10.000 euroa säästöön

miiissä

S-tilillä on lojunut jo pidemmän aikaa 10.000 euroa, mistä saisin paremman koron. S-tilin korko on 1,5 %

En halua sijoittaa määräaikaisiin talletuksiin, vaan rahan pitää olla saatavissa helposti jos tarve iskee. Tämä on tällainen pahan päivän vara.

10

4092

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ............

      säästötilillä sisit tuolla summalla 2.75%

    • ...

      Sampo mainostaa jotain "fiksuja päiviä", ja yhtenä päivänä tässä kuussa tuntuu saavan avata varatilin 12kk Euribor - 0,5% marginaalilla vuoden loppuun asti. Rahat saa pois silloin kun haluaa, joten tuossa voisi olla ihan kohtuullinen vaihtoehto.

      Kilpailevistakin rahalaitoksista kannattaa hakea tarjous. Avistaehtoisia korkeakorkoisia tilejä vain voi olla vaikeaa löytää.

      • Ja se kannattaa todellakin mennä avaamaan ensi viikon keskiviikkona 16.5.2007. Varatili on muutenkin edullinen, mutta ilmoituksesta päätellen tuona yhtenä päivänä avatuille tileille maksetaan tavallista parempi korko 7 kuukauden ajan (1.6.-31.12.2007). Varoja ei kuitenkaan tarvitse sitoa määräajaksi, vaan niitä voi nostaa milloin tahansa. Ilmoitus on tämän päivän Hesarin kansilehden vasemmassa alanurkassa!


      • kk.

        http://217.77.200.3/sampo/fiksutpaivat/

        pikkukirjassa sivu 8.

        aivan hyvä, mutta ei kovin paljoa edullisempi,
        kuin kaikki muutkaan.

        joten ei kannata kaukaa tulla tekemään tai pitää "vapaapäivää"


    • Jokke_S

      Sijoittaminen esim. rahastoon voisi olla hyvä idea!

    • on "korkotilejä"

      Pankeilla esim. Nordea, on myös tilejä joista saa hieman parempaa korkoa. Tilille saa laittaa koska vain rahaan mutta nostaa saa vain neljäkertaa vuodessa, rahamäärällä ei ole rajoitusta ja tilin voi koska vain lopettaa ilman maksua.

      • Esittelemäsi Nordean Kasvutilin korko on olennaisesti huonompi Sampopankin Varatiliin verrattuna. Sitäpaitsi, jos nostoja on enemmän kuin 4 vuodessa, Kasvutilillä peritään noston määstä riippuva provisio, kun taas Varatilillä peritään 4 euroa noston määrästä riippumatta.


    • EQ:sta

      Katso mitä tarjoavat EQ-pankissa, tod näk saat parempaa korkoa kuin "perinteisessä" pankissa.

      • is.

        eQ on vain kerran vuodessa tarjous, jola houkutellaan asiakkaita,
        mutta muuten on aina 1-2 kymmenystä heikompaa kuin monessa muussa.


    • kuitenkaan olet

      aivan pa ilman sitä kymppitonnia, eiköhän jonkinmoinen puskuri ole.
      Hahmota että miten nopeasti oikeasti tarvitsisit sen rahan.
      En jaksa uskoa että kyse nyt loppujen lopuksi olisi päivistä vaan puhutaan varmaankin viikoista.

      Onhan tietysti kymppidona nykyään melko pieni ja nopeasti menevä summa.
      Mutta ei sitä kuitenkaan takahampaan rakoon heitetä kuten jallupulloa.

      Onko se raha tosiaan oltava yhdessä köntässä, voisiko sen mahdollisesti jakaa vaikka kahtia tai kolmeen: yksi tilille, toinen määräaikaiseen ja kolmas vaikka sijoitukseen?

      Pankeissa hyvät asiakkaat saavat parempaa korkoa ja kuluista voidaan keskustella.
      Kymppi on vähän vähän, mutta ei yrittänyttä laiteta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      41
      5799
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      217
      5336
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      63
      4527
    4. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4312
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4091
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3786
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      87
      3700
    8. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      52
      3172
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2460
    10. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      48
      2396
    Aihe