Israel ei ole eurooppaa

eikä koskaan tule olemaan

he ovat mukan säälistä!

9

1136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hassu

      kyllä he ovat henkisesti lähempänä eurooppaa kun yksikään muu maa euroopan ulkopuolelta ja lisäksi kuuluvat ebuun, joten niele vaan kiukkusi, sillä mielipiteesi ei ole kovinkaan tärkeä.

      • 1,2,3

        BUAHHHAHHAHHAHAAHAHAHA


      • hassu
        1,2,3 kirjoitti:

        BUAHHHAHHAHHAHAAHAHAHA

        ainakin kielenkäytön perusteella ja ajatusten vajavaisuuden vuoksi sinut on jäävätty.


    • roikkuu euroviisuissa

      vaikka ei kuulu eurooppaan?

    • Whiskey Bar

      Israel on monella tasolla Eurooppaa.

      Kuuluminen EBU:uun johtuu vain arabien rasismista juutalaisvatiota kohtaan. Israelia ei hyväksytty vastaavaan järjestöön Aasiassa arabien vastustuksen vuoksi.

      Muutenkin Israel on lähempänä Eurooppaa, eettisesti, moraalisesti, demokraattisesti, - ja muistutuksena eurooppalaisille, kristillisyys perustuu juutalaisuuteen.

      Nämä maat mm. eivät täytä EU:n ja Euroopan perusarvoja kuten Israel täyttää ; Venäjä, Turkki, Moldova, Serbia, Albania, Bosnia-H.vina, Valko-Venäjä, ja osittain myös seuraavat valtioit, kuten Romania, Bulgaria, Montenegro.

      Maantieteellisesti asiaa voidaan tietenkin katsoa eritavalla. Mutta siitähän EBU:n kohdalla ei ole yksistään kyse, vaan paljon muustakin, kuten vapaasta mediasta sekä demokratiasta.

      • En usko2

        "Israel on "Eurooppaa""

        Ei, ei ole Israel ei ole Eurooppaa.
        Yksinkertaista!!!


    • Israel ei kuulu Eurooppaan.
      Sillä ei ole mitään merkitystä mitä sionistit ja muut juutalaisvaltion ystävät aiheesta ovat mieltä, ei se Israelia Aasiasta Eurooppaan siirrä siitä huolimatta.

      Jos minä ja EBU olisimme sitä mieltä, että musta on valkoista, niin tekisikö se mustasta valkoisen? Ei.
      Samoin ei EBUn jäsenyys ja Israelin ystävien mielipide tee Israelista eurooppalaista.

      Kristinusko perustuu juutalaisuuteen, mutta niin perustuu islaminuskokin. Kaikki kolme yksijumalaista harhauskoa taas ovat aasialaisia.
      Mikäli oikein kovin paljon kristinuskoa rakastaa, niin voisi muuttaa sen syntysijoille pois eurooppalaisia häiritsemästä.

      • Jukka-PekkaHKI

        Israel ei todellakaan ole Eurooppaa, ei ole koskaan ollutkaan. Isreal on todellakin mukana pelkästä säälistä, josta Israel muutenkin elää. Minusta Israel voitaisiin kyllä lempata pois, kun ei Eurooppaan kuulu.


    • Deronda

      keskusteluketju on saanut ihan kummallisia muotoja. Ihan tosissaan pohdiskellaan sitä pitäisikö Israel poistaa Euroviisuista siksi, että se ei ole maantieteellisesti osa Eurooppaa.

      Ei missään ole päätettu, että kyseiseen EBU:uun kuuluminen edellyttäisin valtion maantieteellistä sijaintia Euroopassa. Euroviisuihin olisi mahdollista osallistua mm. Libanonin ja eräiden Pohjois-Afrikan arabivaltioiden.

      Jos asian ymmärtäminen on edelleen vaikeaa, niin vaihdetaan sanasta "euroviisut" alkuosa "euro" joksikin muuksi, niin asia poistuu päiväjärjestyksestä.

    Ketjusta on poistettu 31 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      40
      5582
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      160
      2783
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      109
      2284
    4. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      80
      1844
    5. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      18
      1826
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      26
      1807
    7. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      41
      1797
    8. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      98
      1705
    9. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      75
      1529
    10. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      67
      1515
    Aihe