Veneessäni maasähköjohdon maadoitus (keltavihreä) menee ensiksi mustaa laatikkoon jossa lukee"zinc saver" ja sitten maadoituskiskooon. Maadoituskiskolta lähti yksi johto 12v miinuskiskoon ja tietenkin kaikille laitteille ja pistorasioihin. Eli mietityttää toi musta laatikko ja maadoituksen kytkeminen 12V järjestelmän miinukseen. Onko oikein kytketty?
Onko oikein kytketty maadoitus?
3
987
Vastaukset
- JRxxx
...se vaikuttaa ihan ohjeiden mukaiselta. Tuo "zinc saver" on galvaaninen erotin, jolla estetään vuotovirtoja. Ja maasähkösysteemin suojamaan kytkeminen veneen maadoitusjärjestelmään on ilmeisesti nykyisten ohjeiden mukainen vaatimus.
Minulle itselleni on arvoitus, tarvitaanko sitä. Jos maasähkön syötössä on vikavirtasuoja, niin näin maallikkosähkärinä kuvittelisin, että se tarjoaa riittävän suojan vuotoja vastaan. Mutta olisi hauska kuulla jonkun oikeasti näistä tietävän näkemys, puuttuuko jotain, jos homma on rakennettu niin, että 230V-systeemin ainoa yhtymäkohta 12V-järjestelmään on akkulaturin liitäntä. Eli vikavirtasuoja on mutta ei mitään suojamaaliitäntää veneen järjestelmään tai suojaerotinta.- "Sea Ray"
Itselläni on Amerikkalainen vene ja siinä on se suojamaa viety myös veneeen ulkopuolella vedessä olevaan "maadoituslevyyn".
Maasähkössä olevan ja "oikean maan" (vesi) välille saattaa tulla jännite-eroja, joten amerikkalainen on varmistanut tämän ns. maadoittamalla veneen vielä erikseen. Vikavirtasuoja on tarkoitettu hengenpitimiksi
mahdollisen sähköiskun varalle. Mutta se gal-
vaaninen erotin on välttämättömyys, ettei esim.
perävetolaite syövy pilalle, johon riittää aivan
olemattomat virrat.
Maasähköjärjestelmien yleistyttyä noista veden-
alaisista syöpymistä on tullut riesa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1495706Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava2093892Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi543257Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut592186Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?
Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik421328Loimaan k-citymarketilla puukotus
Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun411246Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.
No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.3271206Kunnanjohtaja haista sinä
Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei331206Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs11182- 831076