Puhtaita lehmiä

Kirjoitetaanpa vähän muustakin kuin Irakin sodasta.

Äsken uutisissa tuli kuvaa Ranskalaiselta maatilalta.Navetta näytti siistiltä ja karja hyvin pidetyltä ja puhtaalta.Suomessahan on sääntö pikemmin kuin poikkeus, että lehmien takajalat ja kyljet ovat ulosteen ja virtsan kellastamat.
Törkeät eläinrääkkäystapaukset ovat myös yleisiä.

Suomessahan ihmisiä kohdellaan esimerkiksi viranomaisten taholta usein piittaamattomasti ja epäoikeudenmukaisesti.
Yleinen vastuuttomuus ja itsekkyys onkin tunnusomaista suomalaiselle yhteiskunnalle.Eurooppalainen oikeus-ja sivistysvaltio Suomi ei missään tapauksessa ole, tai on sitä vain näennäisesti.

Täällä ei kohdella hyvin ihmisiä eikä eläimiä.
6238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tuohon on vaikea kommentoida. Onko sinulla esittää joitain konkreettisia esimerkkejä väärinkäytöksistä?

Minun mielestäni suurimmat suomessa tapahtuvat ihmisoikeusrikokset kohdistuvat lähinnä ulkomaalaisten kohteluun ja varusmiespalveluun.

- comunix

Äänestä
  • EIT eli Euroopan ihmisoikeustuomioistuin käsittelee tällä hetkellä suomalaista asiantuntijalääkäreiden käyttöä.Lukemattomat kansalaiset ovat vuosien varrella joutuneet puolueellisia ja valheellisia lausuntoja kirjoittelevien vakuutuslääkäreiden uhreiksi.Nyt joku valveutunut kansalainen teki omasta tapauksestaan kantelun EIT:een.

    Äänestä

että EU:n tullessa kilpailu kiristyy ja eläinten olot huonontuvat joillain pienillä tiloilla, sitä tapahtui kaikkialla EU:n alueella ja samaa tulee tapahtumaan niissä entisen itäblokin maissa jotka liittyvät EU:hun, ennenkuin isot tilat hävittävät kilpailulla pientilat pois. Tämä siis tiedettiin jo etukäteen.

Ihmisistä ja kohtelusta voit taas mennä kokeilemaan viranomaiskäytäntöä ja valittamista Euroopan etelän maihin, toivottavasti et sentään Espanjan tai Portugalin vankiloihin joudu. Huomaat joka tapauksessa ison eron Suomen hyväksi. Sosiaaliturvan taso ja kattavuus on hyvä tunnusmerkki sivistysvaltion tasosta ja nyt EU oloissa, yhdistettäessä verotuksia ja muita vastaavia samalle tasolle on suomen sosiaaliturvaa ja kattavuutta jouduttu ajamaan alas aika rankasti ja ajetaan vielä lisääkin.

Äänestä
  • Eikö Suomi ole (olevinaan) pohjoismainen hyvinvointi-ja oikeusvaltio?

    Äänestä

  • Eräs suomalaisen hovioikeuden presidentti on todellakin verrannut maamme oikeudenkäyttöä etelä-eurooppaan(Italia).Suomi kuuluu hänen mukaansa oikeudenkäytössään huonoon seuraan ja lähimpänä meitä ovat Italia ja Puola.

    Äänestä

..."kyykytetyn"ja väsyneen kansan raskasmielinen mentaliteetti.Jostain länsi-euroopan maasta juuri kotimaahan(Helsinkiin) palattuaan sen aistii selvimmin.

Ajattelevat ihmiset tietysti pyrkivät pohtimaan mistä tilanne johtuu.Yksinkertaisimmat ja typerimmät(usein tieteen kaapuun puetut) selitykset viittaavat kansanluonteeseen,geeneihin ja muuhun vastaavaan hölynpölyyn.

----
Suomi on monella tavoin julma,epäoikeudenmukainen ja epäinhimillinen maa suurelle osalle väestöstä.

Kun karjaa kohdellaan hyvin, ne viihtyvät ja voivat hyvin(eivät tappele keskenään).Samoin on ihmisten laita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-K- kirjoitti:

Kirjoitetaanpa vähän muustakin kuin Irakin sodasta.

Äsken uutisissa tuli kuvaa Ranskalaiselta maatilalta.Navetta näytti siistiltä ja karja hyvin pidetyltä ja puhtaalta.Suomessahan on sääntö pikemmin kuin poikkeus, että lehmien takajalat ja kyljet ovat ulosteen ja virtsan kellastamat.
Törkeät eläinrääkkäystapaukset ovat myös yleisiä.

Suomessahan ihmisiä kohdellaan esimerkiksi viranomaisten taholta usein piittaamattomasti ja epäoikeudenmukaisesti.
Yleinen vastuuttomuus ja itsekkyys onkin tunnusomaista suomalaiselle yhteiskunnalle.Eurooppalainen oikeus-ja sivistysvaltio Suomi ei missään tapauksessa ole, tai on sitä vain näennäisesti.

Täällä ei kohdella hyvin ihmisiä eikä eläimiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu