Home huonekasveissa

kirputin

Ja taas se alkoi: kukkapurkkien päälliset täyttyvät homeesta, enkä tiedä mitä tehdä!

Kaikki alkoi siitä, kun näin keväällä vaihdoin pariin kukkaan mullat, ja asetin kasan kasveja parvekkeen ikkunalle saamaan vähän lisäaurinkoa. Homeen alkuperästä en tiedä, netistä kuitenkin luin että myös uuden mullan mukana voi tulla, muttei ole harmillista.

Ongelma on kuitenkin se, että kaikki partsin ikkunalla olevat kukat ovat homepintaisia, noin 20cm päässä seinähyllyllä olevat kukat eivät. Eli ei se tartunta etäisyydestä voi olla kiinni. Toisaalta sitten 3m päässä vielä nurkemmassa (enemmän eristäytyneenä) oleva orkideani alkoi tässä pari viikkoa sitten nuukahdella, ja nyt huomaan lehtienkin lurpahtaneen - äsken tajusin, että vesirei'issä ruukun alaosassa on myös hometta. Multaa kyseisessä kupissa ei ole, vaan aivan aitoa (kaupasta ostettua, juuri vaihdettua) orkideakariketta. Parin minuutin päästä alkaa kylläkin karikkeenvaihto-operaatio, senverran epätoivoisesti haluaisin pienokaiseni pelastaa....

Liikakastelukaan ei taida olla syynä, sillä kaikki kukkani ovat altakastelulla hoidettuja, eivätkä edes vaadi paljoakaan vettä.

Eli onko kenelläkään niksiä/apua siihen, kuinka homeen saa pysymään poissa? En pahemmin viitsisi enää multaa tänä keväänä vaihdella, senverran suuri operaatio olisi. Ikkunanvierus on kämpän ainoa superaurinkoinen paikka, joten sitäkään en mielelläni muuttaisi. Kastelua on kontrolloitu, kaikkien ruukkujen pinnat (joissa hometta kasvaa) ovat jo erittäin kuivat.

Ja jos tämä ketään auttaa auttamaan, tässä kukkalistaa: ikkunalla kaktusta (siemenistä, vasta pieniä), 2x jukkaa, kehäkukkia, sitruunaa (vasta sirkkalehdet esillä), kauempana kaksi orkideaa, muratti ja pari palmua.

3

1549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kohtalotoveri

      Mulla tuli keltaisen ja valkoisen kirjavaa hometta mullan pinnalle kaikkiin kasveihin, joihin lisäsin multaa muutama viikko sitten. Kaavin homeen aika tarkkaan pois. Muutaman kerran jouduin toistamaan, kun sitä tuli lisää. Sittemmin se on pysynyt poissa.

    • marjattalainen

      kaavi home pinta pois ja anna mullan kuivua kunnolla.. jos kastelet mullan käsin, elä kastele liian tihein välein.. kastele multa märäksi kerralla ja anna kuivua aina reilusti, ja sen verran kuinka hyvin kasvit sietää kuivuutta..

      en tiedä auttaako, mutta jos lisää siirrettäessä soraa reilummin multaan, niin ilma pääsee kiertämään paremmin mullassa.. katso myös onko multasi liian tiukkaan puristettu, ettei ilma kierrä ja kosteus nousee vesitankista ylös..

      jos käytät ravinteita kasteluvedessä, voi valkoiset täplät olla kalkkijäämiä ravinteista..

      en keksi muutakaan tässä avuks..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1127
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1097
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1090
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1009
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      922
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      857
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      857
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      810
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      739
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      713
    Aihe