Kuohuviinin säilytys kylmässä?

Kuoharin ystävä

Luin juuri jostain, että samppanjaa ei saa säilyttää kylmässä, vaan se pitää vain kylmentää ennen tarjoilua. Pari asiaa jäi epäselväksi. Kysymyksiä:

1) Pitääkö sama paikkansa tavallisten kuohuviinien kohdalla?

2) Miksi tällainen neuvo? Eli mitä pahaa samppanjalle/kuoharille sitten tapahtuu, jos niitä kylmässä säilyttää?

3) Kuinka ehdoton neuvo on? Olen säilytellyt Codorniu Original Semi-Seco -pulloa jääkaapissa jo kolmisen viikkoa. Onko se nyt pilalla? :-(

Kiitos mahdollisista vastauksista!

2

4544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Millenium-uutenavuotena yksi pullo jäi juomatta, rautavanne oli poistettu mutta pulloa ei ehditty avata. Se seisoi hangessa varmaan pari tuntia, sitten se korjattiin talteen, nyt oli jo kyse huvista, ja säästettiin tarkoituksella seuraavaan uuteen vuoteen. No, ei ollu mitään "merkkiä" vaan taviskuoharia, mutta ei se pilalla ollu.

    • Samppanja on jees

      Ei se kuohuviinisi pilalle ole mennyt. Syy miksi samppanjasta sanottiin, että sitä ei tulisi säilyttää kylmässä piilee juoman kehittymisessä. Liian kylmässä samppanjan kehitys hidasta tai pysähtyy, vastaavasti liian kuumassa se nopeutuu tai pahimmassa tapauksessa "keittyy". Kuohuviniit (muutamia arvokkaampia poikkeuksia lukuunottamatta) ovat tarkoitettu juotavaksi melko nuorena eivätkä ne kehity säilytyksen aikana (saati säily vuosia). Näin ollen on yhden tekevää säilytätkö kuohuviiniäsi jääkaapissa vai huoneenlämmössä. Ainoa asia on, että jääkaapin tärinä voi pitkässä säilytyksessä (ehkä yli puoli vuotta) tuhota juoman kuplaisuutta jolla on suora vaikutus juoman raikkauteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2252
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      222
      2127
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      119
      1441
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      17
      1196
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1061
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      959
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe