Olen tässä pidemmän aikaa taka-alalta seuraillut keskusteluja ja kommentoinut silloin, kun olen halunnut kauhani soppaan sotkea. Kun ekaa kertaa eksyin näille sivuille ensi innostuksen jälkeen olen ollut vain hämilläni...
Olen törmännyt kahteen, ei kun kolmeen hyvään keskusteluun, kun olen lukenut niitä paljon. Kun käsitykseni uskovista (oli ne sitten saaneet mennä siitä ns. ahtaastaportista tai vasta odottavat vanhurskauttamista) on ollut aivan erilainen, mihin täällä törmää. Se suvaitsevaisuus, mihin olen uskiksilla yleensä on, minne se meni? Se että on erilaisia näkemyksiä ja mielipiteitä, on normaalia. Antakaa asioiden riidellä, älkää itse riidelkö. Niin ja sitten hämmästyttää se, että miten viestit ymmärretään väärin. Rauhottukaapas välillä and look on the bright side of life! Varmaan saa tästä lunta tupaan, vaikka pahalla en tätä tarkoita.
Ja vaikka tämä on Raamattu-palsta niin tämäkään ei ole sen aiheinen... voi ei...
Olen törmännyt kahteen, ei kun kolmeen hyvään keskusteluun, kun olen lukenut niitä paljon. Kun käsitykseni uskovista (oli ne sitten saaneet mennä siitä ns. ahtaastaportista tai vasta odottavat vanhurskauttamista) on ollut aivan erilainen, mihin täällä törmää. Se suvaitsevaisuus, mihin olen uskiksilla yleensä on, minne se meni? Se että on erilaisia näkemyksiä ja mielipiteitä, on normaalia. Antakaa asioiden riidellä, älkää itse riidelkö. Niin ja sitten hämmästyttää se, että miten viestit ymmärretään väärin. Rauhottukaapas välillä and look on the bright side of life! Varmaan saa tästä lunta tupaan, vaikka pahalla en tätä tarkoita.
Ja vaikka tämä on Raamattu-palsta niin tämäkään ei ole sen aiheinen... voi ei...
Vastaukset 37
Vanhimmat
on yksi niistä seitsemästä vielä pahemmasta hengestä, jotka Saatanan
valheen ja tekopyhyyden henki omiensa sydämiin istuttaa. Sitä sanotaan
myös ekumeniaksi ja yhteiskristillisyydeksi, joka kuitenkin todellisuudessa on
yhdessä eksyttämistä, ja tämänkin hengen Pyhä Henki ahtaassa portissa omistaan poistaa.
"Tulta minä olen tullut tuomaan maan päälle - ja kuinka toivonkaan, että se olisi jo syttynyt!"
"Älkää luulko, että minä olen tullut tuomaan maan päälle rauhaa.
En minä ole tullut tuoman rauhaan, vaan miekan."
Ymmärsinkö taas väärin?
Olen käsittänyt, että kristityt etsivät yhteyttä keskenään ja keskeltään. Aiemmin (oliko se tällä palstalla vai jollain muulla palstalla) on keskusteltu siitä, että turvautuminen ihmisiin on väärin, mutta en minä ainakaan kestäisi elämää ilman muita ihmisiä ja keskustelua uskonasioista. Miksi uskovien pitäisi olla yksin? Jos jokainen on yksin uskonsa kanssa, eikä keskustele muiden uskovien kanssa, eikös se edistä ns. omien jumalien "syntymistä"?
Ymmärrän armik:n pysäyttämis- ja havahduttamisnäkökulman, mutta silti jään ihmettelemään.
Silloin Jeesus sanoi hänelle: "Pane miekkasi tuppeen. Joka miekkaan tarttuu, se miekkaan kaatuu. (Matt 26:52)
Olisi myös kiva jos siteerattaessa Raamattua laittaisitte kohdat perään.
Siksi kai näitä palstoja kulutetaankin, että halutaan lukea muiden ihmisten kokemuksia ja purkaa omia ajatuksia. Yhteys ihmisten kesken on hyvin tärkeä asia olipa itseasiassa kysymys mistä hyväänsä asiasta, me olemme sosiaalinen laji ja samalla me olemme yksilöllinen laji.
Usko niinkuin kaikki muukin elämä eletään oman persoonan kautta. On aikoja jolloin on hyvä vetäytyä yksinäisyyteen asioita omakohtaisesti oppimaan ja on aikoja jolloin saa eniten kun on kontaktissa muihin lajinsa tovereihin.
