On se kumma, miten Venäjän johto, parlamentti ja ulkoministeri näkevät oikeudekseen yllyttää Virossa asuvia venäläisiä laillista esivaltaa vastaan!
He ovat muuttaneet sinne aikoinaan omin lupineen miehittäjinä, joten ei ole mitenkään outoa, että virolaiset nuoret vastustavat noita maassaan riehuvia vieraita öykkäreitä.
Patsas olisi minun puolestani joutanut romutettavaksi.
Minne ovat esim.Viipurin Tyrgils Knutinpojan tai muut suomalaispatsaat joutuneet?
Saammeko pyytää niitä takaisin pystytettäviksi Viipurin arvopaikoille?
Maassa maan tavalla tai maasta ulos-sanonta pätee myös venäläisiin!
He ovat muuttaneet sinne aikoinaan omin lupineen miehittäjinä, joten ei ole mitenkään outoa, että virolaiset nuoret vastustavat noita maassaan riehuvia vieraita öykkäreitä.
Patsas olisi minun puolestani joutanut romutettavaksi.
Minne ovat esim.Viipurin Tyrgils Knutinpojan tai muut suomalaispatsaat joutuneet?
Saammeko pyytää niitä takaisin pystytettäviksi Viipurin arvopaikoille?
Maassa maan tavalla tai maasta ulos-sanonta pätee myös venäläisiin!
Vastaukset 21
Vanhimmat
patsaat kadonneet niin ilman muuta Viipurissa vakinaisesti asuvat suomalaiset voisi alkaa mellakoida patsaiden puolesta.Kuinkahan monta kymmentä prosenttia viipurilaisista on suomalaisia?
Huomattava osa(melkein kaikki) noista nuorista venäjänkielisistä ovat syntyneet Virossa. Eipä mellakoissa paljon vanhuksia näy. Mitäs tuumaisit jos isäsi hautakivi käytäisiin siirtämässä luineen karvoineen jonnekkin valtaapitäviä miellyttävään paikkaan. Suomessakin on entisten vihollistemme(viimeinen sota 1945) hautamuistomerkkejä, monessa paikassa. Olsi varmaan syytä ryhtyä niiden tuhoamiseen. Olet typerä kansankiihottaja ja Suomen vihollinen.
Älä komu jauha paskaa toisten nickeillä!
Haudoista puheenollen kiilaan kinastelunne väliin.
Mitä me suomalaiset voisimme tehjdä, että venäläisten tasaiseksi jyräämät suomalaiset hautausmaat muistomerkkeineen palautettaisiin alkuperäiseen kuntoonsa?
On jotenkin nöyryyttävää löytää sukulaistensa hautapaaseja tierumpujen tukikivinä tai venäläisvarastojen rappusina!
Kuinka iiro on taas langennut kirjoittelemaan toisten nikeillä?
Mikä omassa rekatussa nikissäsi on vikana, vai etkö vain uskalla esiintyä omana itsenäsi?
Tiedätkö Ari, ettei ole mitään todisteita patsaan haudoista. PELKÄÄ OLETTAMUSTA!
Kannattaisi vasta sitten päätä aukoa, kun on virallisia todisteita hautarauhan rikkomisesta. Vielä ei ole luita tmv löytynyt.
"Kattojen ristit jätettiin paikoilleen kertomaan rakennusten luonteesta, mutta uudet asukkaat poistivat ne pian alueelle tulonsa jälkeen. Neuvostokaudella kirkosta tehtiin puna-armeijan kulttuurikeskus. Se toimi myös elokuvateatterina, tanssipaikkana ja klubina".
http://yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=1&ag=4&t=27&a=113
Kuka täällä nikit omistaa? Sinä timo mikkonen et niitä omista. Rekatut on rekattuja timo pieni.
Iiro täällä viimeksi vaikertaa, paina se mieleesi ja lopeta huvittavan iirosta kuvittelu.
Asialla ovat nuoret ei ole kaduilla aattelisista syistä vaan mellakoimisen ilosta. Heidät on aivopesty venäjän puolelta vuosia. Pitäiskö kaupanryöstäjäille sanoa: ottakaa vaan....
Sinäkin valehtelet. Ei mitään aivopesua, vaan virolaisten sortoa. LYÖKÄÄ VIROLAISIA SORTAJIA!!! URAAAAA!! URAAAAA!! URAAAAA!!
Venäjällä on oikeus puolustaa kansalaisiaan, asuvat he sitten Virossa, Ukrainassa tai vaikka Suomessakin!
Jos me alamme kohdella tuon suuren kansan yksilöitä epäkohteliaasti tai vaatia heiltä kouluissamme tai työpaikoilla suomenkielen taitoa, Venäjän hallinnolla on silloin pätevät syyt uhata myös Suomea noiden venäläisten sortotoimien takia vakavilla seurauksilla.
Yritä sinäkin Hittimanni vaan sopeutua siihen tosiasiaan, että Venäjällä on öljyä, kaasua ja tankkejakin riittävästi tällaisten Suomen tai Viron kaltaisten rääpälemaiden kuriinpalauttamista varten!
Jos Venäjä on sellainen onnela kuten he itse sitä kuvaavat, mitä tekemistä venäläisillä on Virossa, Ukrainassa tai vaikkapa Georgiassa?
Eivätkö he voisi asua suuressa maassaan, jossa tuhmat pikkukansat eivät heitä kiusaa?
Perse päähän vaan typerälle kansankiihottajalle!
Nyt alan paremmin ymmärtää, miksi venäläiset näkevät oikeudekseen riehua muiden maiden pääkaupungeissa.
Tämä "Timo Torstin" vastaus oli lajityypillinen esimerkki heidän sivistystasostaan!
www.tiedonantaja.fi jos joku haluaa yhteyttä.
terv. Erkki Susi/ironmikes.
paljonko ne on sulle maksaneet elätysrahaa?
kyllähän sinun se pitäisi tietää.
Virulaisporvarit kävivät patsaan kimppuun luottaen NATO-sateenvarjoon, eikö totta.
Sitä meininkiähän sinä suomeenkin haluat.
Kun nykyisin kuulee venäläisten äänenpainoja sekä omassa maassaan että aikaisemmin miehittämissään muissa maissa, tulee mieleen, että meidän pitäisi heti eikä myöhemmin hakea NATON jäsenyyttä, kun optio on vielä voimassa!
noin pelkäät !
esimerkki siitä mihin nationalismi ja itsensä sitominen noihin henkisiin arvoihin (jotka ovat ristiriidassa muiden henkisten arvojen kanssa) johtaa..
on aivan sama, onko kyse jenkeistä, venäläisistä, suomalaisista tai mistä tahansa, ihmiset pitävät niin pirun tärkeänä jotain mielikuviaan. katsokaa nyt itseänne, miten täälläkin tuomitsette toisianne, ollen ihan sitä samaa mutta vain eri leireistä. järkevää?
aivan yhdysvaltojen historialta ja imperialismilta.