Venäjän talouden huikea kasvu on elvyttänyt myös Suomen talouden. Ilman sitä emme olisi nousseet lamasta. Venäläiset turistit tuovat valtavasi rahaa Suomeen ja Suomen Venäjä on suurin vientimaamme. Saamme Venäjältä myös hyvää, ahkeraa ja motivoitunutta työvoimaa esim. metalliteollisuuteen, heidän maineensa yrittäjien keskuudessa on ylivoimainen.
Että paljon tulee hyvääkin Venäjältä tällä hetkellä Suomeen, eikä oikeastaan mitään huonoa.
Että paljon tulee hyvääkin Venäjältä tällä hetkellä Suomeen, eikä oikeastaan mitään huonoa.
Vastaukset 30
Vanhimmat
parempi unohtaa tuo Raivo Roosnan väki ja keskittyä Venäjän suhteisiin paremmin.
itsenäisestä Virosta kun Viro on NATOmaa!!!
NATOhan on KAUHISTUS STALLAREILLE!
Venäjä on yrittänyt vallata Suomen 32 kertaa ja kerran onnistunut v 1809. Alaksanteri oli Suomen ystävä, kiitos tyttöystävänsä. Muuten nyt Neuvostoliiton hallitsijavaltioksi osoittautunut Venäjä tappoi 80 000 suomalaista vv 39-44 ja ryösti sotakorvauksilla maamme. Venäjä aiheutti laman, josta muuten Väyrynen varoitti. Sorsa uhkasi tästä varoituksesta Väyrystä maanpetoksella.
Koska tulee 33.s kerta?
Kyllä nuo jutut alkaa olla iankaikkisen vanhoja. Eikä Venäjä meille mitään lamaa aiheuttanut sen kummemmin kuin USA:kaan, silloin kun sen talouden alamäkeä on seurannut taantumaa muuallakin maailmassa. Eihän sellainen ole tahallinen teko. Menneet on menneitä, nyt meillä menee Venäjän kanssa tosi hyvin, sieltä tulee rahaa rutkasti turistien ja kaupankäynnin kautta ja venäläiset jopa ostavat Suomesta paljon maata, kiinteistöjä ja yrityksiä, kun suomalaisilla ei ole vara niitä kaikkia ostaa.
Tulee mieleen, että Venäjämyönteiset lausunnot ovat Putinin käskyläisten kirjoittamia. Suomessa täytyy olla paljon enemmän samanlaisia Venäjän lähettämiä mellastajia ja terroristeja kuin Viroon lähettämänsä n. 1000 "nuoren" sotilaan joukko. Ketä he ovat Suomessa. Voiko jonnekin ilmoittaa tietäämänsä venäläiset? Siis saamatta Halosen alaiselta Supolta koputusta oveen?
Ei 60 vuotta ole pitkä aika, nyt vielä elävien isät ovat venäläisten uhreja. Lama oli 90-luvulla vain Suomessa ja se johtui Koiviston vaatimuksesta sekä Holkerin, Liikasen, Sorsan sinisilmäisyydestä Venäjää ja vapaata rahantuloa kohtaan. Päästivät vapaasti v.87 30 mrd mk Suomeen. Palkat kaksinkertaistuivat, asunnot kolminkertaistuiva ja v -91 vienti loppui. Nyt venäläiset hankkivat islantilaisten bulvaanien avulla Suomen pääomia. Vain hetki, niin Venäjä hallitsee Suomen taloutta.
Kun 500 000 suomalaista joutui laman kouriin ja vielä heitä on kymmeniätuhansia, on se paha juttu. Tuhansia heistä kuoli itsemurhiin, stressiin, alkoholismiin, jonka lama aiheutti. Voisi syyttää Koivistoa siitä. Mutta voisi syyttää Venäjän hyvyyttä puolustavia sinisilmäisiä suomalaisia myös lamasta. Jos jotakin haluaisi kuulla, on se -87-91 tapahtumien kulku lamaan ja venäläisten osuus siina. Nyt sama tilanne?
venäläisille jos ei halua,mutta kun on kysymys rahasta,niin kyllä kelpaa.