Seurakunta kasvattaa ja sekin on vähän sellainen kaksiteräinen miekka noin ajatuksena heitettynä, se antaa paljon mutta myös muokkaa ihmistä. Aika ajoin on hyvin viisasta olla yhteydessä muihin uskoviin ihan henkilökohtaisesti seurakunta yhteydessä, mutta se vieminen seurakuntaan saadaan kylläkin kotialttarilla. Siellä missä sinä olet kahden Jumalasi kanssa, siellä sinut tankataan ja voidellaan ja siellä saat sen oikean työmääräimen, jonka Isä haluaa sinun toimittavan valmiiksi.
Seurakunta sinäänsä ei ole muutakuin kerho- ja juttutupa, jollei se rakenna uskovia. Mikä on uskova ilman omakohtaista ja elävää Jumalasuhdetta, elämän leipä pysyy tuoreena kun sitä välillä syödään ja välillä leivotaan uutta uudesta viljasta.
Siispä mukaan seurakuntaelämään suoraan kotialttarin hiljentymisen kautta - eväät on valmiit.
sinun puulusikkasi.
Mutta Jumalan on aivan toinen.
Siksi Jeesus Pietarillekin sanoi:
"Mene pois minun edestäni, saatana; sinä olet minulle pahennukseksi, sillä sinä et ajattele sitä, mikä on Jumalan, vaan sitä, mikä on ihmisten."
Voitko ollenkaan ymmärtää?
jotka olivat varmoja omasta vanhurskaudestaan ja väheksyivät muita, Jeesus esitti tämän kertomuksen: [Sananl. 30:12]
10 "Kaksi miestä meni temppeliin rukoilemaan. Toinen oli fariseus, toinen publikaani. [Ap. t. 3:1]
11 Fariseus asettui paikalleen seisomaan ja rukoili itsekseen: 'Jumala, minä kiitän sinua, etten ole sellainen kuin muut ihmiset, rosvot, huijarit, huorintekijät tai vaikkapa tuo publikaani. [Jes. 58:2; Luuk. 16:15; Ilm. 3:17]
12 Minä paastoan kahdesti viikossa ja maksan kymmenykset kaikesta, siitäkin mitä ostan.' [Matt. 9:14 | Matt. 23:23 ]
13 Publikaani seisoi taempana. Hän ei tohtinut edes kohottaa katsettaan taivasta kohti vaan löi rintaansa ja sanoi: 'Jumala, ole minulle syntiselle armollinen!' [Esra 9:6; Ps. 51:3]
14 "Minä sanon teille: hän lähti kotiinsa vanhurskaana, tuo toinen ei.* Jokainen, joka itsensä korottaa, alennetaan, mutta joka itsensä alentaa, se korotetaan."
Todellakin, teikäläisiä on täällä suvaittu jo ihan liikaa.
Pitäisi saada objektiivinen sheriffi. Kuka ottaisi toimen?
päässyt muotokuvillaan jopa Suomen Valokuvaajain liiton jäseneksi.
Hänellä on varmaankin vielä paljon objektiiveja jäljellä.
on paljon muutakin kuin vain sanoja.
Jos tämä lähimmäisen auttaminen on vain ulkonaista hurskautta, sanat jäävät kylminä kaikumaan ja hedelmät ovat mätiä.
eikä minun tarvitsekkaan. Mutta jos olet sitä mieltä, että ihmisen on parempi yksin, niin miksi olet täällä? Vastuksesi on kai: pysäyttämässä ja havahduttamassa. Mutta onko tullut mieleen, että saattaisit karkottaa ihmisen pois Jumalan luota kirjoitustyylilläsi?
Armin tyylistä huokuu vihamielisyys, tulee mieleen vanhoillislestadiolaiset.
että hyökkäävydellä saa paremmin aikaan herätyksen....
"Juureni" ovat siellä. Kerroit jossakin että sinä olet siitä erotettu tai eronnun, oletko ollut koskaan siinä sisällä?
karkoitankin jotka eivät Jumalan Pyhän Hengen ääntä
kuule tai tahdo kuulla.
Sillä näin on:"Sillä me olemme Kristuksen tuoksu Jumalalle sekä pelastuvien että kadotukseen joutuvien joukossa: näille tosin kuoleman haju kuolemaksi, mutta noille elämän tuoksu elämäksi. Ja kuka on tällaiseen kelvollinen? Sillä me emme ole niinkuin nuo monet, jotka myyskentelevät Jumalan sanaa; vaan puhtaasta mielestä, niinkuin Jumalan vaikutuksesta, Jumalan edessä, me Kristuksessa puhumme."
Ja tämä ei ole mitään itsensä kerskuntaa niin kuin
saatana sen omilleen mieltää vaan on todella TOTTA
JUMALAN SANA KÄY TOTEEN NIIN TÄNÄÄN KUIN EILEN
JA AIKOJEN ALUSTA.
EI SIIS MITÄÄN UUTTA.
tulisit näkemään mitä puhut?
Mutta et ymmärrä miten.
koska paukut ovat lopussa, eikä uskalla mennä
ahtaasta portista uusia paukkuja hakemaan.
Sen tietää paremmin, kuin Jumala..
---
...
näin on.
Valheella ei kauaksi pötkitä.
Täytyy sanoa etten olisi ikinä uskonut sinun
kääntyvän ajattelemaan sitä mikä ihmisen on nyt
näkyy ne hedelmät jotka siitä katselemisesta
tulevat.
Mutta en pahalla sano vaan hyvällä.
Kunpa voisit ymmärtää.
Mutta silmäsi pysyvät sokeina niin kauan kuin
et tahdo nöyrtyä Jumalan edessä.
Ei siis ole kyse kenenkään ihmisen edessä nöyrtymisessä vaan Jumalan edessä.
En silleen myös sano ettenkö itse olisi ollut
sokea ja potkinut Jumalaa vastaan.
Ja sinunkin kohdallasi siihen uskon, että jos
sinä Jumalan edessä todella nöyrryt, niin Hän
peitteen silmiltäsi ottaa pois.
Mutta jos jatkat toisten syyttelyä niin tiedät
mihin se johtaa; yhä kauemmas Jumalasta.
huoraatko?
Miten lyödään toinen ihminen matalaksi,tosi taitava ja "viisas" hoksottimet kohdallaan.En aina oikein ymmärtänyt mitä hän tarkoitti niin oli kieroa ja konstikasta hänen käytös.Nyt hän on tullut uskoon.Sanotaan ,että ihminen muuttuu,ei muutu , tilanne jatkuu samana puheenaihe vain on toinen .Aina on oikeassa ,ylimielinen,aliarvioiva,tietää kaiken oikein omasta mielestään ,yhtä vaikea kuin ennen uskoon tuloaan.Ihminen ei muutu miksikään sama läjä,nyt vain aihe on toinen.
mihin uskoon?
Kyllä se on niin niitä uskoon tuloja tapahtuu
pilvin pimein jotka ovatkin saatanan uskoon tuloja.
Sanomallasi siis taas räikeästi olit Pyhää Kirjaa
Raamattua vastaan.
Siis mikä usko sinulla on?
Ei Jumalan antama USKO laita halveksimaan Hänen
omaa sanaansa.
Sokea kun olet et voi siis nähdä.
Ikävä on ettet tahdo näkeväksi tulla.
?!? mitä pakenet? yritätkö olla muita parempi vai?!
jos et pysty näkemään sille en mitään mahda.
Uskoon Helluntalaisuuteen.
taitaa olla sallittua tuollaiselle jumalan valitulle?
Jos ihminen ei tätä ymmärrä, niin sille ei mitään mahda.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000005&posting=22000000025801602
kun et kerro suorin sanoin. Kiertelet ja kaartelet kuin kissa kuumaa puuroa!
Ei minulla ole mitään sinua vastaan vaan kysymykseni oli aito, vertaillakseni ja ymmärtääkseni omaa kokemusmaailmaani.
Mutta kun näki, mihin Saatanan henki oli hänet johdattanut, niin...
Kai sinä tiedät, miten yleistä tämä on juuri vanhoillislestadiolaisten
piirissä, kun ihmiset katkeroituvat ja päättävät näyttää...
Tätä minä eniten pelkään ja rukoilen, ettei se sinulle tapahtuisi.
Jumalan Totuuden Henki ja saatanan valheen henki
ei voi koskaan yhtä olla.
Siis ei voi olla näiden henkien välillä suvaitsevaisuutta.
Joten se puhe suvaitsevaisuudesta on hienoa ihmisoppia joka ei USKON ASIAAN MILLÄÄN SOVI EI
TULE MILLOINKAAN SOPIMAAN.
