen adventisti kertoo nähneensä ja kuulleensa monenlaisia tapahtumia. Hänen mukaansa tekoihin ovat syyllistyneet myös hyvin korkean koulutuksen saaneet Adventtikirkon työntekijät.

    - Siihen aikaan asuntolaan majoittuminen oli monille köyhille perheille kallista. Jotkut talossa työskennelleet mieshenkilöt majoittivat mielellään nuoria poikia asuntoonsa. Vuokra oli rahallisesti hyvin edullinen.

    - Nämä pojat olivat hyvin arkoja ja ahdistuneita. Se, mitä miehet näille pojille tekivät, oli julkinen salaisuus ja siitä seurakunta vaikeni täysin, koulun entinen oppilas kertoo.

    Julkaistu 5.9.2003 1:22:21

    ns. "hyvistä adventistisuvuista"...syy miksi niistä vaiettiin?

    Uusi koulutus, eläkkeelle jääminne ja terapia tuli silti kymmenysten maksajien piikkiin, niiden osalta, jotka rikollisista sitä haki...uhreille ei ole juuri apua annettu?

    Tämäkin lienee huonoa moraalia ja kirkon kulttuuria kuvaavaa toimintaa?

    Kiitos H. Kauhaselle avoimuudesta, rohkea mies, joka asuu edelleen Toivonlinnan alueella.

    Äänestä

  • jatkaa salailua kirjoitti:

    ja pesee näin kätensä kuin Pilatus aikoinaan?
    Ei siis lisää uskottavuutta?

    Sijaan. Juudas oli, kuulema niin pahasti piksetty, ettei edes Jeesuksen Äiti pystynyt erottamaan Poikaansa. Pilatus oli kuulema pelastanut Jeesuksen joutumasta ristille, nänhän Ne Koptit kertoivat tarinan. Siis ruoskituttuani minä hänet päästän. Joo Juudas parka kuoli Jeesksen puolesta, Voi mikä urheus. Pilatuksen petos Juutalaisia vastaan oli täydellinen.
    Vai kuis ois.

    Äänestä

  • jatkaa salailua kirjoitti:

    ja pesee näin kätensä kuin Pilatus aikoinaan?
    Ei siis lisää uskottavuutta?

    asiasta, koska POLIISIVIRANOMAISET OVAT MÄÄRÄNNEET ASIAN SALAISEKSI.

    Äänestä

  • Turun Sanomien mukaan kirjoitti:

    Julkaistu 5.9.2003 1:22:21
    Pedofilia on ollut kauan vaiettu
    salaisuus adventtiseurakunnassa

    Turun Sanomat
    HEIKKI KAUHANEN

    Suomen Adventtikirkon sisäoppilaitoksessa, Piikkiön Toivonlinnassa henkilökuntaan aiemmin kuulunut työntekijä väittää, että niin Toivonlinnassa kuin Adventtikirkossa laajemminkin on vaiettu pedofiilien toiminnasta.

    Piikkiöstä muualle muuttanut työntekijä kertoo joutuneensa takavuosina uhkailun kohteeksi, koska hän ei hyväksynyt muiden adventistien vähättelyä pedofiilien kiinni saamiseksi.

    Edelleenkin adventtiseurakuntaan kuuluvana hän kertoo nähneensä niin omin silmin kuin kuulleenkin hyvin kyseenalaista käyttäytymistä joidenkin adventistien keskuudessa.

    - Eräs mies sai aikoinaan sieltä lähtöpassit seksuaalisen häirinnän vuoksi. Hän kävi käsiksi pääasiassa tyttöihin, mutta joskus myös poikiin, kertoo työntekijä.
    "Tavoitteenani on etsiä oikeutta"

    Työntekijän kertomukset ovat pääosin jo vanhoja, yli 20 vuoden takaisia tapahtumia.

    - Oppilaitoksen tytöt päättivät kerran kaikki yhdessä ilmaista paheksuntansa miehelle. Sen jälkeen mies rauhoittui. Lähtöpassit hän sai vasta sen jälkeen, kun yksi poika ajoi hänet sorkkaraudalla ulos huoneestaan.

    Toivonlinnan entisen työntekijän mukaan sama mies on jatkanut alaikäisiin kohdistuvaa kähmintää näihin päiviin saakka.

    - Muutama vuosi sitten eräässä adventtiseurakunnan järjestämässä tilaisuudessa hän käyttäytyi täysin tuomittavalla tavalla lapsia kohtaan ja aivan peittelemättömästi.

    Työntekijä toivoo, että asia puidaan nyt keskusrikospoliisissa perusteellisesti läpi.

    - Minun tavoitteenani on ollut etsiä oikeutta. Asian esille tuominen ei ole pesän likaamista, jos pesä on jo liattu pedofiilien omalla toiminnalla ja sen hiljaisella hyväksynnällä. Monet, jotka ovat tästä aivan varmasti tienneet, ovat Toivonlinnassakin väittäneet, etteivät ole kuulleet mitään.

