Jumalaa ei ole

Ajatelkaapa nyt uskovaiset vähän järjellänne. Kuulostaa täysin naurettavalta, että olisi olemassa ilman alkua oleva Kaikkivaltias Jumala joka olisi jossain vaiheessa luonut muka tämän kaiken.

Miettikää nyt vähän: Jumala on siis muka aina ollut olemassa ja siis tullut itsensä kanssa toimeen ilma alkua ja päätti jossain vaiheessa luoda tämän kaiken.

Jos ollaan rehellisiä niin mikään ei puolla tuollaisen Kaikkivaltiaan Jumalan olemassaoloa, mm:
-Jumala on kykenemätön ilmaisemaan itsestään mitään, siis konkreettista. Tämän luulisi olevan helppoa persoonalliselle Jumalalle
-Jumalan ilmoitus, esim. Raamattu on täynnä taruista lainattuja juttuja, lapsellisuuksia, ristiriitaisuuksia(itsensä ja tieteen kanssa) ja julmasta Jumalasta kertovia raakalaistarinoita.

Joten lopettakaa uskovaiset jo elämänne tuhlaaminen moisiin ihmisten keksimiin tarinoihin.
10328
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

"Ajatelkaapa nyt ateistit vähän järjellänne. Kuulostaa täysin naurettavalta, että olisi olemassa ilman alkua oleva materia tai energia joka olisi jossain vaiheessa synnyttänyt muka tämän kaiken.

Miettikää nyt vähän: energia on siis muka aina ollut olemassa ja siis tullut itsensä kanssa toimeen ilma alkua ja päätti jossain vaiheessa luoda tämän kaiken. "

Miksi haluat olla ihmisten joita halveksit kaltainen? Miksi yrität käännyttää heitä ja vielä täysin samoin tavoin kuin he sinua? Tuoko ateismi merkitystä elämääsi vai haluatko levittää pahaa oloa?

Ajattele maailma jossa ei ole uskontoja. Heikot ja huonompiosaiset eivät saa mistään tukea ja rakkautta joten he purkavat turhautuneisuutensa meihin parempiosaisiin. Olen varma että rukoilet ihmettä kun pari linnakundia on purkamassa turhautumista sinuun ja vaikkapa vaimoosi/tyttöystävääsi talossasi. Uskon ansiosta he tyytyvät elämään slummiyksiössä raamattua lukien.

Anna kristinuskon ja muiden lahkojen pitää hihhulinsa talutusnuorassaan. Näin he eivät ole riehumassa kadulla ja rikkomassa yhteiskunnan pelisääntöjä.

Äänestä

Minun ei tarvitsisi oikeastaan vastata tähän, koska sinun jyrkkä asenteesi tekee tämän turhaksi. Mutta jos kuitenkin sanon pari sanaa, ehkä se auttaa jotain muuta epäilijää.

Jos uskot evoluutioteoriaan, niin se se vasta uskoa tarvitseekin. Tiedemiehet ovat jo aikaa sitten todenneet, että missään alkuliemessä ei voi syntyä solua, heillekin on täysi mysteeri, mistä elämä on saanut alkunsa. Jos Darwin, joka monessa kohtaa itsekin kyseenalaisti teoriansa, tietäisi asioista sen, mitä me tiedämme, ei hän tänään julkaisisi teoriaansa.Harva evoluution kannattaja on edes lukenut Darwinia. He ovat vaan hyväksyneet sen "järkeenkäypänä"asiana. Vuosikausia koulujen oppikirjoissa on opetettu täysin vääriä asioita ihmisen kehityksestä. Mutta on myös tehty tutkimus, että kun ihminen oppii jonkun asian kerran perusteellisesti, niin tarvitaan 19 kertaa, ennenkuin tämä vanha oppi on kaadettu ja uusi saatu tilalle.

Jumala ei todellakaan ole kykenemätön ilmaisemaan itseään. Voi kumpa tietäisit, mitä kaikkea hän tekee ja miten hän ilmestyy tänäkin päivänä ihmisille. Mutta sinä olet kykenemätön sitä näkemään. Etkä haluakaan nähdä.

Raamattu ei ole taruista lainattua. Tiedemiehet ovat todenneet, että maailman synty on todellakin tapahtunut tässä järjestyksessä kun raamattu ilmoittaa. Jumala on kiivas Jumala, siksi hän voi näyttää jUlmalta. mutta jos tuntisit sanaa, tietäisit, miksi hän on toiminut vanhassa testamentissa niinkuin on.

Sinä luulet, että usko on jotenkin pinnallinen asia elämässämme ja sen voi lopettaa tuosta vaan.
Olet ilmeisesti melko nuori, joten sinulla on paljon opittavaa elämästä.Usko on jotain, mille koko elämämme on rakennettu. Se Kristuskallio, jolla seisomme kestää myrskyt ja hyökkäykset. Ja vaikka hyökkäät kovin sanoin, muista että Jumala rakastaa sinuakin. Et ole ensimmäinen epäilijä, jonka hän kohtaa.

