että miksiköhän suomalaisten enemmistö ei vieläkään oikein luota venäläisiin, kuten eivät kyllä mitkään muutkaan länsimaat. Mikä niissä tekee sen iljettävän vaikutuksen, vaikka osaavat kyllä mielevästi käyttäytyä. Onko tämä sitä perimää joka kehittyy luonnostaan eläimillekin vaarallisen pedon suhteen sukupolvien saatossa?
Olen usein
pohtinut,
4302
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pohdi ennemmin sitä, miksei Venäjälle välitetä yhtään sitä, mitä Suomessa ajatellaan venäläisten luottamuksellisuudesta. Venäläiset eivät seuraa Suomen puolen kansan värittämää alemmuudentuntoista narinaa venäläisistä. Mitä e
On selvää, että venäläinen on perimältää vaarallisempi jos tälläistä pohdiskelua käydään , kuin suomalainen. Kyse on vahvimman evoluutiosta vai unohditko sen jo? Eihän yksinkertainen finno-urgi olisi ollut hengissä mongolien valloituksen aikana jos ei olisi toiminut oikein.
Länsimaat ei luota Venäjään koska Venäjä ei oli pieni maa kuin Suomi tai Albania, vaan Venäjälle voi luoda oman tulevaisuuden ja luonnonvaroja käyttää sen mukaan mikä on Venäjälle hyväksi. Kyse on poliitikkojen harhasta jota täällä luodaan, länsimaiden ja Venäjän suhteet ovat kunnossa.
Jos puolella olisi varaa alkaa sijoittamaan ja ajattelmeaan taloudellisia asioita, loppuisi kitinä ihmisoikuksista ja muusta, oikea tilanne selviää vaihtamalla uutislehdetä ja mediaa.
Venäjä ei ole länsimaiden karjatila. Älä tule sanomaan ihmisoikeuksista kun kyse on maakaasusta tai öljystä. Vain idiootti uskoo tämän.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000012388930#22000000012388930
Neuvostoliiton edessä nöyristeltiin.
Neuvostoliitto ei kuitenkaan sanellut
1. Sisäpoliittisia asioitamme:
- ei vaatinut hyväksymään perustuslakiaan.
Eu:lla oli ensimmäinen perustuslakiluonnos jo 9.2.1994! Katso alla olevasta alustuksestani "EU:n perustuslaki"!
- ei asettanut direktiivejä ja asetuksia, jotka ylittävät Suomen lain, jopa perustuslain!
- ei verottanut meitä:
- ei kerännyt osuuttaan alv:stä, jonka Suomen valtio kerää!
- ei kerännyt jäsenmaksua bruttokansantuotteestamme!
- ei kerännyt tulleja kolmansista maista Suomeen tuotavista tavaroista!
- ei vaatinut, että Suomen pankki pitäisi sulattaa osaksi mistään riippuvaa ylikansallista keskuspankkia!
- ei vaatinut ruplaa rahaksemme!
- ei vaatinut ruplakriteereitä julkisen sektorin leikkaksiin, jotka em. veromenetyksistä johtuvat (jotta rupla pysyisi vahvana ja vakaana)!
- ei vaatinut byrokratiaa, jolla EY-direktiivejä ja -asetuksia ja -tukien määriä valvotaan!
- ei vaatinut, että teollisuutemme täytyisi vapaan kilpailun nimissä siirtää maahan, jossa tuottaminen on halvempaa, eli ei vienyt työpaikkoja!
- ei vaatinut, että maataloustukia NL-jäsenyydessä olisi tarvinnut Suomen valtion omasta pussista maksaa (, kuten nyt EU-aikana tapahtuu)! NL ei niitä maksanut, eikä nyt EU:kaan maksa.
Pitää muistaa, etteivät elintarvikkeiden hinnatkaan eivät ilman Esa Härmälän ja Lasse Arvelan alv-huijausta olisi pudonneet edes näin paljon!
- ei olisi vaatinut maatalouden alasajoa, kuten EU byrokratiallaan tekee.
2. Ulkopoliittisia asioitamme:
- ei vaatinut yhteistä puolustusta. Kuten EU !!!tänään tasan !!! yhdeksän vuotta !!! sitten vaati lupautumista Yhteiseen puolustukseen!!!!
EU:n Yhteisestä puolustuksestä tehtiin vääjäämätön sopimus siis juuri tänään yhdeksän vuotta sitten!!
- ei vaatinut saada puolestamme päättää kolmansien maiden kanssa tekemistämme sopimuksista!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1000000000000008&posting=20500000000397718#20500000000397718
Pidän itseäni suvaitsevana ja laajakatseisena ja ajattelevana ihmisenä, joten joudun aina venäläisiä Suomessa kohdatessani pohtimaan miksei avaramielisyyteni yllä venäläisiin asti. He ovat useimmat yksinkertaisesti vastenmielisiä. Rumia, karkeakäytöksisiä, haisevat pahalle (tupakka, viina!) ja metelöivät pilaten muilta viihtyvyyden.
Lähistöllä asuu useitä venäläisiä miehiä ja he ovat suorastaan puistattavia.
Uskon ja luotan kuitenkin siihen, että venäläisissä täytyy olla myös miellyttäviä ihmisiä. Vanha venäläinen kirjallisuus ennen NL:a on loistavaa, joten on kai siellä jotain hyvää vieläkin..