ahomansikan siemeniä

jzz

Mistähän saisi ahomansikan siemeniä Oulun seudulta. Pieni pussi riittäsi. Onko kenelläkään kokemusta siemenistä kasvattamisesta? Kerro kuinka onnistuit.

6

1590

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinuakin googlesta etsimään, mm.Hyötykasviyhdistys ilmoittaa ahomansikan siemeniä.

      Sain viime keväänä ystävältäni hänen kasvattamiaan ahomansikan taimia. Tuli jo jokunen mansikkakin viime kesänä, talven aikana kuolivat kaikki.

      Muuta kokemusta ei ole.

    • Onttomukulakiurunkannus

      Yhden kerran idätin ahomansikkaa, en enää muista, mistä ostin siemenet. Taimet kuolivat joka ainoa, syy ei minulle koskaan selvinnyt.

      Mökillä siirsin luonnosta kylätien toiselta puolelta muutama vuosi sitten pari tainta pihalle. Nyt ahomansikkaa on siellä kaikki paikat täynnä! Hittojako niitä idättelemään, kun helpompikin tapa on.

      Jos luontosi ei anna periksi rikkoa lakia ja ottaa taimia toisen maalta, saattaa tietysti käydä niin, että marjoja poimiessasi et ole kovin turhantarkka roskista ja joukkoon saattaa hyvinkin eksyä muutamia rönsyn päässä olevia taimiakin. ;-)

    • oulun korkeudella

      Kyse on siitä että puutarhalta ostaessa taimet maksavat pari euro kappale ja niitä pitäisi ostaa aika suuria määriä. Luonnosta ei Oulun korkeudella kovin helpolla löydä ahomansikkaa. Tietenkin vihjeitä otan vastaan mistä voisi löytyä.

    • taavi

      laitoin kerran huvikseen kivikkopenkereeseen pari vuotta laatikossa olleen Tallinasta ostetun siemenpussin, hyvin lähti kasvuun ja levisikin:)

    • planttu2007

      Ainakin Kempeleen rautiasta löytyi vielä viime viikolla ahomansikan siemeniä.

      • sdss

        Ahomansikkaa eli metsämansikkaa kasvaa meren rannoilla rantapusikoissa ainakin Raahen korkeudella. Uudelleen istutuksen jälkeen marjoo hyvin ja tekee runsaasti rönsyjä. Rönsytaimia voi istuttaa uusiin paikkoihin.

        Jos lisäät siemenistä, niin muistaakseni siemenet siroteltiin mullan pinnalle, peiteltiin rei'itetyllä muovilla ja vietiin pimeään paikkaan itämään. Oli kahdenlaista ohjetta: viileään tai huoneen lämpöön. Kummallakin tavalla onnistui. Itämisen jälkeen valoisaan paikkaan kasvamaan, koulinta, jne.. Minulla onnistui hyvin vaikka en ole mikään ammattilainen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 121
      1530
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      203
      1006
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      619
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      223
      520
    5. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      499
    6. 30
      482
    7. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      11
      444
    8. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      182
      433
    9. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      39
      408
    10. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      18
      393
    Aihe