Onneksi Virossa ei vielä ehkä ole Venäjän raha omistuksen takana kuin Suomessa. Pienestä rahasa myymme vapautemme ja vielä päästämme tänne venäläisiä, joiden takana on sama Putin kuin Viron mellakoijien takana. Hei-haloo?
Kyllä 60 -vuotta on nykymaailmassa pitkä aika. Ja suhteet Venäjään ovat vain vapautuneet sinä aikana, Suomi on EU:n jäsen tekee itsenäisiä päätöksiä asioistaan.
Siinä olet oikeassa, että 90 -luvun lama johtui rahamarkkinoiden vapauttamisesta ennen sitä ja vielä päälle Venäjän kaupan tyrehtymisestä NL:n talouden sortuessa, mutta ei sekään venäläisten vika ollut, eivät he talouttaan romahduttaneet aiheuttaakseen Suomelle vahinkoa. Niin vain kävi. Niin käy ja on käynyt välillä muuallakin maailmassa ja pienemmässä mittakaavassa yrityksissä, kun tärkeä kauppakumppani kaatuu. Kansainvälisessä kapitalismissa saamme nähdä vielä paljon, kokonaisten alueiden joutumisen lamaan pelkästään yhden yrityksen lopettaessa toimintansa siellä.
Tottakai venäläiset hankkivat omaisuutta Suomesta, kun heillä on rahaa ja täällä on myytävää. Se ei ole mikään rikos, vaan tätä globaalia maailmantaloutta. Ja on mahdollista, että pian venäläiset hallitsevat paljon Suomen taloutta, mutta eivät he sitä väkipakolla tee, ihan itse olemme Suomessa avanneet taloutemme kansainväliselle omistukselle, kun vielä ennen mainitsemaasi vuotta -87 valuutan vienti ja tuonti ole säänneltyä ja omistaminen sallittu lähinnä vain suomalaisille. Turha siitäkään on sitten Venäjää syyttää.
"Pienestä rahasta myymme vapautemme"
Niin. Ihan vapaaehtoisesti, joten itseään saa syyttää, jos Venäläinen tai muu ulkomainen omistus ottaa Suomen pilkkahinnalla. Pakkokko oli mennä globalisaatioon mukaan, avata pääoma- ja muut markkinat täysin auki.
Venäläinen raha elättää sinuakin. Myönteisyydelle on vahvat perusteet, jotka löytyy avauksesta.
Siinä, missä Suomen päättäjät ajoivat Suomen lamaan vapauttamalla rahamarkkinat -87 ja päälle vielä tuli NL:n romahtaminen ja sen kaupan loppu, on Venäjän elpyminen nostanut Suomen lamasta. Venäjältä tulee hyvää tällä hetkellä:
- Paljon rahaa turistien mukana.
- Paljon rahaa Suomen suurimpana vientimaana.
- Hyvää ja ahkeraa työvoimaa, jota teollisuus pelkästään kehuu.
- Tervetullutta sijoittajien rahaa, joilla venäläiset ostavat kiinteistöjämme, yrityksiämme ym., eivät he sitä pakolla tee, vaan suomalaiset myyvät vapaaehtoisesti. Investoinnit ovat toki aina tervetulleita.
lähes kaikki on myytävänä jos hinta on kohdallaan,omistavat venäläiset ameriikassakin vaikka mitä,ei ne ole huolissaan,tänään ei tiedä kuka omistaa mitäkin,onhan nokiakin suurimmaksiosaksi ameriikkalaisten omistuksesssa.
Me, jotka näemme Venäjässä ne tosiasialliset hyvät puolensa, olemme aivan tavallisia suomalaisia ja uskallanpa olla sitä mieltä, että olemme sitä paitsi enemmistönä maassamme. He ovat suurelta osalta niin valistuneita, etteivät edes vaivaudu meidän hörhöjen keskusteluun.
Onneksi tuo vihamielisyys, jota osoitetaan esim. nyt juuri venäläisiä kohtaan, on niin markinaalista, ettei siitä ole koko Suomelle ilmeisesti merkittävää vahinkoa. Itsellinen saa olla, mutta aiheeton viha ja kauna saattaa kuluttaa ajan myötä enemmän vihaajaa kuin vihattua.
