Voiko kesken intin saada C-papereita?

voe_paska

Kun on vähintäänkin on saanut pikkasen yli 2 viikkoa, niin lain turvin sairastava ihminen potkitaan ulos. Sain E-paperit pikku sairaslomasta. En todellakaan aio odottaa vuotta ja mennä takaisin paskaan, vaan voisin mieluiten yrittää saada C-paperit tai mennä totaalikieltäytyjäksi.

Sain virallisen häätöpaperin ja valituspaperin. Valittaa täytyy, mutta ei taida auttaa. Pitäisikö siihen kirjoittaa; "Sairastuin vakavasti ja olin yli kaksi viikkoa sairaslomalla ja samalla minut potkittiin pois."?

Miten selviydyn? Pitäisikö sitten yrittää vaikka väkisin päästä takaisin jatkamaan asevelvollisuutta? En vitussa aio odottaa vuotta ja mennä suorittamaan palvelustani! Minulla on suunnitelmia tulevaisuuteni varalle! Haluan muuttaa pois kodistani ja elää aikuisen miehen elämää!

13

16369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paperit omaava

      Ei tarttee ku "menettää" malttinsa pari kertaa. Ja sanoo et nyt rupee riittää nää sotaleikit. Jos ei tepsi mee psykiatril ja sano et päätä puristaa.

      • voe_paska

        Kuulostaa helpolta, mutta tuurillani kaikki menee päin vittua. Yrittää täytyy kuitenkin. Tämä tilannehan on sellainen, että kun valtio yrittää syöttää paskaa, niin paskon takaisin. Mielelläni olisin vetänyt palvelukseni läpi, mutta kun valtio ei halua muuta kuin leikkiä hermoillani, niin ei auta muuta kuin kieltäytyä intistä tai ainakin yrittää tehdä jotain muuta vastaavaa.


    • C-molli

      E laput on kyllä aivan vitusta. Sieltä lähty ja takaisin tulo on kyllä uskomattoman vittumaista, kokemusta on.

      Ittellä C-paperit tuli pari päivää ennen 6 kuukauden täyttymistä, pää syistä... Ja ihan tarpeeseen, ei tarvinu näytellä ku alko olee oma ja parin mulkun terveys miun mielialan vaihteluista kiinni.

      En oikeastaan niitä halunnut, mutta se oljen korsi että olis saanu palvelus ajan lyhennyksen 6 kuukauteen ja B-laput viimeseks viikoks, ei ollu ilmeisesti vaihtoehto, vaikka tilkan lekuri sitä suositteli, arvon tuomaristolle. Toki tottakai sen lapuissa luki myös että olen viittä vaille menossa säpäleiksi.

      Eli voi ne saada, kokemusta on.

      Sykiatrille kertomaan että pää ei takas menoa kestä?

    • voe_paska

      Toki ongelmani ovat koviin ongelmiin verrattuna pieniä, mutta kun se ei lievitä vitutuksen tunnetta. Mikä helvetin oikeus on heittää palveluskelpoinen mies pois vuodeksi?! Entä jos sairastun joskus uudelleen ja uudelleen, niin tämä paska kestää vaikka 10 vuotta!! Miksei raja voisi olla vaikkapa 1 kuukausi tai liikaa sairaslomia lyhyessä ajassa?! Minä olen vain ihminen! Vittuako minä tuonne palaan suorittamaan palvelustani kun kerran niin herkästi lentää ulos? Sehän on ihan hullua. Esimiehillä on varmasti menkat meneillään kun tuollaista pitää tehdä..

      • hullunhommoo!

        Yritä saada ne C-paperit mielenterveyssyihin vedoten. Huuda, mesoa vaikuta olevasi ihan rieleina. Eiköhän se auta. Intis ala sitten laskea vaikka alles jos ei muu auta. Ittesä nöyryyttäminen tuo jotai tulosta...


      • Rita-Rauta
        hullunhommoo! kirjoitti:

        Yritä saada ne C-paperit mielenterveyssyihin vedoten. Huuda, mesoa vaikuta olevasi ihan rieleina. Eiköhän se auta. Intis ala sitten laskea vaikka alles jos ei muu auta. Ittesä nöyryyttäminen tuo jotai tulosta...

        Itsensä vahingoittaminen puolustusvoimien palveluksessa kuuluu sotaväen rikoslain piiriin. Siitä seuraa rangaistus.


      • hölmönhommoo!
        Rita-Rauta kirjoitti:

        Itsensä vahingoittaminen puolustusvoimien palveluksessa kuuluu sotaväen rikoslain piiriin. Siitä seuraa rangaistus.

        Jaa-a siis en nyt ihan suoranaisesti tarkoittanut itsensä vahingoittamista. Vaan nöyryyttämistä tietyllä tapaa, että osoittaa olevansa sopimaton. Kyllä se vaatii munaa, mutta sairaalla mielellä pääsee jo pitkälle.

        Hauskaa kun Israelissa totaalit saavat enintään viisiviikkosia tuomioita, joita ei ehkä laiteta edes käytäntöön. Suomessa häkki heilahtaa, jos mies haluaa puolustaa oikeuksiaan. Tuli vaan mieleen.


    • hööö

      Mene vaan takaisin inttiin ja kerro siellä oleville sedille että kiihotut seksuaalisesti kun uniformu pukuiset miehet alistavat sinua .... en tiedä mutta voi sekin auttaa

      • Anonyymi

        Sanovat, että jumalauta, tuo on upseeriainesta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      2
      3087
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      9
      2128
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      113
      1749
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1076
    5. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      982
    6. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      129
      976
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      35
      764
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      50
      707
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      67
      691
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      655
    Aihe