Se on ainakin yksi asia joka pitää. Toivottavasti en enää koskaa edes vahingossakaan osta USAlaista tuotetta. Linux rules tästä lähtien ! Se on näköjään ainut asia mitä USAkin kuuntelee. Tai ainakin pitäisi niin tehdä..
USA boikotti
Varmaa
19542
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Minä ainakin aion ostaa amerikkalaisia tuotteita ihan niin kuin aina ennenkin. ;)
Mutta boikotoi sinä kaikessa rauhassa vaan. Sillä varmasti onkin huikea merkitys. :)
Kyllä olette hauskaa porukkaa!
Sinähän et pysty enää vaikuttamaan sitten asioihin muutenkuin ostamalla lisää. Siitä sitten vaan. Aiotko hakea palkankorotustakin ?
toimii. Jenkkien Liisa kävi toissapäivänä kumartelemassa Putinia, että Venäjän tulisi välittäjäksi usan ja arabien välille. Jenkkienvastaisuus on nyt niin korkealla maailmassa, että Bushkin tajua, millaisen sotkun on saanut aikaan.
Suomessa myytävistä päivittäistavaratuotteista tulee n. 4 % USA:sta.
Jos oletamme, että vaikka jopa 5 % suomalaisista vähätuloisista punavihreistä boikotoisi ostoissaan noita tuotteita, ei se Yhdysvalloissa edes näkyisi.
Noinkin suuri boikottiprosentti olisi meidä oloissamme todella iso.
on asenne ja laadullisesti suurempi asia kuin pelkkä ostaminen. Suomi ei ole koko maailma eikä tavara-mielessä merkittävä tekijä, mutta asennemuutoksessa voi olla hyvinkin. Nimenomaan koko maailmalla yleistyvät mielipiteet huolestuttivat sitä Moskovassa laukannutta Kanto-Liisaa.
nimenomaan vaikuttaa taloudellisesti kohteeseen.
Ei USA:n kapitalistia heilauta pisaran vertaa se, että jossakin Suomessa joku rengasnenä on "hyvin vihainen", ellei tämä kiukku näy viimeisellä rivillä.
Sinulla ei taida vielä olla nuo markkinatalouden lait hallussa pitkän pimeän kommunismin kauden jäljiltä.
möhlit asejutussa osaamatta erottaa kivikauden kirveen niittykoneesta. Nyt uusi vitsi. Pelkkä henkilökohtainen tavaraboikotti ei vaikuta kuin hyvin hyvin pitkän päälle (valtiotasolla harjoittama järeämpi keino). Puolestaan jenkkivastaisuus on totaalinen asenne, jossa mainitulla tavarakielteisyydellä on oma merkityksensä, muttei suinkaan kovin tärkeä. Jos mielipiteillä ei olisi merkitystä, niin miksi kaikki nuo gallupit ja mielipidemittaukset? Ja vielä kerran: jos Kanto-Liisa pyytelee auttamaan jenkkien maineen parantamisesa, hän on ologiikkasi mukaan myös kommunismin uhri. Siinä on sulle riittävästi vihjeitä ja loput kuviot voit arvata itsekin. Jos epäonnistut, niin syytä kommunismia tai ufoja.
P.S. Tiedät sellaisenkin kultturellin sanan kuin "markkinatalous". Jatkossa voit ehkä oppia käyttämään sitä oikeissa yhteyksissä.
Niin en olisi jenkkinä paljon huolissani joittenkin sossun tuilla elelevien boikoteista. Sama kai se on, mitä niillä parilla centillä ostaa. Hah hah!
tuon "evakon" kanssa niitä tuttuja turistisankareita, jotka sekoilevat Venäjän matkoillaan aina samaan "mikä maa, mikä valuutta" -tapaan. Jos pysyisitte pitempään selvinpäin, niin huomaisitte, ettei meillä päin eleillä sossun tuilla.
on tehtävä kuten ilmeisesti Sinunkin, tultava elämään Suomen veronmaksajien maksamilla tuilla.
Venäjällähän ei varaa ole.
Jos boikotoit usa tuotteita mitä vittua sä käytät sitten nettiä.
Onko netti jenkkituote? jenkit ehkä keksivät sen, mutta onpahan vähän monet muut tehneet siitä niinpaljon laajemman käsitteen kuin jenkit.
Mars Amerikka-sivustoille siitä! Mitä sää täällä suomi-sivustoilla roikut, omalla olemuksellasi boikotoit par-aikaa jenkkiä!
Hah!
mitä verkon rakentamiseen tarvitaan? Sinulla on esimerkiksi Soneran verkko. Verkossa on todella paljon USA:sta tekniikkaa (Ciscon reitittimet jne...) Ciscon tavaraa on varmasti eniten. Mitä enemmän käyttäjiä sitä enemmän verkon rakentamiseen tarvittavia vehkeitä hankitaan. Joten tuet koko ajan jenkkejä kun olet netissä ja minua se ei haittaa yhtään.
Totta turiset, poika. Jenkkihän on välttämätön paha eikä siitä irti pääse, vaikka halajaisi..
Nettin alku syntyi kyllä CERNissä, muutta saatoihan sielläkin olla töissä muutama jenkki, jotka sitten omi kunnian itselleen.
Turhaa pelleilyä USA-boikotti. Suomi tarvitsee kuitenkin enemmän suomalaisten tuotteiden ostajia USA:sta, Nokian verkot ja kännykät.
Pitäisi olla realismiakin hitunen mukana touhuissaan, lopettakaa kännykkäpuhelut ja kaikki tietotekniikan käyttö omalta osaltanne mikäli pystytte.
On aika outo ajattelutapa, että pitää haukkua USA:ta ja ellei sitä tee on heidän ihannoijansa.
Pitäisi pystyä ajattelemaan ja toimimaan tasapuolisesti, mutta joillakin on nenä vain yhteen suuntaan!
Eihän siinä sitten ole mitään ongelmaa, jos tällä boikotillani ei ole mitään vaikutusta USAhan. Mistä siis kiihko ? Saan kai tehdä rahoillani mitä parhaaksi näen. Vai onko Suomessa joku isoveli valvoo systeemi joka tulee illalla pidättämään minut kotoani, koska olen tehnyt valtion mielestä väärän ostopäätöksen ?
Varmaa edelleen.
Tämän kaltaisista "boikoteista" näkee kongreettisesti miten "TYHMIÄ" kommarit on!!!!!!!
Miksikähän sitten vain USAlaiset saisivat tehdä ostoboikotteja ? Onko nekin kommareita :)))