Pihlajamäki aliarvostettu?

Tuomas1156

Miksi Pihlajamäen asunnot ovat niin halpoja? Mitä alueella olen liikkunut, niin kivasti on luontoa lähellä ja asunnot on rakennettu väljästi. Joitain kämppiä olen käynyt näytöissä katsomassa, ja niissä on aivan upeat pohjaratkaisut, paljon parempia kuin nykykämpissä. Yhteydetkin on hyvät, vain parikymmentä minuuttia keskustaan. Siis saman verran kuin esim. Lauttasaaresta, joka on kaksi-kolme kertaa kalliimpi alue.

Joku saattaa selittää ostarista jotain, mutta ei siellä minusta mitenkään erityisen rauhatonta ole, paljon pahempiakin paikkoja on, ja juoppoja on kaikkialla: myös Töölössä, Lauttasaaressa, Katajanokalla.

13

3802

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • stadilainen

      Ei kannata kauheasti julkisesti huudella, alue on erinomainen asuinpaikkana ja halvat vielä hinnat, joten pidetään tilanne ennallaan, jooko eikä kauheasti mainosteta... (Sama pätee Kontulaan, jossa isoja perheasuntoja mainioilla paikoilla vielä halvalla!)

    • minä...

      Varmasti Pihlajamäessä on rauhallisia paikkoja mutta ostarilla pyörii koko ajan epämääräistä väkeä ja alueella on ongelmaisia aika paljon. Käytin ennen pihlajamäen ohi menevää bussia ja melkein aina itsekseen puhujat/ sonnalle haisevat yms. jäivät pois nimenomaan Pihliksessä. Jos oikeasti puhutaan aliarvostetusta alueesta niin esille nousisi Konala, äärimmäisen rauhallinen kaupunginosa, ei puliongelmia, ei sosiaalista asuntotuotantoa ja hinnat ovat silti tosi halvat.

    • ex-asukas

      Asuin Pihlajamäessä yli 18v silloin, kun lapset olivat pieniä. Pihliksessä on paljon hyviä puolia:
      kaksi ala-astetta lähellä
      yläaste ja lukio
      paljon päiväkoteja
      terveyskeskus
      erittäin hyvä ja nopea bussiyhteys keskustaan
      bussiyhteys Itäkeskukseen
      omalla autolla on helppo liikkua, koska mm. kehäI on lähellä, samoin Lanhden motari
      kehää pitkin yhteys muille ulosmenoteille
      edulliset vuokrat
      edulliset omistusasunnot

      Mm. nämä tulivat mieleeni ja suurin osahan näistä hyvistä puolista on edelleenkin ajankohtaisia. Jokaisen lähiön ostarillahan on kapakoita ja kännisä örveltäjiä. Niitä muuten liikkuu Kaivopuistossakin, vaikkei siellä ole edes ostaria.

      Muutimme keskustaan, kun aikuistuvat lapset muuttivat pois kotoa.

    • pihlisläinen

      Uskon myös, että alue on aliarvostettu. Pihliksen arvo tulee varmasti nousemaan vuosien myötä. Kun yhä enemmän ihmisiä muuttaa pääkaupunkiseudulle, suojeltu väljästi rakennettu näköalalähiö tulee nousemaan arvoon arvaamattomaan.

    • juoppoja

      Olen asunut Etu-Töölön lintukodossa ja vuosia ja voin sen käsi sydämellä sanoa, että juoppoja täällä ei ole. Joku pultsari ehkä kerran viikossa parissa saattaa katukuvassa näkyä, mutta pääsääntöisesti kaupunginosamme on todella ihanan rauhallinen :)

      • Juhana_66

        Sinnehän on tulossa se juoppojen asuntola Domman lähelle, joten tilanne muuttuu. Itse asuin Töölössä pitkään Tunturikadulla ja kyllä siinä lähistöllä, mm. Intercontitentalin (vai mikä hotelli se oli missä Finnairin bussi pysähtyy) lähellä olevassa puistossa, oli melkoinen juopporemmi aina. Taka-Töölössä juoppoja näkyy jo paljon.

        Onnettelen kaikkia pihlisläisiä. Kuten joku kirjoittikin, asuntojen hinnat tulevat siellä varmasti nousemaan räjähdysmäisesti seuraavan kymmenen vuoden aikana!


      • töölöläinenflicka
        Juhana_66 kirjoitti:

        Sinnehän on tulossa se juoppojen asuntola Domman lähelle, joten tilanne muuttuu. Itse asuin Töölössä pitkään Tunturikadulla ja kyllä siinä lähistöllä, mm. Intercontitentalin (vai mikä hotelli se oli missä Finnairin bussi pysähtyy) lähellä olevassa puistossa, oli melkoinen juopporemmi aina. Taka-Töölössä juoppoja näkyy jo paljon.

        Onnettelen kaikkia pihlisläisiä. Kuten joku kirjoittikin, asuntojen hinnat tulevat siellä varmasti nousemaan räjähdysmäisesti seuraavan kymmenen vuoden aikana!

        Onko päätetty, että se asuntola tulee? Töölö-seura ainakin pannut kovasti hanttiin.
        Taka-Töölössä ehkä onkin juoppoja ja olet totta, siinä hotellien takana olevassa puistikossa, mutta kyllä täällä Etu-Töölössä missä itse asustelen hyvin rauhallista sen asian suhteen on.
        Ja toivon todellakin, ettei sitä asuntolaa tulisi. Kyllä lähtisi asuntojen hinnatkin laskuun kuin lehmän häntä!


    • Conan

      Pihliksen aliarvostus sai jälleen vahvistusta Hesarista:

      "Itä-Helsingin lähiöiden asukkaiden mielikuva omasta alueestaan on parempi kuin tiedotusvälineet antavat ymmärtää, kertoo Tietokeskuksen toteuttama tyytyväisyystutkimus.

      Parhaiten tutkimuksen mukaan viihdytään Pihlajamäessä ja Kontulassa. Kaikilla alueilla erittäin hyvin viihtyviä oli reilusti yli puolet asukkaista, ja lähestulkoon joka toinen piti kotinurkkiaan kohtalaisen mukavana paikkana. "
      http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Lähiössä viihdytään vaikka media muuta puhuu/1135227109794

    • Asunto Atte

      Miten kävikään Pihliksen hinnoille?

      • Anonyymi

        Jumittaa eikä nouse vaikka raidejokeri tulee kulkemaan kävelymatkan päässä, sähköjunat kävelymatkan päässä, bussit vierestä. Julkiset liikennevälineet pitäisi lähteä vierestä se voisi vaikuttaa hintoihin, jos on kilometrin kävely se vaikuttaa ehkä joittenkin mielissä asunnon arvoa nostavasti mutta ei juurikaan käytännössä.
        Luonto arvot on olemassa mutta se etäisyys keskustasta on liian pitkä vaikka joillekin ihan kelpo ratkaisu.
        Hyvä toisaalta että saa asuntoja halvalla mutta sitten kun myy ei kannata odottaa että kovin montaa prosenttia saisi voittoa.

        Pihlis on unohdettu lähiö keidas ja sellaisena se tulee pysymään ellei puolia vuoktakuutioita räjäytetä pois ja tuoda enemmän palveluita alueelle vaan onko se mahdollista, ei ole jonka johdosta elämä kulkee totuttuja kuvioita. Aluetta läheltä seurannut vuodesta 1960.


    • Anonyymi

      Monet mediat hehkuttaa Tölikkää,Kalliota ym,muita kantakaupungin alueita, mutta miksi omistajat ei siellä viihdy? Melkoinen osa kämpistä on vuokralaisten käytössä.

    • Anonyymi

      Nyt kun lidl on avattu niin tuo koko lisärakennus on nähtävillä. Ajattelin että siitä tulisi siisti niinkuin se teippaamattomana vielä siltä näytti mutta nyt kun se on teipattu ympäriinsä se ankeus korostuu, sinipunakeltaiset teippaukset ns. suojellussa ympäristössä ei totisesti tee arvostusta alueelle vaan vie sen arvostuksen alaspäin.

      Sopisi johonkin teollisuusalueelle mutta ei noin keskeiselle alueelle, kait sen tunnistaisi pienemmästäkin teippausmäärästä.

      • Anonyymi

        Nyt kun Lidlin teippaukset korjattu suojelukaavan sallimiksi ja koko rakennus on valmis tietöitä myöden, niin kyllä nyt on nättiä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3101
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1590
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      92
      1442
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      89
      1349
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1304
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      152
      1219
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1168
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      999
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      912
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      793
    Aihe