Nato-jäsenyys nostaa energian hintaa

kaatavat Natoon valmistautuvan Suomen paperitehtaat! 1/3 Suomen sähköenergiasta tulee Venäjältä. Edullisen venäläisen sähköenergian tyrehtymiseen teollisuus valmistautuu pelon vallassa ja nyt on kiire rakentaa koereaktoreita eri puolille Suomea, sillä tehtaita uhkaa sähköpula väärällä puolen rajaa! Ja viimeisin Nato-pelle sammuttaa sähköt!
4401
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

niin avuton provo, huii....

Äänestä

Rakenteesta on nollan tasoa. Syöttö Venäjältä voidaan katkaista kymmenenä kuukautena vuodesta. Voidaanhan sitä kauttakulkusähkönä myydä ruottalaisille, jos ne haluaa ostaa ja saamme välityksestä riittävän hinnan. Kotkan kaapelin torjuminen oli isänmaallinen teko.

Kaksi kylmintä kuukautta ovat ongelmallisia, koska Suomeen on surutta rakennettu miljoonan verran suoraa sähkölämmitystä käyttäviä omakotitaloja. Ne on pikapikaa pyrittävä muuttamaan ilmalämpöpumpuille. Se on säästöä, mutta energiayhtiöt taitaa olla vähemmän innostuneita. Pitäähän uusille voimaloille saada maksajia.

Äänestä
  • lehmän poies!! Elä sie oo niin tyhmä et ostat kalliimmalla jos halvemmalla saat! Saathan sie maksaa enemmän jos tyhmä oot ja katkaista sillai johdot poikki, vai mitä sie oikein aioot sanoa!

    Äänestä

  • et välittää halpaa Venäjä/NL öljyä kalliilla länsimaille. Siin sulle vähän tietämystä mitä sähköyhtiöt tekevät! "Isänmaallinen teko" ei sopinut välittäjille kun he eivät olisi saaneet provikoita tai välitystehtävää ja hinnat olisivat laskeneet! Haastat sie ihan ilman aivoja vaan muuten vaan huastat vappuhumalas!!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Venäjän puutullit kirjoitti:

kaatavat Natoon valmistautuvan Suomen paperitehtaat! 1/3 Suomen sähköenergiasta tulee Venäjältä. Edullisen venäläisen sähköenergian tyrehtymiseen teollisuus valmistautuu pelon vallassa ja nyt on kiire rakentaa koereaktoreita eri puolille Suomea, sillä tehtaita uhkaa sähköpula väärällä puolen rajaa! Ja viimeisin Nato-pelle sammuttaa sähköt!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu