Rukouspyyntö kaikille katolilaisille!

Rukoilkaa yksi ruusukko ajatellen ihmisiä, Herran lapsia täällä Virossa, että he ottaisivat Jumalan rakkauden sydämiinsä, eivätkä tappelisi keskenään Tallinnan kaduilla!

(Tarkoitan siis lisärukousta jokaisen dekadin Isä meidän -rukouksen jälkeen)!
111054
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

teitä ruusukkoa rukoillessani tänään.

Joka päivä rukoilen ruusukon yhteydessä, että väkivalta väheni maailmassa.

Äänestä

kun ei voi muutakaan.Surullista tämän turhan tuhon ja vihan lietsominen. Mitä teet Tartossa ?

Äänestä
  • "Pyhä Ruusukko"?
    Kun minä rukoilen,minä rukoilen Kaikkivaltiasta Jumalaa.

    Äänestä

  • ev,lut kirjoitti:

    "Pyhä Ruusukko"?
    Kun minä rukoilen,minä rukoilen Kaikkivaltiasta Jumalaa.

    on rukousnauhalla rukoiltava rukoussarja Pyhän Jumalanäidin puoleen kääntyen.suosittelisin Sinua uskovana kokeilemaan, jotta saat henkilökohtaisen kokemuksen sen voimasta. internetistä löydät tietoa miten sitä rukoillaan. rosary englanniksi.Rauhoitettua aikaa varaa siihen n. 30-40 min.

    Äänestä

  • Olen yksityisyrittäjä, turismin kanssa tekemisissä.

    Äänestä

  • kristell kirjoitti:

    on rukousnauhalla rukoiltava rukoussarja Pyhän Jumalanäidin puoleen kääntyen.suosittelisin Sinua uskovana kokeilemaan, jotta saat henkilökohtaisen kokemuksen sen voimasta. internetistä löydät tietoa miten sitä rukoillaan. rosary englanniksi.Rauhoitettua aikaa varaa siihen n. 30-40 min.

    Suomeksi on ainakin tämä sivu Ruusukosta:
    http://www.catholic.fi/usko/ruusukko.htm

    Äänestä

  • el_camino kirjoitti:

    Olen yksityisyrittäjä, turismin kanssa tekemisissä.

    ja kiitos suomenkielisen ruusukon linkistä, joka on erittäin hyvää ja selkeä ohje Ruusukon rukoilemiseen. Sinun sivuista löysin myös linkin kotikirkkoosi, Tarton katoliseen kirkkoon, jolla on mielettömän hyvät nettisivut verraten virallisen Viron kat. kirkon sivuihin. (pyhimykset värikuvineen)Olet siis suomalainen yrittäjä Eestissä ja katolilaisena, mahtaa olla melko harvinaisuus.Varmaan oskad siis ka eesti keelt? :) Itse olen virolaissyntyinen Koillis-Virosta kotoisin , vasta 2 v sitten kääntynyt katolilaiseksi Suomessa , jossa olen asunut yli 16 vuotta. Mitä olet mieltä suomalaisena Virossa tapahtuvasta? Luin tänään Metropoliti Korneliuksen kääntymisen õhtulehest ja olen samaa mieltä hänen kanssa. Mielestäni on tapahtunut taantuminen eikä eteneminen, mikä on erittäin valitettava. Voit vastata myös privaatisti, jos et halua mielipidettäsi kaikkien luettavaksi. [email protected]
    Rauhallista vapun jatkoa sinna Tartusse! :)

    Äänestä

Pyhä Henki on jo lopettanut mellakoiden lisäksi jopa viinan myynnin. JiiPeellä osuutta asiaan?

Äänestä

Rukoilen että Jumala suojelisi Viron kristittyjä venäjämielisten ateistien, kommunistien ja anarkistien väkivallantöiltä.

Äänestä

Virolaiselta ystävältäni kuulin että näissä mellakoissa olisi etukäteen jopa maksettu joillekkin osapuolille siitä hyvästä että menevät tappelemaan ja tekemään ilkivaltaa kaduille, jossakin määrin siis voisi olettaa että mellakat ovat suunniteltu etukäteen jonkun tahon puolesta.

Äänestä
  • Myös Suomessa toimii 50 000 venäläisen viides kolonna, ja on vain ajan kysymys koska Moskova alkaa käyttää sitä poliittisen painostuksen välineenä. Nythän oli jo puhetta venäjän kielen pakollisesta opetuksesta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


el_camino kirjoitti:

Rukoilkaa yksi ruusukko ajatellen ihmisiä, Herran lapsia täällä Virossa, että he ottaisivat Jumalan rakkauden sydämiinsä, eivätkä tappelisi keskenään Tallinnan kaduilla!

(Tarkoitan siis lisärukousta jokaisen dekadin Isä meidän -rukouksen jälkeen)!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu