Nyt alkaa olla toimintaa ja bussinesta. Menisitkö tänne lomailemaan tai kaveritten kanssa saunomaan?
http://www.kulttuurikeskussofia.fi/
http://www.kulttuurikeskussofia.fi/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
noilla hinnoilla.
onko siellä perheille mitään?
Periaatteessa vastustan tällaisia eriarvoistavia paikkoja, mutta täytyyhän eliitti miehillä olla paikkansa. Olen pettynyt, jos kuulen Vihreiden käyneen siellä!
Eipä noista sivuista paljon Kristuksen kirkon tarjoama pelastus ja sanoma ylösnousemuksesta avaudu. "Hiljentymistä", saunomista, syömistä ja juomista. Toivotan onnea projektille, joka ei kuitenkaan ole miua varten. Pistää silmään, että yhtään kuvaa kappelista ei osu silmään.
siellä näyttäisi olevan kulttuuripalveluna joku ikoni.
kaikenhan pitää nykyään olla kulttuuria. Ei siis uskoa. Ei ortodoksista uskoa, vaan ortodoksista kulttuuria. Ero ei liene suuri, mutta tollokin huomaa tuon eron.
menevät luostareihinkin, hirmuiset määrät vuosittain! Saunomistakin voi niissä varmaan harrastaa. Eikä Valamokaan mikään halpa paikka ole. Hotelleissakin, ruotsinlaivoilla ja Tallinnan laivoilla näitä hommia harrastetaan ja tuodaan jopa juomia kotiin asti, hiljentymisestä ei ehkä tule mitään mutta eipä se suomalaisia näytä haittaavan.
Minä kyllä voisin jonkun hyvän pienen ystäväjoukon kanssa mennä Kulttuurikeskus Sofiaa, jopa hiljentymään! Heitellään rahaa hullumpiinkin tekemisiin. Oletteko muuten ottaneet selvää, mihin kulttuurikeskuksen tuotto menee?
"Tuotto". Ymmärrätkö että tuollaisen kompleksin ostaminen, ylläpitäminen ja kunnostaminen maksaa miljoonia. Vierailta otettu muutama satanen on siinä yks kärpäsen paska.
Mutta nekin rahat pitäis tietysti antaa köyhille eli tällä palstalla itseään sääliville pummeille.
Perustakaa itsekin kulttuurikeskus jos se on niin hyvä tapa tehdä tuottoa.
ryhtyy tuottamattomaan bisnekseen, hän ei ole niin tyhmä. Uskon, että kulttuurikeskus tulee tuottamaan vähintään oman ylläpitonsa ja todennäköisesti jotain muutakin, onhan sillä jo yksi varsin varakas vuokralainenkin!
eivät ole tarkoitettukaan tuotantolaitoksiksi. Kun puhutaan kulttuurista puhutaan aina myös rahasta. Sibelius aikoinaan sanoi puhuvansa taiteesta rahamiesten kanssa ja rahasta taiteilijoiden kanssa.
Nälkä ei synnytä taidetta, eikä kulttuurilaitoksia rakenneta tyhjästä. Ajan oloon Sofiasta tulee käsite suomalaisen ort. kirkon piirissä.
Kulttuuria on kaikki ihmisen elämään liittyvä. Ortodoksisuus myös.
ole asiaa tuollaisiin paikkoihin. Nuo ovat talouselämän eliitille tarkoitettuja paikkoja. Sellaisissa piireissähän Ambro pyörii.
että ensin kerätään rahaa ja sitten kappeli saadaan toimimaan. Kyllä se ortodoksinen on, sitä en kiellä, mutta modernia. Toivotan menestystä!
sillä Sofialla näyttää olevan varsin kohtuullinen hintataso! Tiedän eräänkin "Kartanohotellin" keskellä ei mitään, varsin vaatimaton paikka, jolla kuitenkin on huomattavasti suuremmat hinnat, niin majoitus- kuin kokoustiloissakin, ruuan hinnasta puhumattakaan.
Ei pitäisi heti tuomita tätäkään bisnestä, sillä ortodoksisuus voi ihan hyvin sisältää myös tasokkaita paikkoja, joissa tutustuttaa ihmisiä tasokkaaseen ortodoksiseen kulttuuriin! Sitäkin nimittäin on mutta tasokkaita esittelypaikkoja ei niinkään runsaasti... Nyt on yksi lisää!
__________
tutustuttaa ihmisiä tasokkaaseen ortodoksiseen kulttuuriin!
__________
Mitä on "tasokas" "ortodoksinen" "kulttuuri"?
Miten se liittyy siihen että kaikkien on tehtävä parannus ja tultava Kirkon eukaristiseen yhteyteen pelastuakseen kadotukselta?
< lat. cultura = viljely. Yksi selitys on: "nyk. usein humanistiset, esteettiset alat, niiden saavutukset ja tuotteet (Kaarina Turtia: Sivisyssanat, Otava). Ortodoksinen henegllinen kirjallisuus täyttänee kulttuurin kriteerit. Tutustuminen ortodoksiseen kulttuuriin voi hyvinkin olla portti Kirkkoon, eukaristiseen yhteyteen ja "pelastukseen".
mitään kulttuuria ole, vaan jokapäiväistä kilvoittelua. Emme tarvitse tasokkaita paikkoja, vaan ohjaajavanhuksia, jotka osaavat neuvoa meille Tien.
ettei meillä ole "ortodoksista kulttuuria"? Minusta esimerkiksi ikonitaide, rakennustaide (esim. kirkot),kirkkomusiikki, kirjallisuus jne ovat nimenomaan myös kulttuuria.
Hintataso näkyy olevan normaalia hotellitasoa. Tarvitseekohan Sofia keskus talkoolaisia, asuntoa ja ruokaa vastaan olisin valmis viikon tai parin työpanokseen. Matkailuun ja hotelliasumiseen ei tulot riitä.
Viisaita ohjaajavanhuksia todella tarvittaisiin, mutta mistä niitä löytyis?
Onko kristinuskon ydinsanoma ihmisen pelastuksesta mielestäsi sellainen, että sen voi laittaa lainausmerkkeihin?
varsinainen riidanhaastaja, joita täällä ei tarvita!
Pelastuksesta puhuminen = riidanhaastamista.
Suomalaisen ortodoksian uuden katekismuksen ensimmäinen luku!