Home huonekasveissa

kirputin

Ja taas se alkoi: kukkapurkkien päälliset täyttyvät homeesta, enkä tiedä mitä tehdä!

Kaikki alkoi siitä, kun näin keväällä vaihdoin pariin kukkaan mullat, ja asetin kasan kasveja parvekkeen ikkunalle saamaan vähän lisäaurinkoa. Homeen alkuperästä en tiedä, netistä kuitenkin luin että myös uuden mullan mukana voi tulla, muttei ole harmillista.

Ongelma on kuitenkin se, että kaikki partsin ikkunalla olevat kukat ovat homepintaisia, noin 20cm päässä seinähyllyllä olevat kukat eivät. Eli ei se tartunta etäisyydestä voi olla kiinni. Toisaalta sitten 3m päässä vielä nurkemmassa (enemmän eristäytyneenä) oleva orkideani alkoi tässä pari viikkoa sitten nuukahdella, ja nyt huomaan lehtienkin lurpahtaneen - äsken tajusin, että vesirei'issä ruukun alaosassa on myös hometta. Multaa kyseisessä kupissa ei ole, vaan aivan aitoa (kaupasta ostettua, juuri vaihdettua) orkideakariketta. Parin minuutin päästä alkaa kylläkin karikkeenvaihto-operaatio, senverran epätoivoisesti haluaisin pienokaiseni pelastaa....

Liikakastelukaan ei taida olla syynä, sillä kaikki kukkani ovat altakastelulla hoidettuja, eivätkä edes vaadi paljoakaan vettä.

Eli onko kenelläkään niksiä/apua siihen, kuinka homeen saa pysymään poissa? En pahemmin viitsisi enää multaa tänä keväänä vaihdella, senverran suuri operaatio olisi. Ikkunanvierus on kämpän ainoa superaurinkoinen paikka, joten sitäkään en mielelläni muuttaisi. Kastelua on kontrolloitu, kaikkien ruukkujen pinnat (joissa hometta kasvaa) ovat jo erittäin kuivat.

Ja jos tämä ketään auttaa auttamaan, tässä kukkalistaa: ikkunalla kaktusta (siemenistä, vasta pieniä), 2x jukkaa, kehäkukkia, sitruunaa (vasta sirkkalehdet esillä), kauempana kaksi orkideaa, muratti ja pari palmua.

3

1479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kohtalotoveri

      Mulla tuli keltaisen ja valkoisen kirjavaa hometta mullan pinnalle kaikkiin kasveihin, joihin lisäsin multaa muutama viikko sitten. Kaavin homeen aika tarkkaan pois. Muutaman kerran jouduin toistamaan, kun sitä tuli lisää. Sittemmin se on pysynyt poissa.

    • marjattalainen

      kaavi home pinta pois ja anna mullan kuivua kunnolla.. jos kastelet mullan käsin, elä kastele liian tihein välein.. kastele multa märäksi kerralla ja anna kuivua aina reilusti, ja sen verran kuinka hyvin kasvit sietää kuivuutta..

      en tiedä auttaako, mutta jos lisää siirrettäessä soraa reilummin multaan, niin ilma pääsee kiertämään paremmin mullassa.. katso myös onko multasi liian tiukkaan puristettu, ettei ilma kierrä ja kosteus nousee vesitankista ylös..

      jos käytät ravinteita kasteluvedessä, voi valkoiset täplät olla kalkkijäämiä ravinteista..

      en keksi muutakaan tässä avuks..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      119
      4595
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      27
      3334
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3205
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      45
      2963
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      120
      2797
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      49
      2797
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2580
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2305
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2125
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      7
      1991
    Aihe