Mutta tämä taistelu olisi otettava niinkuin se on
henkien taistona, ei siis ole taistelu lihaa,
lihaa vastaan vaikka siltä se näyttää ja sitä
joidenkin kohdalla on kun mennään henkilökohtaisuuksiin, eikä nähdä sanomaa, sanomana vaan hyökätään ihmisen kimppuun joka
sanoman sanoi.
No nyt voit sanoa, sinähän juuri hyökkäät ihmisiä
vastaan, näin se nähdään jos ja kun ei tahdota
pysähtyä sen sanoman eteen mikä kosketti.
Sillä se on todella TOTTA Jumala on Hengensä antanut kaikille jotka Häntä ovat etsineet ja Hänet ovat löytäneet.
Ja mitä tämä merkitsee, se merkitsee kaikkea sitä
mitä Jumalan sana sanoo.
Jeesus sanoo:"Kun Totuuden Henki tulee johdattaa
Hän kaikkeen Totuuteen."
Niin ihmiset kun tätäkin sanaa vastaan ovat niin
onhan heille TOTUUDEN nimessä sanottava, et ole
OIKEALLA TIELLÄ.
Mutta tässä ei olla siis ihmistä vastaan vaan tuodaan TOTUUS, että ihminen voisi havahtua
ja todella kääntyä Jumalan puoleen.
Sillä yksinkertaisen ja selkeän tien Jeesus on osoittanut Jumalan luo kun Hän sanoo:
"Etsikää ensin Jumalaa ja Hänen valtakuntaansa
niin kaikki muukin tarpeellinen teille annetaan."
jotka olivat varmoja omasta vanhurskaudestaan ja väheksyivät muita, Jeesus esitti tämän kertomuksen: [Sananl. 30:12]
10 "Kaksi miestä meni temppeliin rukoilemaan. Toinen oli fariseus, toinen publikaani. [Ap. t. 3:1]
11 Fariseus asettui paikalleen seisomaan ja rukoili itsekseen: 'Jumala, minä kiitän sinua, etten ole sellainen kuin muut ihmiset, rosvot, huijarit, huorintekijät tai vaikkapa tuo publikaani. [Jes. 58:2; Luuk. 16:15; Ilm. 3:17]
12 Minä paastoan kahdesti viikossa ja maksan kymmenykset kaikesta, siitäkin mitä ostan.' [Matt. 9:14 | Matt. 23:23 ]
13 Publikaani seisoi taempana. Hän ei tohtinut edes kohottaa katsettaan taivasta kohti vaan löi rintaansa ja sanoi: 'Jumala, ole minulle syntiselle armollinen!' [Esra 9:6; Ps. 51:3]
14 "Minä sanon teille: hän lähti kotiinsa vanhurskaana, tuo toinen ei.* Jokainen, joka itsensä korottaa, alennetaan, mutta joka itsensä alentaa, se korotetaan."
sinä onneton sitten luulet pelastukseen todella pyrkivien etsivän. Kadonnutta sukkapariaanko ?.
5 Kehotuksemme päämääränä on rakkaus, joka tulee puhtaasta sydämestä, hyvästä omastatunnosta ja vilpittömästä uskosta. [Mark. 12:31 ]
6 Eräät ovat eksyneet tästä pois ja ruvenneet jaarittelemaan joutavia.
7 He haluavat esiintyä lainopettajina, vaikka eivät itsekään ymmärrä, mitä puhuvat ja mitä niin varmasti väittävät.
8 Me tiedämme, että laki on hyvä, jos sitä käytetään lain tarkoituksen mukaisesti. [Room. 7:12]
aikana varsinkin tämä toteutuu:
13 Sitten Jeesus sanoi: "Jos te ette käsitä tätä vertausta, niin onko teistä ymmärtämään muitakaan vertauksia? [4:13-20: Matt. 13:18-23; Luuk. 8:11-15]
14 Kylvömies kylvää sanan. [Joh. 4:36; 1. Kor. 9:11; Jaak. 1:21; 1. Piet. 1:23]
15 Tien oheen kylvetty siemen tarkoittaa ihmisiä, jotka kuulevat sanan mutta joilta Saatana, heti kun se on heihin kylvetty, tulee ottamaan sen pois.
mukaasi sinne tulisen järven rannalle?
kohdallasi käyneen.