Niinpä. Venäjä ei ole moneen sukupolveen tehnyt mitään pahaa Suomelle tai suomalaisille. Päinvastoin, kuten mainitsit, Suomi hyötyy Venäjästä erittäin paljon tällä hetkellä.
Ihan sama, vaikka Venäjää ei olsikaan, se olisi maailmalle pelkkä siunaus.
Suomi on tullut, tulee toimeen aivan hyvi ilman Venäjää. EU ei ole riippuvainen Venäjästä ja Suomi on EU:ssa.
Venäläisvihann ovat syypäitä NL/Venäjä ja venäläsiet iste toimillaan. Ei se viha tyhjästä tule.
Sodan jälkeen Suomen talouden kehitys hyvään suuntaan on pääasiallisesti ollut Neuvostoliiton ja Venäjän kanssa luotujen hyvien kauppapoliittisten ym. suhteiden ansiota. Vaikuttaa siltä, että monien ihmisten mielipiteisiin vaikuttaa jokin esihistoriallinen itäviha, mikä sumentaa kaiken järkevän ja nykyaikaan soveltuvan ajattelun. Sellainen henkilökohtaisella tasolla oleva kumma viha saattaa johtua siitä, ettei todella tunneta ketään venäläistä. Sehän on tunnettu tosiasia, että outous on aina pelottavaa.
Tutustuin sodan aikana henkilötasolla erääseen sotavankiin, joka oli työssä maatalossa. Sen mukavampaa ja ystävällisempää ihmistä en ole tavannut suomalaistenkaan joukossa.
Eiköhän meidän suomalaisten olisi syytä jo uskoa, että sodan aloittaminen Suomea vastaan oli Stalinin ansiota, ettemme syyttelisi ja vihaisi koko kansaa jälkeenpäin ja aivan turhaan.
Totta se on, että vaikka meillä on ollut paljon vaikeuksia ja sotiakin Venäjän kanssa, niin olemme saaneet heiltä myös todella paljon takaisin päin. Esimerkiksi lähes kaikki Helsingin hienoimmat rakennukset ovat Autonomian ajalta. On oikeasti joskus ihan kummallista ajatella, että ruotsalaiset olivat Suomessa yli
600 vuotta eikä heidän jäljiltään ole jäännyt oikein mitään näkyvää, venäläiset vähän yli sata vuotta ja he rakensivat Suomelle aivan upean pääkaupungin siinä ajassa. Toki Ruotsilta jäi aivan mainio laki ja oikeusjärjestys, jonka venäläisetkin tunnustivat hyväksi.
Venäjä toimii upeana kauttakulkumaana ahkerille afrikkalaisille vaeltajille. Neuvostoliitto oksensi ensimmäiset somalit Suomen syliin 1991. Ja siitä se alkoi.
Kiitos Venäjälle myös huumeista, huorista ja järjestäytyneestä rikollisuusta.
Kiitos saasteista, metsäpaloista ja Pietarin paskavesistä.
Kiitos Saimaankanavan kiristämisellä. Kiitos tulevista laittomista, yksipuolisista puutulleista joilla varmistetaan laajat irtisanomiset Suomen paperiteollisuudessa.
Kiitos jatkuvasta Suomen sisäpolitiikkaan puuttumisesta. Kiitos heikkojen poliitikkojemme lahjomisesta ja maanpetturuuteen yllyttämisestä.
Ennenkaikkea kiitos maahamme hyökkäämisestä, valitettavasti saitte turpaanne.
Mutta onneksi muistitte omaan jäljittelemättömään tyyliinne kuivata Suomelta järjettömät sotakorvaukset vaikka te perkeleet olitte itse tappionne aiheuttaneet.
Kiitos avaajalle "iiroilusta" eli oman typeryyden osoittamisesta.
Käydään nyt asenteellinen paatoksesi kohta kohdalta läpi.
"Venäjä toimii upeana kauttakulkumaana ahkerille afrikkalaisille vaeltajille."
Lännen kautta tulee moninkertaisesti pakolaisia ja turvapaikanhakijoita Suomeen kuin Venäjän kautta. Vääristelysi oikaistu.
"Kiitos saasteista, metsäpaloista ja Pietarin paskavesistä."
Metsäpaloja on kaikkialla ja ne on vaikeasti hallittavia. Georgian osavaltiossa USA:ssa ovat metsäpalot riivanneet jo viikkoja ja pahenevat, joka osoittaa, ettei niiden hallinta helppoa ole. Toinen vääristelysi oikaistu.
Pietarin paskavedet ovat pääosin perua Neuvostoliiton ajoilta, onnettoman suunnitelmatalouden seurauksena. Se on nyt kuopattu kommunismin kaaduttua ja ympäristöasiatkin paranevat pikkuhiljaa myös Venäjällä. Paskavesiä tulee kaikista suurkaupungeista, eikä kaikkein vähiten esim. Tallinnasta, joka tosin ei ole mikään suurkaupunki. Venäjä on vielä köyhä maa, vaikka vaurastuukin ja ympäristöasiat menevät jo nyt parempaan suuntaan, vaurastumisen myötä enemmän. Kolmas vääristelysi oikaistu.
"Kiitos Venäjälle myös huumeista, huorista ja järjestäytyneestä rikollisuusta."
Nuo liittyvät vapaaseen maailmaan olennaisesti. USA:ssa käytetään puolet maailman huumeista, vaikka maan väestö on vain muutama prosentti maailman väestöstä. Järjestäytynyttä rikollisuutta on USA:ssa, Virossa, Italiassa, Euroopassa, kaikkialla ja ne toimivat tietysti aina lähialueillaan, Suomessa näin ollen lähinnä Viron ja Venäjän mafiat. Neljäs vääristelysi oikaistu.
"Kiitos tulevista laittomista, yksipuolisista puutulleista joilla varmistetaan laajat irtisanomiset Suomen paperiteollisuudessa."
Ei ne mitään laittomia ole. Jokainen itsenäinen maa saa asettaa tulleja kuten haluaa. Sinä vain et sitä käsitä, kun edustat sitä porukkaa Suomessa, joka asettaa EU:n ja muun lainsäädännön Suomen omien lakien edelle. Viides vääristelysi oikaistu.
"Ennenkaikkea kiitos maahamme hyökkäämisestä, valitettavasti saitte turpaanne.
Mutta onneksi muistitte omaan jäljittelemättömään tyyliinne kuivata Suomelta järjettömät sotakorvaukset vaikka te perkeleet olitte itse tappionne aiheuttaneet"
Tuossa on ensinnäkin ristiriita. Voittaja ei koskaan maksa sotakorvauksia, joten kyllä se oli Suomi, joka sai turpaan, miksi muuten olisimme luovuttaneet alueita ja maksaneet sotakorvauksia. Mutta tuo on jo iankaiken vanha asia ja jos maailmassa kaiveltaisiin noin vanhoja juttuja, olisi maailma koko ajan sodassa. Esim. Vietnamin pitäisi lähettää ohjuksia USA:aa vastaan ja Japanin iskeä jenkkeihin ydinaseella. Kaivelemalla Venäjän ja Suomen vanhoja sotia kannatat tuollaista ajattelua, eli täysin sairasta ja sekavaa. Kuudes vääristelysi oikaistu.
Katsotaanpa nykypäivän todellisuutta realistisesti. Venäjä on Suomen suurin vientimaa. Lisäksi venäläiset ylläpitävät talouttamme merkittävästi turismin muodossa. Sinun kaltaisesi riidankylväjät saisivat turpaansa heti esim. matkailualan yrittäjiltämme, jos menisit heille aukomaan typeriä kommenttejasi. Kummallinen Suomensyöjä olet, kun söisit suomalaisen, työteliään yrittäjän leipää. Siitä käy ainakin ilmi, ettet ole suomalaisuuden ja yritteliäisyyden puolustaja, vaan sellaisen torpedoija.
Menee vielä toistaiseksi Suomenlahteen, vaikka "Venäjäntalouden huikea kasvu" ei tole tuonut Venäjän ympäristönsuojelun osalle mitään.
