Moikka. Olin uskova joskus. Tätä palstaa seuraanneenam olen oikeasti "valaistunut" ja ymmärtänyt elämän pointin. Kiitos siitä. Tosin se EI ole kristinusko, helluntailaisuus missään tapauksessa, vaan ihan jokin muu. Elämä on loppujen lopuksi ihan ok kokemus, vaikka hankalaa on ollutkin. Jatkakaa...
Kiitos
mk81
4174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
eksyksissä siinätapauksessa, jos et ole Jeesuksen hoidossa, sinulla on väärä henki, joka johtaa sinut ennenpitkää turmioon, se on valheen henki, ellei se ole Jeesuksen Kristksen antamaa elämää? Tarkista mielesi missä meet, palaja Jeesuksen luokse, mistä oot pois poikennut, Hänellä on vastaan otto heti kun haluat palata, Hän ei työnnä luotaan, jos rehellinen oot katumuksessasi.
Koin vapauttavan sanoman, kun eräs julkimo rukoili puolestani! "Älä usko kaikkia saatanan valheita, mitä se sinulle on syöttänyt!" Jeesusken nimessä vapaudu!
Minä tuon uskoin ja siihen jäi tupakan ja viinan himo, vaikkin olin uskossa, mutta sain mahtavan voiman parannukseen - tuollaisen sanoman muodossa, jossa oli voima.
Uskovaisen elämä on kilvoittelua- Elämä ei ole sitä hammastahnamainosta. Jos ahdistaa, monesti se johtuu itsekkyydestämme. Auttamalla muita luovumme itsekkyydestä ja monesti ahdistukset ovat loppuneet siihen. Oma itsekkyys ahdistaa!
1. Myönsimme voimattomuutemme elämäämme nähden ja että elämämme oli muodostunut sellaiseksi, ettemme omin voimin kyenneet selviytymään.
2.Opimme uskomaan, että joku itseämme suurempi voima voisi palauttaa terveytemme. Jeesus Kristus vapahtajamme.
3.Päätimme luovuttaa tahtomme ja elämämme Jumalan huomaan -sellaisena kuin Hänet käsitimme ja ymmärsimme.
Jumala suokoon
minulle tyyneyttä hyväksyä asiat,
joita en voi muuttaa,
rohkeutta muuttaa, mitkä voin,
ja viisautta erottaa
nämä toisistaan.
Moikka.
Tätä palstaa seuraavien olisi hyvä tietää, etteivät tällä palstalla kirjoittelevat edusta helluntailaisuutta, vain muutama monien kirjoittajien joukossa on helluntailainen.
Hekin edistävät omia mielipiteitään, eikä heidän virheittensä ja toisten vaikean luonteensa tähden,
voi kaikkia helluntailaisia tuomita.
Helluntailaistenkin joukkoon on livahtanut lihallisia ja rakkaudettomia ihmisiä.
Helluntailaistenkin keskuudessa on uskossa kylmentyneitä ja melkein luopioiksi tulleita ihmisiä. Sellaisten ihmisten kirjoituksia sinäkin olet lukenut tällä foorumilla.
En usko, että kukaan ihan tosissaan ja vakavasti, voisi muodostaa käsityksiä uskovista tai helluntaiseurakunnasta, tämän palstan perusteella.
Jos niin tekisi, toimisi kuin mieletön. Tälle palstalle voi kuka tahansa kirjoittaa mitä tahansa.
mk81 sä voit pyytää rukoillen, että Jumala auttaisi sua ja johdattasi sut oikeiden uskovien luokse, jotka näkevät sydämesi tilan ja Jumalan Pyhän Hengen avulla voivat sanoa sulle sen mikä tarpeen on.
kiitti vastauksista
Niin, ei tietenkään pidä minkään palstan perusteella ihmisiä/helluntailaisia jnejne tuomita. tuo alotus oli hiukkasen provo, kun harmittaa tän palstan höpinät. tosin tarkotin mitä sanoin, mutta silti. Mutta koskaan en unoha mitä tukea ja apua täältä sain kun oli tosi paha olla :-)