Koska lakiteksti on lohjalaisille ylivoimaista ymmärtää, niin lukekaa edes uusimmasta Tekniikan Maailmasta kaista-ajosta ja ryhmittymisestä, se on niin hyvin ja kansantajuisesti kirjoitettu että luulisi kovapäisimpien lohjalalsiten ymmärtävän, ettei tarvitsisi keksiä omia liikennesäääntöjä.
Bussipysäkki ja
ryhmittyminen
6686
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
koska samaa asiaa on käsitelty jo aiemmin tällä foorumilla. Ja siellä meni mielipiteet ihan sekaisin. Bussipysäkki on bussipysäkki, eikä mikään ryhmityskaista oikealle kääntyjille. Se alkaa vasta bussipysäkin jälkeen.
sotkivat asian lopullisesti ja sitten siihen sekaantui vielä joku autokoulun opekin nollatiedoillaan. Jos oikein muistan, niin joku taksikuski tai ammattikuski oli ainoa, joka ymmärsi asian oikean laidan. Hän tuskin olikaan alkuperäinen lohjalainen. Eli aloitus ei ole turha, fajtatietoa kaivataaan edelleen! Varsinkin Lohjalla.
lohjalainen minäkään, mutta sen verran ymmärrän liikennesäännöistä, että osaan ajaa Lohjalla. Tarkoitin vain sitä, että tämän olisi voinut laittaa siihen edelliseen aloitukseen, joka koskee samaa asiaa.
hehän valmistuvatkin Ammatillisesta opettajakorkeakoulusta Hämeenlinnasta ja Åbo Akademista, yliopisto Turussa. Takanaan vankka auto- ja liikennealan koulutus ja kenttätyön KOKEMUS.
Yksi kirjoittanut opettaja, eli minun ope ajaessani c- kortin, oli lisäksi saanut poliisikoulutuksen, jossa virassa toimi 7-12 v? ja oli lukenut lakia erikseenkin ja oli toiminut myös vuosia lakitoimistossakin mm. liikenneasioiden hoitajana.
Luotan häneen ja katsoin jo aikaisemmin lakikirjasta, että myös googletin.
Ammattikuskien koulutus (minunkin) on usein vain se hätäisesti hankittu ja "luettu" ajokortti, jonka ne LIIKENNEOPETTAJAT meille opettavat.
---
Eihän sinne bussipysäkille saa tietenkään tässä Lohjan tapauksessa ajaa.
Laurinkadulta oikealle ajettaessa, ei mennä busapysäkille. Vasta bussipysäkin lopussa olevan valkoisen katkoviivaisen, eli ns. ohjausviivan jälkeen saa siirtyä ajoradan oikeaan reunaan. Eli vasta suojatien ja liikennevalon jälkeen. Kaistaviivathan eivät ole tässä sulkuviivaisia (ehjiä) vaan katkoviivoitettuja juuri siirtymistä varten. Ja sitten vaan torin suuntaan vapaasti.
Bussipysäkiltä eteeni / kylkeeni sojottavan auton tulee lain mukaan väistää muita ja saavat ajaa busapysäkille vain jos ottavat / jättävät matkustajan. Silti he väistävät sieltä torveloiden alueelta tullessaan.
Uskokaa jo.
Nimim. autoamis, taksikurssi, ADR- kurssi, EKL, ajokortti abec, armeijassa autojoukoissa ja sen koulutuksessa, alikessu res. Niin, ja viisaampi, kuin...
Ajat väärin tai ajat oikein, pahinta on se, että Lohjalla bussikuski uhkaili kolistelevansa tarvittaessa peltiä eli asennevamma ja paha. Vai lohjalaiset autokoulunopettajat valmistuvat Åbo Akademista, - se selittänee heidän pätemättömyytensä, en ole kuuluutkaan, että yliopistossa voi opistella autokoulunopettajaksi. Kyllä luulen että ymmärryksen puute on Lohjalla pahinta, siellähän on aivan omat säännöt ja asiasta pitäisi laittaa tuloteiden varsille varoitukset: Tervetuloa Lohjalle, muista poikkeavat liikennesäännöt!
Turussa kouluttavat lohjalaisia autokoulunopettajia ja sen kyllä huomaa täkäläisestä liikenteestä. Lisäksi kalkkipitoinen vesi pahentaa tilannetta aikaa myöten peruuttamattomasti.