Odotin terkkarin aulassa lähes tunnin, en kuullut sissäänhuutoa, lähdin pois.
Sain postissa laskun käyttämättömästä lääkärikäynnistä, onko maksettava.
Sain postissa laskun käyttämättömästä lääkärikäynnistä, onko maksettava.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kysyitkö missään vaiheessa keneltäkään siinä terveyskeskuksen asiakaspalvelussa mitään (kai niissä joku sellainenkin on, jonkinlainen ajanvaraus/ilmoittautuminen/info). Oliko kyse siitä että lääkäri oli niin paljon myöhässä että vielä tunninkaan kuluttua ei ollut vielä mitään kuulunut, vai onko voinut käydä niin että nimesi oli kutsuttu mutta et sitä kuullut?
Jos lähdit pois kysymättä/sanomatta yhtään mitään kenellekään, niin maksu on maksettava. Milläs todistat että olit edes paikalla?
Jos taas lähtiessäsi sanoit infoon yms. että lääkäri on niin paljon myöhässä ettet voi enää odottaa, niin silloin maksua ei pitäisi periä, koska silloin olivat tietoisia siitä ettet aio aikaa käyttää.
ilmoittauduin kyllä mennessäni, luukulla, sitten istuin ja sitten lähdin,
Usein odotusaika on useita tunteja. Mahdollisesti sinua ei vielä ehditty kutsua sisään. Olisi kannattanut kysyä lähtöä miettiessä montako potilasta on vielä ennen sinua.
terveyskeskuksessa potilaiden järjestyksen määrää terveydentila, eli sen infon hoitaja kysyy mikä vaivana ja sitten määrittelee kiireellisyyden. Saattaa olla, että ennen sinua pääsee useampikin sinun jälkeesi tullut ja sitten taas terkkarista riippuen toisesta ovesta saatetaan kärrätä sisään ambulanssilla tulleita, jotka useinmiten ovat siinä kunnossa, että menevät priorisoinnissa monen aulaan kävelleen edelle.
Tunti ei ole ainakaan Tampereella Hatanpäällä mikään odotusaika vaan varsinkin viikonloppuina saattaa joutua illalla tullessa odottamaan aamuun saakka.
Monesti kun kärräämme uusia potilaita kyytiautolla sisään aamuyöllä on käytävällä hoitoa odottamassa vielä illalla tuomiamme potilaita. Ja nämä siis ambulanssilla tuotuja, jotka usein (eivät aina) ovat niitä ensin tutkittavia.
Elämä on...
Tottakai on hyvä että kiireellisempää apua tarvitsevat pääsevät ohitseni, sitä vastaan en ole, joskus voin olla itse nopean avun tarpeessa, käsitän asian täysin.
Kuitenkin kun olen ajan tilannut, luulisi sinne pääsevän, ainakin tunnin sisällä.
Tapaukseni on päättynyt, korotettu terveyskeskusmaksu poistettiin, koska "on mahdollista ettei lääkärin kutsu kuulu odotushuoneen kauimpaisiin paikkoihin". Terveyskeskuksessa ei ole kuulutusta kuten hatanpäällä, vaan lääkäri huutelee oveltaan, joten sisään pääsy on kiinni monesti lääkärin aktiivisuudesta ja siitä kuinka kovaa huutelee.