Ex-kommunistitko sitä Venäjää johtavat?

Ex-kommunistitko sitä Venäjää johtavat? Emmää muuten, mutta kun noin paljo tollase Neuvostoliiton, siis kommunistien, muistopatsaan perää kohkaavat.

http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/id59123.html
1165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Minä kyllä uskon virolaisten kohtelevan huonosti venäläistä kansanosaansa. Moni venäjänkielinen virolainen on syntynyt ja kasvanut maassa. VIrohan vaati itsenäistyessään venäläisiltä hyvää vironkielentaitoa muuten ei myönnetty kansalaisoikeuksia. Onko venäjänkielisiä syrjitty muutenkin?

Muistanko väärin? Yleensä aina on jokin syys, joka johtaa noinkin mittaviin mielenosoituksiin. Ei ihminen, jolla on kaikki hyvin ala kapinoimaan. Oliko patsaan siirto vain ikäänkuin viimeinen pisara on vähän vaikea sanoa, koska asian toista puolta ei ole kerrottu Suomen tiedotusvälineissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


patsaskiista kirjoitti:

Ex-kommunistitko sitä Venäjää johtavat? Emmää muuten, mutta kun noin paljo tollase Neuvostoliiton, siis kommunistien, muistopatsaan perää kohkaavat.

http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/id59123.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu