Tämän foorumin idiootit ovat selittäneet, että Venäjän talouskasvu perustuu vain sen myymään öljyyn ja maakaasuun. Toisin kuitenkin on, Venäjän muu talouskasvu on niin voimakasta, että se joutuu ottamaan energiantuotannossaan käyttöön jo kivihiilenkin. Tunnetusti sähköenergian kulutus korreloi hyvin talouskasvun kanssa:
http://www.talentum.com/doc.te?f_id=1166169&s=r
http://www.talentum.com/doc.te?f_id=1166169&s=r
Vastaukset 4
Vanhimmat
Reaalitulojen kasvu oli viime vuonna 10 prosenttia. Eipä ole ihme että kulutus kasvaa, ja autoautoja rullaa Suomenkin kautta kovaa vauhtia :)
Ja tiedot Petroskoista sen kertovat, että "niin voimakkaan talouskasvun" ansiosta voidaan Venäjänmaalla juottaa koulussa lapsille veden sijaan maitoa! Tosin vasta ensi syksynä; saas nähdä riippuuko villjasadosta?
Muutaman vuoden päästä voidaan Venäjän kouluissa ehkä tarjota hapankaalia ja turskasoppaa vuoropäivinä.
Niin, mitä sitten?
Tai... Hienoa, voivat korreloida sillä pääomalla ympäristönsä asialliseen, eurooppalaiseen kuntoon. Kohta kelpaa varmaan kalastella hyvällä mielellä kaloja muurmanskissa, kun kalatkin ovat ei-aktiivisia? =))
STALININ niin heidän talous olisi kasvanut pilviin jo aikoja sitten.