Jestas sentään, että minun täytyy nostaa hattua Matti Vanhaselle siitä, että hän nimitti Tuija Braxin oikeusministeriksi hallitukseensa.
Tässä näyttää olevan sellainen vihreä nainen, jonka edessä on muidenkin syytä ottaa hattu päästä, vaikkei mimmi olekaan kuin vuoden omaa tytärtäni vanhempi.
Keskustalle onnittelut siitä viisaudesta, että vihreistä nostettiin hallitukseen juuri Tuija Brax ja Tarja Cronberg.
Tässä näyttää olevan sellainen vihreä nainen, jonka edessä on muidenkin syytä ottaa hattu päästä, vaikkei mimmi olekaan kuin vuoden omaa tytärtäni vanhempi.
Keskustalle onnittelut siitä viisaudesta, että vihreistä nostettiin hallitukseen juuri Tuija Brax ja Tarja Cronberg.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Avaus johtui siitä, että katsoin TV1:n lauantaiseuraa.
tyhmä laisinkaan.
Olen hyvin iloinen siitä että Vanhanenkin on kommentoinut tuota ydinvoima asiaa.
Siis EI suomesta ydinvoima paratiisia.
Saksalaisetkin voisivat rakentaa omat ydinvoimalat omalle maaperälleen. Miksi ostivat Loviisasta jo valmiiksi tontin?
Ketuttaa.
Kysehän ei ole koskaan ollut ydinvoimasta, vaan siitä, että ilman energiaa ei ole työpaikkojakaan.
...potenssiin kymmenen kyseessä, tietyissä asioissa. Kauniisti sanottuna "perusoikeussuuntautunut" juristi, hiukan tylymmin ilmaistuna pikkuasioiden parissa puuhasteleva marginaali-intoilija. Odotettavissa lisää seksinkieltolakeja, susiparien naisille oikeus miehen omistamaan asuntoon, lesbojen siitostukiaisia ja paljon vastaavaa feminististä pikkunäppärää touhuilua.
Paljoakaan tarvittavia "rautatason" uudistuksia oikeusjärjestykseen ei moisilla kyvyillä ole tulossa, enemmänkin ollaan, myös jatkossa, suoran direktiivi-implementaation varassa. Ongelma siinä on, että oikeusjärjestys muuttuu entistä epäloogisemmaksi ja ristiriitaisemmaksi kokonaisuudeksi.
"Oikeissa asioissa" Brax lienee täysin OM:n virkamiesten varassa.
Jos jotain positiivista koettaa hakemalla hakea, niin ilmeisesti Brax ei ole yhtä kärkäs raunioittamaan tuomioistuinlaitoksen itsenäisyyttä kuin Koskinen.
Kirjoitin avaukseni vain TV1:n lauantaiseuran synnyttämän ensivaikutelman tunnelmissa tuntematta sen paremmin Braxia kuin Koskistakaan.
Se toki täytyy sanoa, ettei Koskinen ole koskaan sytyttänyt mitään ajatuksia, mikä ei johdu sukupuolesta.
Braxissa oli innostusta, mitä Koskisessa ei ole ollut yhtään.
Leena Luhtasesta verrattuna Braxiin.
Luhtanen on puhuva pää, Braxilla näyttäisi olevan jotan pään sisälläkin.
Eli mielestäni juristikoulutus on ehdoton vaatimus oikeusministerille, siinä mielessä Braxilla on etumatkaa. Luhtanen ei saanut yhtään mitään aikaan oikeusministerinä.
Vähän vaikea tehdä vertailua. Luhtasella ei ollut lainkaan potentiaalia, Brax taas vaikuttaa ideologiansa uhrilta. Katsotaan nyt. Ainakin Keskustan ja Kokoomuksen juristikansanedustajien tulisi pitää Braxin touhuja tarkasti silmällä.
Mieluiten näkisin oikeusministerinä jonkun pragmaattisen uudistajan, ei mielellään enää haihattelijoita tai poliittisia jakojäännöksiä.
Ehkäpä sitten jos viheriäiset lähtevät hallituksesta ovet paukkuen jonkin marginaalikysymyksen takia.
vaikka narikkaan?
Tuija Brax on ehdottomasti pätevä ja sopiva. Lisäksi hän on myöskin työmyyrä joka jaksaa.
oikeuselämää koskevia kirjoituksia lukenut, eikä hän ole millään lailla vakuuttanut. Jeesustelua enemmän kuin järkevää visiointia. Lupaan pitää tarkasti silmällä hänen touhujaan, ja kommentoida, jos aihetta on.
Mutta nyt valmistautumaan pidennettyyn prolejuhlaan.
rauhallisin mielin Tuijaa. =)
Tuija kyllä hoitaa oman tonttinsa hyvin, ei epäilystäkään.
Eikö sinulla ole sitten muuta tekemistä kuin kyttäillä Tuijaa? ;)
Jutustelunne luettuani kallistun Sandran kannalle optimistina sen suhteen, että Vanhanen teki viisaan valinnan valittuaan Braxin oikeusministerikseen.
Sössöllä ei ole ollut mitään tekemistä Vihreiden ministerivalintojen kanssa... sen kuuden laudaturin Korppikotkan kanssa kyllä sitäkin enemmän.
Olet jo tainnut alottaa Valpurin vieton, vaikkei sun madames olekaan rähinöivässä EU-Tallinnassa niin kuin mun madame on.
Sössö saa multa aina pinnat siitä, että valitsee päteviä naisia mihin tahansa mieluummin kuin isotissisiä naisia.
Minä muuten melkei rakastuin Braxiin hänen tv-esiintymisensä perusteella ihan yhtä lailla kuin aikanaan Maria-Kaisa Aulaan.
Tää Tuija on kyllä kamalan kaukana siitä seksikkyydestä, mitä hänen keskustalaisesta vastineestaan löytyy. ;-))))
Sä oot ihailtavan johdonmukainen... Tuija on sentään tunnistettavasti nainen - M-K ei sitä ole.
Madame ei ole Virossa - kotona ollaan ;-)
Munkin madame kohta saapuu Tallinnasta. Joutu piru ostamaan tuliaispullot terminaalista kalliimmalla kuin kauungilta, koska rähisijöiden vuoksi on viinan myynti kielletty.
Hupaisaa Vappua Sullekin.
häntä kuuden laudaturin ylioppilaaksi?!