    - Eniten minä ihmettelen sitä, että kyseinen henkilö on edelleenkin adventtiseurakunnan jäsen, vaikka kaikki tietävät hänen toimistaan, sanoo Toivonlinnan entinen työntekijä.
    Poikia majoitettiin
    myös yksityisesti

    Toivonlinnassa opiskelleet ovat kertoneet kouluvuosistaan useita epäilyttäviä tarinoita kymmenien vuosien ajoilta.

    Oppilaitoksen toiminnan alkuaikoina Toivonlinnassa opiskellut entinen adventisti kertoo nähneensä ja kuulleensa monenlaisia tapahtumia. Hänen mukaansa tekoihin ovat syyllistyneet myös hyvin korkean koulutuksen saaneet Adventtikirkon työntekijät.

    - Siihen aikaan asuntolaan majoittuminen oli monille köyhille perheille kallista. Jotkut talossa työskennelleet mieshenkilöt majoittivat mielellään nuoria poikia asuntoonsa. Vuokra oli rahallisesti hyvin edullinen.

    - Nämä pojat olivat hyvin arkoja ja ahdistuneita. Se, mitä miehet näille pojille tekivät, oli julkinen salaisuus ja siitä seurakunta vaikeni täysin, koulun entinen oppilas kertoo.

    Julkaistu 5.9.2003 1:22:21

    (09.03.2004) Valtakunnansyyttäjän päätös pedofiliaepäilyistä julkistettu
    http://www.oikeus.fi/vksv/24683.htm

    ADVENTTIKIRKON PEDOFILIAEPÄILYISSÄ SYYTTÄMÄTTÄJÄTTÄMISPÄÄTÖKSET - ÅTALSEFTERGIFTER GÄLLANDE MISSTANKARNA OM PEDOFILI INOM ADVENTSKYRKAN

    Valtionsyyttäjä Päivi Hirvelän päätökset 4.3.2004, dnro R03/70 - R03/74

    Statsåklagare Päivi Hirveläs beslut 4.3.2004, dnr R03/70 - R03/74

    Suomen Adventtikirkon piirissä esiintyneiden rikosepäilyjen ja huhujen selvittämiseksi toimitettiin esitutkinta siitä, oliko Suomen Adventtikirkon ylläpitämässä Toivonlinnan yhteiskoulussa Piikkiössä tapahtunut lasten seksuaalista hyväksikäyttöä. Esitutkinnan lähtökohtana oli 20.9.2002 päivätty 17 kirkon jäsenen Suomen Adventtikirkon suomalaisen piirikunnan johtokunnalle osoittama kirje. Kirjeessä kerrottiin seurakunnassa käyneen ilmi oppilaisiin kohdistunutta seksuaalista häirintää ja hyväksikäyttöä sekä nimettiin teoista epäillyiksi kaksi henkilöä.

    Syyskuussa 2003 aloitetussa ja 11.12.2003 päättyneessä esitutkinnassa kuultiin 55 henkilöä, 7 henkilöä asianomistajina ja 43 henkilöä todistajina sekä 5 rikoksesta epäiltyinä. Lisäksi tutkinnassa puhutettiin yli 20 henkilöä. Puhutetuilla ei ilmennyt tosiasiallista tietoa tapahtumista, minkä vuoksi heitä ei kuulusteltu.

    Esitutkinnassa suurin osa huhuista ei saanut vahvistusta ja epäilyt väärinkäytöksistä ilmenivät aiheettomiksi. Tutkinnassa kävi kuitenkin ilmi, että joissakin tilanteissa oppilaisiin oli koulun muutamien henkilökuntaan kuuluneiden työntekijöiden taholta 1980-luvulla kohdistunut ajattelemattomaksi tai sopimattomaksi luonnehdittavaa käyttäytymistä, joka ei täyttänyt rikoksen tunnusmerkistöä. Lisäksi neljä koulun entistä oppilasta kertoi heihin 1970 - 1980-luvulla ja 1990-luvun alussa kohdistuneen seksuaalista hyväksikäyttöä eräiden koulun henkilökuntaan kuuluneiden työntekijöiden taholta. Näiden mahdollisten rikosten syyteoikeus on kuitenkin vanhentunut, minkä vuoksi päätöksissä ei oteta kantaa siihen, ovatko tekoihin nimetyt henkilöt syyllistyneet rikoksiin.

    Tutkinnassa ilmeni myös, että epäilyjen tultua ilmi vuonna 2002 Suomen Adventtikirkossa oli avoimesti asiantuntija-apuun tukeutuen selvitetty asiaa ja sen vaatimia toimenpiteitä.

    Viranomaisten toiminnan julkisuudesta annetun lain 24 §:n 1 momentin 26-kohdan nojalla päätökset ja niihin liittyvät asiakirjat pidetään salassa.

    Lisätietoja: Valtionsyyttäjä Päivi Hirvelä, puh. 050-3633085

    Äänestä

  • jopa pastoreita ja opettajia kirjoitti:

    ns. "hyvistä adventistisuvuista"...syy miksi niistä vaiettiin?