Päinvastoin , "HUIKEA KASVU" saadaan aikaiseksi sillä, että jätetään ympäristönsuojelu ja sos.toimi tiiron osalle! Tajuoatko? Ai, et. No ei se mitään. Uskominen riittäköön Sinulle.
Tajuat kai kuitenkin sen, että Venäjältä karkaa hyvää, ahkeraa, motivoitunutta työvoimaa esim. suomen metalliteollisuuden palvelukseen. Maine saattaa olla ylivoimainen, kun venäläinen insinööri tulee Suomeen sorvariksi!
"Että paljon tulee hyvääkin Venäjältä tällä hetkellä Suomeen, eikä oikeastaan mitään huonoa."
Mistä tulee se paska Hamina - Virojoki tienvarteen? Sekin on hyvää paskaa, väärässä paikassa?
Fakta on kuitenkin se, että Venäjä on Suomen suurin vientimaa ja sen päälle venäläiset matkailijat tuovat Suomeen paljon rahaa.
Ja Venäläiset työntekijät, joita koulutamme esim. metalliteollisuuden palvelukseen, eivät ole mitään insinöörejä, vaan hitsareita ja koneistajia, tiedän kun olen ollut heitä itse kouluttamassa. Ja ihan vaan tiedoksi sinulle, kun typeryyttäsi paljastat täällä huutelemalla, että insinööristä ei tahdo saada niin hyvää ammattimiestä kuin käytännön tekijästä.
Menepä esittämään typeriä valheitasi suomalaisille yrityksille, jotka elävät venäjän kaupasta tai matkailuyrityksille, jotka saavat rahansa pääosin venäläisiltä turisteilta. Sinähän et tietenkään yrittäjän elämästä mitään ymmärrä, kuten et siitäkään, että pitää tuottaa omalla työllä elämisensä, joten on hyvä huudella tuollaisia räävittömyyksiä ja yrittää nakertaa suomalaisen yrittäjän elämää. Mene sinäkin töihin, kun sinusta ei ole yrittäjäksi, äläkä kadehdi velivenäläistä, joka lyö sinut laudalta ahkeruudella ja rehellisyydellä työelämässä moninkertaisesti.
"äläkä kadehdi velivenäläistä, joka lyö sinut laudalta ahkeruudella ja rehellisyydellä työelämässä moninkertaisesti."
Hyvin sä vedät! Ei voi kuin nauraa ja onnitelle.
Ahkerat ja rehelliset...hehehe...
unohdit esittää mitään vasta-argumenttia, vai eikö sinulla ole mitään tietoa asiasta.
Ainakin työnantajat ovat sitä mieltä, että venäläiset työntekijät ovat ahkeria ja tunnollisia. Sinäkin tietäisit, jos olisit jotenkin työelämässä mukana.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Venäläiset opiskelijat pelkäävät Lapualla/1135226843609
Jälleen kärysit valheista ja tietämättömyydestä. Työnantajat kertovat venäläisistä työntekijöistä:
http://www.rkt.fi/uutiset/index.php?id=hitsausosaaminen
sanomista noihin faktoihin, tebe?
Tiedän riittävän hyvin venäläisen työmoraalin.
Edes Suomeen tulevat venäläiset työntekijät eivät pärjää laadussa tai työtehokkuudessa suomalaisille.
Ongelmat venäläisten alihankkijoiden kanssa esim. telakoilla ovat sitä luokkaa, että tilaajat ovat joutuneet puuttumaan niihin kovalla kädellä. Venäläisiltä mm. vaaditaan 3 päivän ammattikoulutusta jossa voidaan todeta osaa Sergei mitään vai ei.
Sinulla ei taida olla itselläsi mitään työelämän mukanaan tuomaa tietoa venäläisten työntekijäiden touhuista Suomessa.
Venäjän tilanteesta en viitsi alkaa tässä edes puhumaan, sen verran surkeaa on laatu ja tehokkuus siellä, mutta se onkin aika ymmärrettävää.
"Saamme Venäjältä myös hyvää, ahkeraa ja motivoitunutta työvoimaa" kaikkee sitä näkeeki kirjotettavan.