Äitini meni vuonna 2002 asianajotoimistoon tarkoituksena siirtää perimänsä omaisuus lapsilleen. Asianajajan mukaan tämä oli mahdollista ja asianajaja teki tarvittavat paperit (testamentista luopuminen). Myöhemmin selvisi ettei omaisuuden siirto ollutkaan mahdollista, koska kyseessä oli maatila, jonka jakamista säätää keskustan lobbaama perintökaaren 25 luku. Äitini tahdon vastaisesti yksi kuolinpesän osakas vaatii itselleen noin 400.000 euroa muita enemmän vedoten lain tähän kohtaan.
Kun virhe aikanaan selvisi, kiisti asianajaja mitään virhettä tapahtuneen. Kun äitini (=asiakas) aikanaan valitti asiasta asianajajaliittoon, totesi se kaiken tapahtuneen oikein. Äitini mielipiteellä ei tapausta käsiteltäessä ollut merkitystä.
Tällä hetkellä asianajajat ovat laskuttaneet noin 50.000, joista pesänjakajan osuus on noin 30.000 euroa, silti mitään virhettä ei ole tapahtunut.
Kun tarvitsette asianajajien palveluita:
- älkää koskaan menkö yksin niiden luo koska mikäli tarvitset ns. kuluttajansuojaa virheellisen palvelun johdosta niin heikoilla olet
- varmistakaa ettei kyseessä ole pienen kylän asianajaja, jolloin henkilöhtaiset suhteet saattavat vaikuttaa asioihin
Suomessa uskaltaa ostaa kuluttajan suojan kannalta käytetyn auton, mutta asianajajan luokse ei uskalla mennä.
Varokaa asianajajia
8
1134
Vastaukset
- asianajaja.
VARASTAA. Näin on ollut ja näin tulee olemaan.
Mieti mikä on tämän maan presidentin koulutus..
juristi- fweewf
Maamme presidenttihän on pikantti, suoraselkäinen ja positiivinen poikkeus juristeissa. Taitaa olla niitä harvoja, jolla on ollut kädet omissa taskuissa, eikä asiakkaan...
- stasin
fweewf kirjoitti:
Maamme presidenttihän on pikantti, suoraselkäinen ja positiivinen poikkeus juristeissa. Taitaa olla niitä harvoja, jolla on ollut kädet omissa taskuissa, eikä asiakkaan...
vakooja
- valitettavasti
stasin kirjoitti:
vakooja
verrattuna Suomen asianajajiin
- tehnyt
virhettä. Äitisi luopuu perinnöstä lapsen hyväksi, säästäen näin perintöveroissa. Asianajaja hoiti tämän asian. Se, että äitisi ei sitten perinytkään mitään, ei ole asianajajan syytä.
Kertomuksesi antaa myös ymmärtää, että kuolinpesä on
jakamaton, jos näin niin siihen on vaikea ottaa kantaa.- Luin asian
Hetkinen. Tekstin mukaan luopujan ei pitänytkään periä vaan omaisuuden tuli jakaantua tasan. Siis asianajaja ei selvittänyt taustoja ja yksi pesän osakas kuorii kermat päältä. Varmasti virhe on tapahtunut. Ottakaa yhteyttä "oikeaan" asianajajaan, joka korjaa virheen. Kuulostaa maaseudun hyvävelikerhon touhuilta. Kuinka moni on lukenut Paasilinnan Onnellisen miehen?
- Yksioikeineiolekaikkioikein
Kollegiaalisuus näyttää olevan korkealla. Ymmärsin niin, että tavoitteena on olut kaksi asiaa eli siirtää kaikille lapsille yhtä suuri omaisuus ja välttää kaksinkertaiset verot. Nyt kun toinen tavoitteesta on saavutettu ja toinen jäi saavuttamatta niin korpin mukaan virhettä ei ole tehty. Mitäs jos luopumisessa olisi kaksinkertaiset verot vältetty mutta omaisuus olisi mennyt ruotsalaisille valaansuojelijoille. Silloinkin olisi asianajaja toiminut OK?
- Anonyymi
Vanhaa tekstiä, mutta pakko oli noteerata, kun m ikään ei ole muuttunut parempaan päin asianajajien puolelta. Yhtenä erinomaisena esimerkkinä asianajaja, joka on hyvin korruptoitunut, ei osaa, eikä tiedä, erittäin epäluotettava, osaa ottaa omansa tuntuvilla palkkioilla on Riitta Kailari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2344565Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii752974- 472453
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451757- 781429
- 211391
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘831232PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden137949- 69928
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86884