Venäjä on muutaman päivän sisällä esittänyt, että Suomen tulisi rakentaa kaksi itä-länsisuuntaista rautatietä: Lappiin ja Turkuun. Venäjän suurlähettiläs esitti 30.4., että venäläisille pitäisi antaa Suomessa virallinen vähemmistökansallisuuden status.
Viro kouristelee venäläisen viidennen kolonnan toimeenpanemissa mellakoissa. Tosin on lohduttavaa, että Viron päättäjät tietävät erinomaisesti, mistä on kysymys ja toimivat sen mukaan.
Venäjä aikoo rakentaa kaasuputken Saksaan pitkin Itämeren pohjaa. Sitä on luonnollisesti suojattava lisääntyvällä merivoimien läsnäololla. Ikäänkuin sivutuotteena Venäjän kontrolli- ja tiedonsaantimahdollisuudet Itämeren alueella paranevat. Ruotsi tajusi tämän heti ja reagoi voimakkaasti.
Venäjä suunnittelee tulevaisuuttaan pitkällä tähtäimellä. Suunnitelma on pysynyt samana viisisataa vuotta. Venäjän näennäisesti järjettömätkin toimet käyvät loogisiksi, kun niitä katselee Suunnitelman näkökulmasta.
Mistä Suomessa on kysymys?
4
370
Vastaukset
- paikkansa,
että Venäjällä rakennetaan uivia ydinvoimalaitoksia? Tuntuu järjettömältä, kuinka heillä on sellaiseen varaa, kun entinenkin heidän onneton räpellyksensä on lopullista suojaamista vaille, rahanpuutteen takia, siis Tshernobyl-laitos. Muutenkin, jos sellainen sitten vaikka törmää johonkin, kuten esim. sukellusveneeseen yms. Kaikkea ei edes uskalla ajatella sellaisten eri mahdollisuuksien kanssa, huhuh... vastuutonta touhua.
- lahjuksista
Sillä kaasuputkella vaan yritettiin kiristää lahjuksia Suomessa ja Ruotsissa Venäjältä ja Saksalta. No demarit putosivat hallituksesta molemmissa maissa niin putki on taas ok.
- onse joo
Niinpä
- on kysymys...
Mikähän se viisisataa vuotta sitten laadittu suunnitelma mahtaa olla? Tuskin se sentään on Euroopan valtaaminen, vaikka monet ovat tänä aikana yrittäneet Moskovan porteille. Jos on kysymys pääsystä Mustallemerelle, Jäämerelle, tai Itämerelle, niin kyse ei kai liene enää niistä suunnitelmista.
Mitä tulee rautateihin...on kai hyvä, jos joku ulkopuolinen taho esittää tehtäväksi sen, mikä Suomesta puuttuu lähes tyystin: poikittainen rautatieliikenne.
Mitä tulee Viron 'kouristeluihin', on kai täysin selvää, miten kouristelut sopivat hyvin Viron oikeistohallituksen suunnitelmiin rakentaa virolaisista herrakansa, jolle kelpaa kyllä alamaisiksi mittava venäläisvähemmistö, mutta jolle ei todellista tasa-arvoa haluta antaa. Voisikin olla hyvä, että osa Virosta erottautuisi itsenäiseksi venäläisten asuttamaksi alueeksi, jolle sitten venäläiset voisivat Naton vastapainoksi tuoda omaa aseistustaan.
Kaasuputki ja Venäjän lisääntyvä läsnäolo itämerellä ei välttämättä kuulu mitenkään yhteen, sillä Venäjä voi niin halutessaan lisätä merivoimiaan, aivan kuten Suomikin voi.
Mikähän mahtanee olla sologdin näkemys 'järjettömistä' toimista? No, niitä on lueteltu hänen kirjoituksessaan pitkä rimpsu... On kuitenkin sanottava, ettei tarvita kuin pieni näkökulman muutos, niin 'järjettömät' toimetkin muuttuvat järjellisiksi. Se riippuu katsojasta ja toimijasta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää422210Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652078Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211940HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363921696Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75935
- 27899
