Kumpi on parempi taru sormusten herrasta kirja vai elokuva???
Onkko hobitti eli sine ja takaisin hyvä kirja??
kumpi on parempi???
5
842
Vastaukset
- Larry The Chef
Kirja ja elokuvat ovat eri taidemuotoja.
Leffat kyllä perustuvat romaaneihin mutta ovat kuitenkin tulkintoja tarinasta.
Paljon on jätetty pois mutta samalla on paljon tuotu uutta kuten maisemat, puvut, musiikki, katseet, kaikki se mikä mitä elokuva voi tuoda lisää kirjoitetuun tekstiin.
Teksti on aina Tärkein osa kaikkea esittävää taidetta, mutta kun elokuva on valmis on se alkanut elää omaa elämää ja niitä ei pitäisi enää verrata suoraan toisiinsa.
Jos kuitenkin haluat testata väitettä että kirja on parempi kuin leffa, lue ja katsele
"Blade Runner" ja sen novellialkuteos.
On muuten leffa huikeasti parempi. - rokkari69
Kirjat ovat aina parempia. Niissä on aina enemmän sisältöä ja ne ovat paljon mielenkiintoisempia.
- minä vaan juu aivan kylläh
Kirjat on minusta paljon parempia, sillä niissä tapahtuu enemmän kuin elokuvissa ja tarina kulkee selvemmin. Elokuvat eroaa kirjojen tarinoista laittoman paljon >:/ Kyllähän sen ymmärtää että elokuvilla on joku tietty aika jonka ne saa kestää ja kolmeen tuntiin ei saa mahdutettua paljoa monia mahtavia kohtauksia. Elokuvan katsoin ennen kirjan lukemista joten pettymys ei lie ollut niin suuri kuin niille jotka lukivat kirjan ennen elokuvan katsomista.
- minvaan..^^^---___
Juu, noh, itse olen nähnyt leffan ennenkuin luin kirjan joten minun on vaikea sanoa. Itse jotenkin tykkäsin leffasta mutta kirjoja lukiessa kyllä harmitti kun puolet hyvistä kohdista oli jäänyt pois.. Vaikea sanoa!
- Radagast
Sormuksen ritarit on parempi elokuvana kuin kirjana, Kaksi tornia on hyvä kirja mutta keskinkertainen elokuva, ja Kuninkaan paluu horjahtelee kyllä jo kirjanakin mutta menee aivan kokonaan metsään vasta elokuvana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011233Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282222- 371619
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510