Mikä ero! Ahdistusella ja Paniikkihäiriöllä???

Oireet ovat ainakin samankaltaisia,mitä on kuvailtu ja lääkkeet niihin on samat.
1404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

paniikkihäiriö on minulla ainakin ollut kohtauksenomainen lamaannuttava tila jossakin tietyssä tilanteessa; en pääse tilasta pois ja päällimmäisenä tunteena on lähinnä suunnaton pelko, tekisi mieli juosta kovaa pis mutta se kummastuttaisi läsnäolijoita (vrt. esim kokoustilanne tai ruokailutilanne).

Ahdistuksella on myös psukosomaattiset oireensa, minulla esim menee ruokahalu tai hengitys vaikeutuu, nousee lämpöä, mutta ahdistus tuntuu lähinnä pahalta möykyltä rinnassa, eikä minulla liity mihinkään erityiseen tilanteeseen, elämänvaiheeseen kylläkin (esim. avioero).

Varmaan oireet voivat olla niin lähellä toisiaan että se voi joskus sekoittaa, ahdistus voi olla niin voimakasta että muistuttaa paniikkihäiriötä tai paniikkihäiriö niin lievä että tuntuu vaan ahdistavalta.

Tämä oli kuitenkin oma kokemukseni. Paniikkihäiriöön käytän beetasalpaajia ja ahdistukseen rauhoittavia, diapamia mm.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jukka kirjoitti:

Oireet ovat ainakin samankaltaisia,mitä on kuvailtu ja lääkkeet niihin on samat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu