Joko Lidlin ruusut näyttävät elonmerkkejä?

eevamarita

Miten teidän Lidlin ruusunne jaksavat? Minulla köynnösruusut kasvavat kovaa vauhtia, mutta muut ovat vielä lepotilassa. Taisin istuttaa ne liian kovakouraisesti tai muuten vääräoppisesti, kun ne lehdenalut kuivuivat ja kuihtuivat pois, eikä uusia ole tullut esille. Ruusut ovat nyt olleet ehkä parisen viikkoa ruukuissaan - joko niissä pitäisi näkyä silmuja, vai pitääkö vielä odottaa rauhallisesti?

9

3898

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minullakin

      Minä laitoin eilen Lidlin ruusut maahan, saa nähdä kuinka käy kun yöllä oli taas pakkasta ja niissä pitkät hyvin vaaleanvihreät alut. Minä en leikannu niitä ruusuja istutuksen yhteydessä, olisikohan pitänyt?

      • tuo Barcelona

        kasvuun, että itseäni saan syyttää, jos siitä ei kunnon ruusua kehity!


      • gardener

        Ryhmäruusut/jaloruusut alasleikataan keväällä. Syksyllä ne leikataan siten, että jää 20-30 cm versot, mutta alasleikkaus tehdään istutuksen yhteydessä keväällä.


    • gardener

      Minun Lidlin ruusuni ei ole ulkoilmaa vielä nähnytkään:) En viitsi palelluttaa sitä ennen "lempeää" kylmäkäsittelyä, joten odotan parempia kelejä ja plussan yölämpötiloja.

      Oliko alueellasi yöpakkasia, kuten muualla Suomessa? Voi olla, että on ollut paleltumista. Seuraa tilannetta. Onko alasleikatuissa versoissasi elonmerkkejä? Onko vihertävää väriä?

      Yleensä, jos hyvin alkaneet versot ja lehdet yhtä äkkiä kuolevat, johtuu se tässä vaiheessa paleltumisesta, mikä ei sinänsä ole ihme tähän aikaan vuodesta näillä keleillä.
      Ulkona talvehtineissa ryhmäruusuissa on nyt uutta versoa ja lehtiä tulossa kovaa vauhtia, joten voi olla, että ruususi vilustui:(

    • murmelinpentu

      Ostin lidlistä myöskin sellaisen köynnösruusun(keltainen)
      mutta minulla on sellainen ongelma että netistä ei löydy mitään tietoa kyseisestä ruususta.
      paketissa lukee A.Meilend ja sitten lukee köynnösruusu.
      olisiko kellään mitään tietoa ja ostiko joku toinenkin kyseisen ruusun lidlistä?

      suomeksi jos löytyis...

      • gardener

        On aika usein nuo Lidlin ruusut. Niistä löytyy harvoin mitään tietoja.
        Ystävälläni oli viime vuonna Lidlin keltainen köynnösruusu, luulen että kysymyksessä on sama ruusu. Hänellä kyseinen ruusu kasvoi ja kukki. Ruusu talvehti kellarissa, joten saa nähdä miten lähtee toinen vuosi käyntiin.
        Valitettavasti en osaa sanoa enempää, mutta kohtele sitä samalla tavalla kuin mitä tahansa köynnösruusua. Kyllä siitä varmaan kukkaa tulee:)


      • ostin.

        Lidlistä keltaisen,pienikukkaisen köynnösruusun ja se jossain vaiheessa muutti mieltään siitä mikä haluaa olla luultavasti sillä keltainen köynnösruusu kukki n.60cm korkeana,suuria kauniita PUNAISIA ruusuja tuli kolme siihen.
        Saman olen huomannut muidenkin niiden ruusujen suhteen,köynnösruusu ei välttämättä ole köynnösruusu,värit voivat olla ihan muuta kuin mitä paketissa lukee jne.

        Ne jotka kukkivat tekevät kyllä todella kauniit kukat.


      • täällä
        ostin. kirjoitti:

        Lidlistä keltaisen,pienikukkaisen köynnösruusun ja se jossain vaiheessa muutti mieltään siitä mikä haluaa olla luultavasti sillä keltainen köynnösruusu kukki n.60cm korkeana,suuria kauniita PUNAISIA ruusuja tuli kolme siihen.
        Saman olen huomannut muidenkin niiden ruusujen suhteen,köynnösruusu ei välttämättä ole köynnösruusu,värit voivat olla ihan muuta kuin mitä paketissa lukee jne.

        Ne jotka kukkivat tekevät kyllä todella kauniit kukat.

        Minä ostin Lidlistä toissa keväänä kielon juurakon ja siitä kasvoi kaunis vaaleanpunainen jaloangervo, joka on jo taas alkanut nousta maasta.


    • N :n Savosta

      Ostin sekä jalo että köynös ruusuja ,viimekesänä jaloruusut kukkivat ja väritkin piti paikkaansa,köynösruusut ei kukkineet mutta muuten ovat talvehtineet hyvin :)
      Kivasti ovat tänäkin keväänä lehtiversot näkyvillä...täytyy vain pakkasyöiden varalle laittaa hallaharso suojaamaan samalla kuin muitakin perennoja suojailen pakkasen varalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      108
      2334
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      2061
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      55
      1626
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      53
      1562
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      154
      1528
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1426
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      145
      1360
    8. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      112
      1180
    9. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1176
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      1124
    Aihe