kun nyppii pinseteillä (tosi kova homma)saa mielestäni hyvän tuloksen, mutta kuinka kauan kestää ennen kuin alkaa kasvaa uutta karvaa, ja minkälaista, sänkeäkö?
nyppiminen pinseteillä
kuinka usein
62493
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olen ollut karvattomana kohta kymmenen vuotta ainoastaan pinsettejä käyttäen. Mieheni kyllä mielellään auttaa, ja homma tehdään n. kerran viikossa.
Silloin ei ole vielä paljon ilmaantunut uutta kasvustoa. Karva on hyvin hentoista, ja lähtee kevyesti juurineen.
Olen joskus pitänyt yli kuukauden paussin nyppimisessä. Silloinkin karvoitus on melko harvaa ja pituutta n.5mm. Eli kun homman tekee useasti niin pääsee helpommalla, ja on jatkuvasti siisti pimppa.
No minulla ainakin nyppimisen jälkeen kasvavat karvat on aivan yhtä vahvoja kuin ilmankin nyppimistä. Ja kasvavat nopeasti takaisin, tiheänä. Siis yksilölliset erot ovat suuria.
minäkin nypin alapääni, joudun tekemään sen noin 4-5 päivän välein, sillä karvat kasvavat kauheata vauhtia takaisin, ja ihan yhtä karheina ja paksuina kuin ennenkin. Väri vain on muuttunut nyppimisen myötä tummasta melkein valkoiseen. Tuon värinvaihdoksen takia en uskalla enää antaa karvojeni kasvaa, ne on nypittävä aina pois, sillä en tahdo valkoisia pimppikarvoja!! Karvat kasvavat minulla myös tosi helposti ihon sisällä, siitä tulee sitten pieniä haavoja kun kaivelen niitä esiin. Ei aina jaksa tehdä niitä kuorintoja yms.
mulla kasvaa kanssa aina välillä nyppimisen jälkeen karvat ihon alla. Mä oon kokenu aika tehokkaaksa saada ne melko helposti pois puristamalla. Puristaa sitä kohtaa, jossa karva on ihon alla, vähän niinku finniä, ni se karva pulpahtaa aika helposti pois eikä tarttee pinseteillä tonkia kovasti...
Joskus kun on ns. "hankalampia" karvoja, joutuu niitä tonkamaankin.
Kuinka kauan pimppikarvojen nyppimiseen menee kerrallaan aikaa?.Minuutteja,tunteja?.
Mikä paikka on hankalin nypittävä,onko ne häpyhuulet?.
Jos et ole sitä ennen tehnyt saattaa mennä tuntikin jopa enemmän, itse aloin alhaalta eli reiänympärykset ja jatkoin seuraavana päivänä häpykummulle josta nypein vaan reunoilta en siis ihan posliiniksi ja aikaa kului n. pari tuntii yhteensä.
Häpyhuulien ympäristö on kipeintä aluetta mutta kyllä sen kestää, mitä nainen ei kestäisi.. Kannattaa rasvata jollain perusvoiteella muutamien tuntien kuluttua nyppimisestä ja nyppiminen täytyy toistaa ikävä kyllä n. kerran viikossa ennenkuin on taas viidakko.