Kun oikeistolaiset puhuvat maan kilpailukyvystä, he tarkoittavat maan kykyä tuottaa porvarille mahdollisimman paljon pääomatuloja mahdollisimman vähällä sijoituksella ja vaivalla, piittaamatta siitä onko "kilpailukyky" saavutettu sortamalla työntekijöitä tai tuhoamalla ympäristöä.
Kilpailukyky selitettynä oikein
Valontuoja
3236
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kahdeksantoista luku kun lukee näitä AGITAATTORIN juttuja!!!
Samasta tappelusta on tänäkin vuonna kyse, keinot ja tematiikka ovat vaihtuneet mutta asetelmat eivät ole muuttuneet. Ne jotka väittävät vastakkainasettelun olevan ohi pyrkivät vain peitellysti sanomaan että "nyt on globaalikapitalismi voittanut ja duunareilla ei enää ole nokan koputtamista". Pelkkää propagandaa jolla ei ole mitään totuuspohjaa, vastakkainasettelu säilyy niin kauan kun on omistava luokka ja työtätekevä luokka, näillä näkymin ikuisesti.
Hyvin selitetty. Tietysti tätä kilpailukykyajattelua voidaan lanseeraata jostain kauempaankin. Riittää, että maassa uskotaan siihen, ja toimitaan sen mukaan. Voidaan ehkä luvata jotain ihanaa, jonka kilpailulla voi saavuttaa. Sitten vaan lypsetään pääomaa maasta pois.