On se kyllä kumma, että nyt itketään Viroa ja sen kohtaloa!!? Kun maa aivan tahallaan ja tietoisesti halusi loukata Venäjää ja vironvenäläisiä. Minua ei ainakaan säälitä yhtään tyyppi joka tahallaan kerjää verta nenästään, sellainen saa ainoastaan ansionsa mukaan niinkuin Viro nyt.
Viro sai sitä mitä tilasi
Kamppilainen
14742
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Itsenäisyyttään Viro puolusti. Ja sen teki kuin olisi pitänyt tehdä jo v1939. Pidetään yhteisvoimin Venäjä kurissa. Koko EU siis. Saksakin vaikka on kai jo tehnyt uuden Ribbentropin Baltian jakamisesta Venäjälle.
se pronssipatsas uhkasi Viron itsenäisyyttä, eikö se enää uudessa sijaintipaikassaan uhkaa, joe ei, niin miksei, onko patsaalla sieltä pitempi matka hyökätä, jos on, niin minne?
maat ei voi Venäjälle mitään.Jos tulee hankaluuksia niin Venäjä katkaisee energianviennin Eurooppaan.Esim.pääkaasuputki menee "vahingossa"poikki niin silloin tulee hätä.
No ei ole kiva, että Tallinnan keskustasssa patsaan luona heilui Venäjän/NL:n liput, veisattiin venäläislauluja ja huudetiin Viron vastaisia iskulauseita. Poltettiin Viron lippuja!
http://www.youtube.com/watch?v=D04ptK8HZas
HYVÄ EESTIN MUMMU, PUHUT ASIAA:
http://www.youtube.com/watch?v=6smyhe1mOWU&mode=related&search=
Venäjälle vaan juhlimaan:
http://www.youtube.com/watch?v=05D6zBEP-Ik&mode=related&search=
kyllä viirulaiset ovat kansakuntien tyhmimmästä päästä.
On se Venäjä niin ihana maa, että jokaisen maan pitäisi mielestäni pystyttää patsaita sen kunniaksi.
Jos sitten joskus joku kauhea kansa joskus haluaa patsaat siirtää, niin se maa pitää laittaa kuriin ja järjestykseen.
Venäläiset ovat valittu kansa ja muut ovat alistettuja.
kun maailmalla on sellainen käsitys,että viro on Suomen sukuinen kansa
Venäläisiä ei saa muistuttaa siitä, mitä todella tapahtui Virossa vuosina 1940 ja 1944. Venäläiset kokevat tuolaiset muistutukset loukkauksiksi.
Pitäisikö muuten suomalaisten pyytää anteeksi talvisotaa? Venäläiset kokevat nimittäin loukkaaviksi väitteet siitä, että talvisota oli heidän syytään.
vainajien ja haudan häpäisy.
HS kertoi eilen, miten venäläiset itse siirsivät sodanaikaisen muistomerkin ja muutaman vainajan luut saman tien muualle, kun lentokentälle vievä tie sattui osumaan hautojen kohdalle.
Mutta ehkä se, mikä Venäjällä on sallittua, ei ole sallittua muille valtioille -venäläisten mielestä!
Hautoja ja muistomerkkeja siirretään esim. Suomessa rutiininomaisesti tienteon tai muun kaavamuutoksen yhteydessä. Vanajia ei häpäistä, eikä niin ole ymmärtääkseni tehty Tallinnassakaan.
Venäjällä olisi paljon polttavampiakin ongelmia huolehdittavana, esim. sairaanhoito on useilla alueilla aivan hirveällä tolalla, maassa sairastutaan ja kuollaan tartuntatauteihin, jotka esim. Suomessa on käytännöllisesti katsoen hävitetty jo vuosikymmeniä sitten. Ja nämä vähä-älyiset jaksavat melskata jonkin metallimöhkäleen sijainnista Tallinnassa!
Vaikuttaa siltä, että Venäjä on tuominnut itse itsensä takapajulaksi hamaan tulevaisuuteen.
loukkaantuminen on varmin tapa lopettaa keskustelu? Naurettavaa kiihkoilua. Patsaskin elää ja voi hyvin. Pientä suhteellisuudentajua, nenän niistäjät!
ANSIOSI MUKAAN.Tässä meillä oma tibla joka saa vielä mitä ansaitsee.