Äänestä
  • Luuletko lunastavasi taivaspaikan valehtelemalla uskontosi eduksi?

    Äänestä

  • Taitaa sarahilla olla se saastainen viikko
    päällä, kun on noin kiukkuisella päällä.
    Olemme uskontopalstalla, joten sinun pitäisi
    oikeastaan vaieta ja kietoutua huiviin ja
    vetäytyä miehesi valvovien silmien alle
    osoittamaan alamaisuuden merkkejä, ettei
    hän saa päähänsä myydä sinua orjaksi
    muutamasta sekelistä.
    Varsinkin, kun olet noin kova valehtelemaan.
    Annahan miesten hoitaa nämä sielun asiat
    kun sinulla sitä nyt sattuneesta syystä sitä
    ei ole.

    Äänestä

"Ajatelkaapa nyt uskovaiset vähän järjellänne."

Hyvä neuvo ! Näin minä aikoinaan tein. Epäilin uskon asioita, kunnes ympärilläni olevat konkreettiset asiat, mm. työpaikalla, avasivat silmäni. Rupesin miettimään. En heittänyt järkeäni pois. Päinvastoin tutkiessani erilaisia vaihtoehtoja keskenään päädyin siihen tulokseen, että ylivoimaisesti järkevin vaihtoehto kokonaisuuden kannalta on uskoa Jumalaan, Raamattuun ja evankeliumin sanomaan. Voit lukea tarkemmin pakinassani ( http://www.nic.fi/~jlindell/kristusko.htm ). Tietenkin sydämen usko Jeesukseen ei ole järjen tuote, vaan on Jumalan lahja niille, jotka ottavat lahjan vastaan. Mutta mielestäni tämä usko ei sodi järkeä vastaan, vaikka en kaikkea ymmärrä. Sen sijaan nykyinen monesti vinoutunut ajan henki ei hyväksy tätä uskoa. Mutta siinä pätee : ”Mitä ihminen kylvää, sitä hän niittää.”

Kun on kysymys Jumalasta, meidän tulee huomioida mm. seuraavat asiat :
1. Kaikkivaltias Jumala, tämän luomakunnan Luoja, on itse tuntemamme ulottuvuutemme ulkopuolella. Sen takia tieteellinen tutkimus ei pysty Jumalaa tutkimaan. Missä Jumala on ? Hän on itse ilmoittanut : "Korkea ja Ylhäinen, hän, joka pysyy ikuisesti, jonka nimi on Pyhä, sanoo näin: - Minä asun korkeudessa ja 0pyhyydessä, mutta asun myös murtuneiden ja nöyrien luona. Minä virvoitan murtuneiden hengen ja herätän eloon nöyrien sydämen." (Sen takia ei kriittisellä ja arvostelevalla mielenlaadulla voi saada yhteyttä Jumalaan.)

2. Vahva todistus Jumalasta ovat ne sadat miljoonat ihmiset, jotka omassa elämässä ovat saaneet edellisen jakeen mukaisesti kokea Jumalan voimaa omassa elämässä. Joitakin esimerkkejä on koottu linkkiin :
http://www.nic.fi/~jlindell/voima.htm
Näitten ihmisten leimaaminen valehtelijoiksi on varsin typerää ja paljastaa vain omaa tyhjyyttä.

3.Tämän ihmeellisen luomakunnan takana on viisautta, jota emme täysin edes voi tajuta. On täysin järjetöntä väittää, että kaikki on ilman Luojaa kehittynyt tyhjästä. Tämä sotii arkipäiväistä kokemustamme vastaan. Raamattu ilmoittaa sen näin : "Sen, mitä Jumalasta voidaan tietää, he kyllä voivat nähdä. Onhan Jumala ilmaissut sen heille. 20. Hänen näkymättömät ominaisuutensa, hänen ikuinen voimansa ja jumaluutensa, ovat maailman luomisesta asti olleet nähtävissä ja havaittavissa hänen teoissaan. Sen vuoksi he eivät voi puolustautua. 21. Vaikka he ovat tunteneet Jumalan, he eivät ole kunnioittaneet ja kiittäneet häntä Jumalana, vaan heidän ajatuksensa ovat käyneet turhanpäiväisiksi ja heidän ymmärtämätön sydämensä on pimentynyt."

