Yksi osa Helsingille, yksi osa Keravalle ja yksi osa Porvoolle. Järkevä ja kestävä kehitys edellyttää kuntien rajojen muuttamista pääkaupunkiseudulla. Ei voi olla järkevää, että jotkut kielelliset tai pienen kunnan itsekkäät mielihalut ja protektionismi estävät Suomen ainoan metropolin kehittämisen ja sitä kautta koko valtakunnan edun. Sitä paitsi monen sipoolaisen maanomistajan taloudellinen etu olisi, että koko kunta pilkottaisiin.
Sipoo tulisi pilkkoa
kolmeen osaan
5492
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
rakentaa ensin omat maansa eikä harrastaa luomuviljelyä sen "metropoliittansa" alueella. Paitsi jos helsinkiläiset haluaa profiloitua alkeellisen agraarikulttuurin alueena. Nykyinen Helsinki nähdään maailmalla maalaiskylänä jossakin susirajan tuntumassa. Ja hesalaiset itse ylläpitävät tuota arviota luomuviljelyksillään.
paitsi että Sipoon nykyiset siirtomaaisännät voisivat pitää Nikkilän mielisairaalan, jonka muurien sisäpuolella he voisivat jatkaa bättre folk -harhakuvitelmiaan.
ei ole enään mielisairaalaa, vaan tilat on saneerattu asunnoiksi ja erillasiksi taiteilijoiden työtiloiksi. Erittäin hieno paikka nykyisin, ja kiinnostaa ihan sikanaan vaihtoehtoisena asuinpaikkana.
Suuria sanoja, jolla peitetään, se että Helsinki haluaa ryöstää osan Sipoota. Mistään muusta ei ole kysymys. Yhtä hyvin metropolia ja liikenneruuhkia voi alkaa rakentaa muihin kaupunkeihin kuin pääkaupunkiseudulle. Lopputulos on kuitenkin pienempi paha kuin ruuhkacity Helsinki.
Pilkotaan Sipoon laumasudet (Sibbo Vargarna) niin moneen osaan, että laumasudet eivät enää edes EU-direktiivien avulla pidä susilaumaansa kielisuojelureservaatissa. Metro tulee ja sitä direktiivisudet pelkäävät.