    Uusi koulutus, eläkkeelle jääminne ja terapia tuli silti kymmenysten maksajien piikkiin, niiden osalta, jotka rikollisista sitä haki...uhreille ei ole juuri apua annettu?

    Tämäkin lienee huonoa moraalia ja kirkon kulttuuria kuvaavaa toimintaa?

    Kiitos H. Kauhaselle avoimuudesta, rohkea mies, joka asuu edelleen Toivonlinnan alueella.

    saada apua, jonka kirkko maksaa. Kukaan ei ole tätä oikeutta tietääkseni vieläkään käyttänyt.

    Äänestä

  • Tule tämä kirjoitti:

    (09.03.2004) Valtakunnansyyttäjän päätös pedofiliaepäilyistä julkistettu
    http://www.oikeus.fi/vksv/24683.htm

    ADVENTTIKIRKON PEDOFILIAEPÄILYISSÄ SYYTTÄMÄTTÄJÄTTÄMISPÄÄTÖKSET - ÅTALSEFTERGIFTER GÄLLANDE MISSTANKARNA OM PEDOFILI INOM ADVENTSKYRKAN

    Valtionsyyttäjä Päivi Hirvelän päätökset 4.3.2004, dnro R03/70 - R03/74

    Statsåklagare Päivi Hirveläs beslut 4.3.2004, dnr R03/70 - R03/74

    Suomen Adventtikirkon piirissä esiintyneiden rikosepäilyjen ja huhujen selvittämiseksi toimitettiin esitutkinta siitä, oliko Suomen Adventtikirkon ylläpitämässä Toivonlinnan yhteiskoulussa Piikkiössä tapahtunut lasten seksuaalista hyväksikäyttöä. Esitutkinnan lähtökohtana oli 20.9.2002 päivätty 17 kirkon jäsenen Suomen Adventtikirkon suomalaisen piirikunnan johtokunnalle osoittama kirje. Kirjeessä kerrottiin seurakunnassa käyneen ilmi oppilaisiin kohdistunutta seksuaalista häirintää ja hyväksikäyttöä sekä nimettiin teoista epäillyiksi kaksi henkilöä.

    Syyskuussa 2003 aloitetussa ja 11.12.2003 päättyneessä esitutkinnassa kuultiin 55 henkilöä, 7 henkilöä asianomistajina ja 43 henkilöä todistajina sekä 5 rikoksesta epäiltyinä. Lisäksi tutkinnassa puhutettiin yli 20 henkilöä. Puhutetuilla ei ilmennyt tosiasiallista tietoa tapahtumista, minkä vuoksi heitä ei kuulusteltu.

    Esitutkinnassa suurin osa huhuista ei saanut vahvistusta ja epäilyt väärinkäytöksistä ilmenivät aiheettomiksi. Tutkinnassa kävi kuitenkin ilmi, että joissakin tilanteissa oppilaisiin oli koulun muutamien henkilökuntaan kuuluneiden työntekijöiden taholta 1980-luvulla kohdistunut ajattelemattomaksi tai sopimattomaksi luonnehdittavaa käyttäytymistä, joka ei täyttänyt rikoksen tunnusmerkistöä. Lisäksi neljä koulun entistä oppilasta kertoi heihin 1970 - 1980-luvulla ja 1990-luvun alussa kohdistuneen seksuaalista hyväksikäyttöä eräiden koulun henkilökuntaan kuuluneiden työntekijöiden taholta. Näiden mahdollisten rikosten syyteoikeus on kuitenkin vanhentunut, minkä vuoksi päätöksissä ei oteta kantaa siihen, ovatko tekoihin nimetyt henkilöt syyllistyneet rikoksiin.

    Tutkinnassa ilmeni myös, että epäilyjen tultua ilmi vuonna 2002 Suomen Adventtikirkossa oli avoimesti asiantuntija-apuun tukeutuen selvitetty asiaa ja sen vaatimia toimenpiteitä.

    Viranomaisten toiminnan julkisuudesta annetun lain 24 §:n 1 momentin 26-kohdan nojalla päätökset ja niihin liittyvät asiakirjat pidetään salassa.

    Lisätietoja: Valtionsyyttäjä Päivi Hirvelä, puh. 050-3633085

    http://www.theirsecrets.info/AC/AppealChapLabelsAdventistJesuits.htm

    Äänestä


  • >>Olen tutustunut läheisesti molempien kirkkojen toimintaan jo vuosia...

    Et ilmeisesti riittävän läheisesti, sillä MJ erosi itse, häntä ei siis erotettu.

    Pedofiilejä on on suojeltu Vt-seurassa, joten siinäkin olet väärillä jäljillä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


erikoisnumero kirjoitti:

Michael Jackson ei muuten ole pedofiili, häntähän ei ole siitä tuomittu. Miksiköhän ei?

Voisitko vastata tähän: Miksi Adventtikirkon Nykyaika-lehtenne teki pedofilian erikoisnumeron, jossa annettiin ohjeita seurakunnille pedofilian varalta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu