Päältäajettava ruohonleikkuri - CARAVAN RED LINE XM110

Löytyi tuolta sivulta (http://www.k-rautamerituuli.com/?id=76&lan=fi) etuleikkurilla ruohonleikkuri aika edullisesti, niin onko kenelläkään kokemusta kyseisestä leikkurista? Merkki on ainakin aika tuntematon, eikä googlesta löytynyt tietoja kyseisestä merkistä.
711236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Sen tiedot löytyy http://www.stiga.fi/ eli malli on käytännössä sama kuin Stiga Villan vanhempi korimalli , eri nimellä .
Vuodeksi 2007 Villa sai uuden korimallin

Äänestä

Kun luin tuota rautatuulen sivua teksti:
kesän huippu uutuus (?) meillä oli Stiga Villa 2003 malli ja siinä oli moottori 12,5hv ,5-vaiht. ja tämä malli oli silloin pienin .Eli tuo 11,5hv vielä vanhempi tekniikka .

Meillä on ollut 2:n laisia Villa koneita -94 ja 03 .

Kokemuksesta sen verran tuo bioterän suurin ongelma oli herkkä tukkiutuminen mikäli terä ei ollut terävä tai moottorissa tehoa .Siihen liittyy myös se seikka , että moottori on yllättävän suuri ruokainen .

Ohjaus on yllättävän raskas -vaijerivälitys , kuten kuvassakin näkyy, eikä myöskään mitenkään kestävä rakenne . Itse ohjaustangot ovat prässättyä peltiä , jossa oli pallonivelet - kuluivat loppuun ensimmäisenä kesänä - koputteluista huolimatta.

Toinen huono puoli on huono etenemis kyky mäkisessä maastossa , joka johtuu moottorin sijainnista ja siitä että leikkuulaitteen rungon reuna on suhteellisen lähellä maata myös yläasennossa . Leikatessa kone jää välillä "kantamaan" leikkuulaitteen rungosta herkästi , jos maa on vähänkään epätasainen.

Nykinen kone on Jonsered FR hyrostaattinen Combiterällä , huomattavasti parempi ja keveämpi käyttää = suosittelen .

Äänestä
  • Mielestäni taitaa olla sama kuin Stigan Ready mallia viime vuodelta keppilaatikolla nykyään 12,5hp mutta samat huonot ominaisuudet kuin Villassa eli vain tasamaa leikkuri

    Äänestä

Itsellä oli hetken aikaa juuri samannäköinen MTD stigan tsekkiläinen versio, huonoin kone mitä maa päällään kantaa, joka ainut leikkuukerta meni rikki jostain.

Äänestä

Meillä kyseinen kone ollut jo 15 v. ja nyt leikkuupään peltiosat laitettiin uusiksi ja homma jatkuu ilman valittamisia

Äänestä
  • Ihanaa että tämäkin ketju sai ansaitsemansa ekshumaation.

    Äänestä

meillä on toiminut jo yli 10 vuotta ja toimii edelleen hyvin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Family79 kirjoitti:

Löytyi tuolta sivulta (http://www.k-rautamerituuli.com/?id=76&lan=fi) etuleikkurilla ruohonleikkuri aika edullisesti, niin onko kenelläkään kokemusta kyseisestä leikkurista? Merkki on ainakin aika tuntematon, eikä googlesta löytynyt tietoja kyseisestä merkistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu