Kun nyt Venäjä on suuresti loukkaantunut maansa historiaan liittyvän muistomerkin kohtalosta Tallinnassa, niin muistutanpa, että eipä ole Venäjäkään pitänyt kiirettä valheisiin perustuvien muistomerkkiensä korjaamisessa.
Viime vuoden puolella Pietarissa pistäytyessäni kävin Mars-kentällä, jossa edelleen löytyy 1920 Kuusisen klubin murhissa kuolleiden suomalaisten punaisten johtajien kuten Jukka Rahjan ja Tuomas Hyrskymurron hauta.
Tekstin mukaan he kuolivat valkosuomalaisten uhreina. Olisi ollut liian rohkeaa tunnustaa että ampumisen takana olivat suomalaiset katkeroituneet punaiset itse, ja tämä oli heidän keskinäistä välienselvittelyään.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kuusisen_klubin_murhat
Suomen valtio voisi olla loukkaantunut moisesta tekstistä.
Vaan eipä ole Vanhanen kommentoinut asiaa.
Jotenkin ison maan oikeudet ovat aina isompia kuin pienen. Jopa omaan historiaansa.
Kuusisen klubin murhat
5
673
Vastaukset
- Menneisyyden kummitus
Veijo Varjon (salanimi)kirjaa:
Miehet pimeästä
Neuvostovakoilu Suomessa.
ISBN 951-95489-6-3
Täältä löytyy lisätietoa aiheesta sekä materiaalia, kuinka sitä "vallankumousta" valmisteltiin....
Toinen hyvä opus on ko. kirjaan liittyvä
Ruth von Mayenburg:n kirja
Hotelli LUX
ISBN 951-95489-4-7
Menneisyyden kummitus
Kyseinen kirja kertoo suomalaisten elämästä
Neuvosto-Venäjällä.
Kumpaakin kirjaa löytää hyvin varustelluista antikavriaateista pienen etsimisen jälkeen.Antti Tuurin romaani (2006)jossa veljekset Eino ja Jukka Rahja kuljettavat aseita punakaartille.
Kohtuullinen romaani.- täytyy hankki
Mukavaa kevättä!
- Tuomisen kirjat
ovat myös kiinnostavia ja valaisevat monia asioita ajalta ennen II maailmansotaa.
- Menneisyyden kummitus
täytyy hankki kirjoitti:
Mukavaa kevättä!
Kyseiset kirjat kuuluvat Vapaus-sarjaan ja sieltä löytyy aiheita mm.
-Viron tilanteesta aikoinaan (suomettumisen aikaan)
-Venäjän vankileireistä,anteeksi uudelleenkasvatusleirreistä)
-jne...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322279Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749486Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297480Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806315SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825960Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344966HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084620Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014386Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872060Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k791345