Tietomme Jumalasta tulee ensisijaisesti Raamatusta. Olen päättynyt siihen, että Raamattu on sittenkin luotettava, vaikka vajavaisuutemme takia emme kaikkia ymmärrä.
Kristillisen uskon puolesta on kuitenkin olemassa erittäin vahvoja argumentteja, joihin näin lyhyessä vastauksessa ei ole mahdollista paneutua.
Tässä vaiheessa viittaan linkkiin:
http://www.nic.fi/~jlindell/raam.htm ja sen alalinkit

Tuhlaanko elämäni ? En suinkaan, olen löytänyt perustuksen, joka kestää.
Omalta kohdaltani olen joskus kirjoittanut näin :
"Itse en tunne itseäni säälittäväksi, vaan iloitsen suuresti siitä, että saan luottaa evankeliumin sanomaan. Usko Jeesukseen on antanut sisäistä iloa ja turvallisuutta myös silloin, kun tilanne on ollut vaikea, esim. vakavan sairauden kohdatessa ( http://www.nic.fi/~jlindell/omakokemus.htm ). Olen monta kertaa kokenut Jumalan johdatusta jopa yksityiskohtia myötä. En ole aina voinut ymmärtää tätä johdatusta ja joskus olen siinä hetkessä itsekkyyden vallassa jopa voimakkaasti kapinoinut vastaan. Sisäinen ääni on kuitenkin kuiskannut : näin on parasta. En ole silloin voinut tajuta, mihin se johtaa. Vasta paljon myöhemmin olen ymmärtänyt, miten ihmeellisesti Jumala on johdattanut ja olen ollut kovin kiitollinen. Tämä johdatus ei tarvitse välttämättä olla mullistavia tapahtumia. Se voi ilmetä arkipäivän pienissäkin asioissa. ”Jumala johdattaa niitä, jotka rukoillen kulkevat.”
Joten kysyn vielä : Miksi minun pitäisi hylätä uskoni, joka antaa elämälle tarkoituksen, ja ruveta rakentamaan elämääni jollekin perustalle, joka eräänä päivänä pettää ?"
Enemmän tästä kestävästä perustasta : http://www.nic.fi/~jlindell

Äänestä

Blaa blaa. Lopeta sinä tuo turha käännytysyritys. Voin vakuuttaa kokemuksen kautta, ettei se kannata. Antaa ihmisten uskoa jos heitä huvittaa. Ei siitä loppujen lopuksi ole niinkään suurta haittaa. Ja onpahan paljon ylimääräisiä vapaapäiviä.

Kyllähän Juri Gagarin aikoinaan todisti avaruuslennollaan, ettei Jumalaa ole :) mutta eipä se ole ihmisten uskoa horjuttanut. Tarvitseeko sen horjua? Ihmiset tarvitsevat jotain mihin turvautua, ja joillekin uskonto tarjoaa edellytykset siihen. Anna olla.

Loppuun lisään, että ole itse vankan linjan ateisti. Se ei silti estä minua tutustumasta ihmisten uskontoihin ja, kenties, jopa oppimaan niistä jotain.

-Will Levy

Äänestä
  • ateismikin on uskonto siinä missä muutkin uskonnot. Ei ateistit voi todistaa sitä, ettei Jumalaa olisi!

    Äänestä

  • jeppe kirjoitti:

    ateismikin on uskonto siinä missä muutkin uskonnot. Ei ateistit voi todistaa sitä, ettei Jumalaa olisi!

    ei voi todistaa yhtäkään maailman tuhansista jumalista olemattomiksi.

    Äänestä

  • jeppe kirjoitti:

    ateismikin on uskonto siinä missä muutkin uskonnot. Ei ateistit voi todistaa sitä, ettei Jumalaa olisi!

    Kaikella kunnioituksella, jeppe, mitä vittua tuo sinun juttusi liittyy minun tekstiini? Pitääkö rautalangsta vääntää, että minä en usko Jumalaan/jumaliin, mutta olen kiinnostunut niiden rakentamista kulttuureista, ja että en TODELLAKAAN ole väittänyt, etteikö Jumalaa/jumalia olisi? Yritähän seuraavan kerran pysyä asialinjoilla.

    -Will Levy

    Äänestä

Eikö Suomi24 millään saa asioita toimimaan ??? Tässä pitäisi olla 4 vastausta, mutta yhtään ei näy vaikka monta tuntia on vierähtänyt ???

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Wb* kirjoitti:

Ajatelkaapa nyt uskovaiset vähän järjellänne. Kuulostaa täysin naurettavalta, että olisi olemassa ilman alkua oleva Kaikkivaltias Jumala joka olisi jossain vaiheessa luonut muka tämän kaiken.

Miettikää nyt vähän: Jumala on siis muka aina ollut olemassa ja siis tullut itsensä kanssa toimeen ilma alkua ja päätti jossain vaiheessa luoda tämän kaiken.

Jos ollaan rehellisiä niin mikään ei puolla tuollaisen Kaikkivaltiaan Jumalan olemassaoloa, mm:
-Jumala on kykenemätön ilmaisemaan itsestään mitään, siis konkreettista. Tämän luulisi olevan helppoa persoonalliselle Jumalalle
-Jumalan ilmoitus, esim. Raamattu on täynnä taruista lainattuja juttuja, lapsellisuuksia, ristiriitaisuuksia(itsensä ja tieteen kanssa) ja julmasta Jumalasta kertovia raakalaistarinoita.

Joten lopettakaa uskovaiset jo elämänne tuhlaaminen moisiin ihmisten keksimiin tarinoihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu