Miten sijoittaja elää laskukaudella?

Nousukaudet ovat tietenkin sijoittajan kult-aikaa. Valiin tulee kuitenkin pitkiäkin lasku- ja aallonpohjakausia, jolloin tuotot pysähtyvät jopa vuosiksi. Millä sijoittaja silloin elää?

Onkohan Suomessakin paljon ihmisiä, jotka elävät pelkästään osakesijoituksien tuotoilla?
3572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Vaikka pörssistä olisi raha kaikonnut, niin kyllä voittoa tuottavat yritykset aina osinkoja jakavat.

Jos henkilö elää pelkillä sijoituksillaan, uskon että hänellä on lähinnä suoria osakesijoituksia/ETF:ia joista saa kassavirtaa. Jos rahasta ei ole pulaa, niin verotehokkuuden ei ole niin väliä.

Äänestä

Jos on oikein taitava sijoittaja, myyntiwarranteilla voi ansaita komeasti laskukauden aikana. Riskiä tosin riittää.

Kun vain harvat ovat tuohon strategiaan tarpeeksi taitavia, on harkittava vähemmän riskiä sisältäviä vaihtoehtoja. Hyvät yhtiöt pystyvät maksamaan osinkoa myös huonoina aikoina. Ja onhan mahdollista siirtää rahat korkopuolelle laskukauden ajaksi.

Useimmat meistä sijoittajista elävät tietenkin niin nousu- kuin laskukaudet palkkatulojen varassa.

Äänestä

Olen nähnyt parikin laskukautta, joissa osakkeiden arvo on mennyt neljännekseen ja asuntojen arvo puoleen.

Asunnon olen ostanut aina kun on oikein kurjaa ja myynyt entisen (joka oli siis välissä vuokralla) sitten kun hinnat ovat nousseet kaksinkertaisiksi.

Nyt asun noin miljoonan euron talossa pääkaupunkiseudulla rannalla, eikä omaa rahaa ole juuri tarvinnut käyttää.

Sama pätee vielä enemmän osakkeisiin mutta ne pitäisi myydä silloin kun kaikki haluavat ostaa ja ostaa kun kaikki haluavat myydä. Ajoitus on vaikeaa, kun hulluja riittää kummassakin tilanteessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ongelmatilanne kirjoitti:

Nousukaudet ovat tietenkin sijoittajan kult-aikaa. Valiin tulee kuitenkin pitkiäkin lasku- ja aallonpohjakausia, jolloin tuotot pysähtyvät jopa vuosiksi. Millä sijoittaja silloin elää?

Onkohan Suomessakin paljon ihmisiä, jotka elävät pelkästään osakesijoituksien tuotoilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu