Venäjä on muutaman päivän sisällä esittänyt, että Suomen tulisi rakentaa kaksi itä-länsisuuntaista rautatietä: Lappiin ja Turkuun. Venäjän suurlähettiläs esitti 30.4., että venäläisille pitäisi antaa Suomessa virallinen vähemmistökansallisuuden status.
Viro kouristelee venäläisen viidennen kolonnan toimeenpanemissa mellakoissa. Tosin on lohduttavaa, että Viron päättäjät tietävät erinomaisesti, mistä on kysymys ja toimivat sen mukaan.
Venäjä aikoo rakentaa kaasuputken Saksaan pitkin Itämeren pohjaa. Sitä on luonnollisesti suojattava lisääntyvällä merivoimien läsnäololla. Ikäänkuin sivutuotteena Venäjän kontrolli- ja tiedonsaantimahdollisuudet Itämeren alueella paranevat. Ruotsi tajusi tämän heti ja reagoi voimakkaasti.
Venäjä suunnittelee tulevaisuuttaan pitkällä tähtäimellä. Suunnitelma on pysynyt samana viisisataa vuotta. Venäjän näennäisesti järjettömätkin toimet käyvät loogisiksi, kun niitä katselee Suunnitelman näkökulmasta.
Mistä Suomessa on kysymys?
4
364
Vastaukset
- paikkansa,
että Venäjällä rakennetaan uivia ydinvoimalaitoksia? Tuntuu järjettömältä, kuinka heillä on sellaiseen varaa, kun entinenkin heidän onneton räpellyksensä on lopullista suojaamista vaille, rahanpuutteen takia, siis Tshernobyl-laitos. Muutenkin, jos sellainen sitten vaikka törmää johonkin, kuten esim. sukellusveneeseen yms. Kaikkea ei edes uskalla ajatella sellaisten eri mahdollisuuksien kanssa, huhuh... vastuutonta touhua.
- lahjuksista
Sillä kaasuputkella vaan yritettiin kiristää lahjuksia Suomessa ja Ruotsissa Venäjältä ja Saksalta. No demarit putosivat hallituksesta molemmissa maissa niin putki on taas ok.
- onse joo
Niinpä
- on kysymys...
Mikähän se viisisataa vuotta sitten laadittu suunnitelma mahtaa olla? Tuskin se sentään on Euroopan valtaaminen, vaikka monet ovat tänä aikana yrittäneet Moskovan porteille. Jos on kysymys pääsystä Mustallemerelle, Jäämerelle, tai Itämerelle, niin kyse ei kai liene enää niistä suunnitelmista.
Mitä tulee rautateihin...on kai hyvä, jos joku ulkopuolinen taho esittää tehtäväksi sen, mikä Suomesta puuttuu lähes tyystin: poikittainen rautatieliikenne.
Mitä tulee Viron 'kouristeluihin', on kai täysin selvää, miten kouristelut sopivat hyvin Viron oikeistohallituksen suunnitelmiin rakentaa virolaisista herrakansa, jolle kelpaa kyllä alamaisiksi mittava venäläisvähemmistö, mutta jolle ei todellista tasa-arvoa haluta antaa. Voisikin olla hyvä, että osa Virosta erottautuisi itsenäiseksi venäläisten asuttamaksi alueeksi, jolle sitten venäläiset voisivat Naton vastapainoksi tuoda omaa aseistustaan.
Kaasuputki ja Venäjän lisääntyvä läsnäolo itämerellä ei välttämättä kuulu mitenkään yhteen, sillä Venäjä voi niin halutessaan lisätä merivoimiaan, aivan kuten Suomikin voi.
Mikähän mahtanee olla sologdin näkemys 'järjettömistä' toimista? No, niitä on lueteltu hänen kirjoituksessaan pitkä rimpsu... On kuitenkin sanottava, ettei tarvita kuin pieni näkökulman muutos, niin 'järjettömät' toimetkin muuttuvat järjellisiksi. Se riippuu katsojasta ja toimijasta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532325Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖271354Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut871106Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt551062Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me1741026Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.12941- 88914
- 68903
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22843Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10833