Tutkimusta varten

Adventtikirkko väittää olevansa protestanttinen seurakunta mutta mitkä ovat tälle väitökselle vasta-argumentit?

Protestanttisella seurakunnalla ei ole:

a. Pelastusoppia otettuna Danielin ja Ilmestyskirjasta
b. Eskatologinen tulkinta ainoana totuudellisinena lopun ajan seurakuntana jolla olisi ainoastaa totuus
c. Profetaallisuus profetian henkenä antaen vastauksen ihmisen pelastukselle
d. Pyhä Hengen sinetti on korvattu sapattisinetillä

jatkakaa, olkaa hyvä
487
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ota ensin selvää, mitä sana protestantti tarkoittaa ennen kuin hölmöilet.

Protestanttisuus mitataan kolmella periaatteella.

1) Raamattu korkein auktoriteetti
2) Vanhurskautus yksin uskosta
3) Kaikkien uskovien yleinen pappeus

Jos kirkko hyväksyy nuo, se on protestanttinen. Kaikki muu on sitten protestantismin sisällä tapahtuvaa Raamatun tulkintaa.

Adventtikirkko hyväksyy varauksetta kaikki kolme protestantismin määrittelevää totuuskohtaa ja edustaa protestantismin kolmatta haaraa, ns. radikaalireformaatiota.

Kaikki esittämäsi väitteet eivät muuta yhtään mitään. Lutherkin opetti eskatologiaa Danielin kirjasta. Luther tulkitsi Raamatun profetioita. Luther ei siis ole protestantti, kun seurataan sinua. Luterilainen kirkko opettaa, että se on ainoa oikea kirkko, joten se ei siis ole protestanttinen sinun määritteesi mukaan. Pyhän Hengen sinetti on tasan sama asia kuin sapattisinetti. Kyse on ainoastaan perspektiivistä.

Äänestä
  • Adventistit pitävät Raamattua uskon peruskirjana; jonka sanoja he sitten kilpaa kumoavat!

    Äänestä

ADVENTISTIT SYYTTÄVÄT PROTESTANTTEJA SEURAAVILLA NIMITYKSILLÄ: BABYLONIN HUORAT jne. halventavat protestantteja epäkristillisesti jatkuvasti.

"Protestantismi tarkoittaa 1500-luvun alussa uskonpuhdistuksen eli reformaation seurauksena katolisesta kirkosta erkaantunutta kristinuskon haaraa. Protestantismi sai alkunsa katolilaisen augustinolaismunkki Martti Lutherin toiminnasta. Luther kritisoi erityisesti katolisen kirkon rakenteellista ja hengellistä korruptiota sekä uskonopin ja hurskauselämän useita kohtia".

Adventismi ei ole Lutherin jatkumo vaan Millerin ja Ellen Whiten jatkumo.

Äänestä
  • "Adventtikirkko opettaa" lain annetun jo Paratiisissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tarvitsen kirjoitti:

Adventtikirkko väittää olevansa protestanttinen seurakunta mutta mitkä ovat tälle väitökselle vasta-argumentit?

Protestanttisella seurakunnalla ei ole:

a. Pelastusoppia otettuna Danielin ja Ilmestyskirjasta
b. Eskatologinen tulkinta ainoana totuudellisinena lopun ajan seurakuntana jolla olisi ainoastaa totuus
c. Profetaallisuus profetian henkenä antaen vastauksen ihmisen pelastukselle
d. Pyhä Hengen sinetti on korvattu sapattisinetillä

jatkakaa, olkaa hyvä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu