Naispappien vastustajat!
Muuttaka Afganistaniin talebaanien hallitsemille alueille. Siellä saatta alistua riittävästi miesten valtaan. Saatta rauhassa rukoilla Jumalaanne kun oletta ensin palvelleet "miehiänne"
Muuttaka Afganistaniin talebaanien hallitsemille alueille. Siellä saatta alistua riittävästi miesten valtaan. Saatta rauhassa rukoilla Jumalaanne kun oletta ensin palvelleet "miehiänne"
Vastaukset 14
Vanhimmat
Oletko mielestäsi luterilainen?
Tuskin. Hän on muummi-mamma, joka elää muummi-laaksossa. Se on se psalmin pimeä laakso, jossa ei pitäisi pelätä mitään pahaa.
Menikö vähän lasten satujen puolelle. Eikö tässä nyt kuitenkin keskustella kirkon vakavasta ongelmasta, joka on viime kädessä Raamatun hylkäämistä Jumalan sanana ja ihmisen sanan nostamista suurempaan todistusvoimaan, mitä Raamattu Jumalan sanana sallii.
Onko mahdotonta, että Raamattuun olisi tullut paitsi Jumalan sanaa myös Raamattua kirjoittaneiden ihmisten sanaa?
sinun pitäisi itse tutkia ongelmaasi.
Jumala vaikuttaa meidän ihmisten kautta vaikka paholainen ei sitä haluaisikaan.
Kun ihmisellä ei ole mitään saatavaa niin onko se silloin ihmisen etu ja siis ihmisestä lähtöisin?
Ihmistuntijana jokainen voi todeta, että vaikuttimet ovat muualla, sillä ihmisen kirjoitus on selkeästi ihmistä itseään palvelevaa ja syvempää viisautta vailla.
Paavilla oli anekauppa itsekeksittynä ideana ja hyvin tuottoisa.
Raamattu ei kumarra ihmistä.Ei minua eikä sinua.
Eikös olekin ihmeellistä?
Mitä hyödyt siitä, että nainen on miestä huonommassa asemassa? Saatko halvemmalla palveluja?
Terve vaan "alpo-poika", minä olen Alpo Ahola, siis melkein olet kaimani.
Raamatussa on paljon mukana sitä aineistoa, jota ihminen on turmeluksessaan tehnyt, mutta mistä on tullut seurauksena Jumalan tuomio. Sitä kohti arvoisa "alpo-poika" Raamatun ohjeet unohtaen ollaan menossa nytkin pitkin harppauksin ja terävin kyynärpäin sohien poikki heikkojen kylkiluut. Maailma ja farisealainen hengellisyys valmistautuu jumalattomuudessaan ja Sanan hylätessään tietämättömänä ja kyvyttömänä ottamaan vastaan Jumalan vanhurskaan tuomion.
Raamatussa on siis esitelty paljon esimerkkejä varoitukseksi.
eikä minulla ole mitään saatavaa tässä asiassa.
Nainen ei ole miestä huonomassa asemassa.
Jos Jumala on järjestyksen Jumala ja määrännyt järjestyksen niin onko siinä joku huonomassa asemassa?
En ymmärrä.
Ei ole aseman huommuudesta kyse tässä asiassa.
Nainen on yhtä tärkeä "olento" kuin mieskin.
Älä siis tee omia asetelmia ja kysele niistä muilta koska ne ovat vain ja ainoastaan omiasi.
Eivät perustu Raamattuun eikä elämään muutenkaan.
Tulet huomaamaan että myös työmarkkinoilla nk. naisten huono asema onkin kupla.
Sossupuolueet yleensä ei ymmärrä tulostavoitteista mitään ja siksi ihmettelevät/vaativat tasa-arvoisuutta.
Kyllä naisia on työelämässäkin kohdeltu samoin kun miehiä.Päteville pätevät työpaikat.
Se ei ole sukupuolikysymys vaan tulostavoite.
Sellaset kiintiö pakkotoimet ovat sairaita ilmiöitä joka paikassa.
Uskonnollisesti ei siis ole kyse tasa-arvosta ollenkaan.
Lukisitko - 1Tim 3:1-2 jakeet!
Sekä myös - Tiitus kirjeen 1:4-7 - 13-16!
Ehkä sitten tarkistat kantaasi jos olet itsellesi rehellinen!?
Ketä siis tulee totella?
Raamatun sanan ilmoitusta ja opetusta, vaiko kirkon, joka poikkeaa Raamatun opetuksesta tässä naispappeuskysymyksessäkin?
Siunausta! :)
Ei ollunna Jumalan kieltoa naispappeudesta. Olettepa todella naisvihaajia !!
Evankeliumi annettiin opetuslapsille jaettavaksi edelleen ja taas edelleen ja taas edelleen ja.....
"Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille"!
Jeesus itse valitsi apostoli Paavalin tehtäväksi julistaa evankeliumia pakanoille -(Apt9:15), sekä - (Ef 3:8)! Siis tuo Paavalin julistama opetus ja sanoma kuuluu meillekin vielä tänäkin päivänä vastaanotettavaksi!
En ole lainkaan naisvihaaja vaikka niin väität, vaan Raamatun sanan kuulijainen uskova kuten on myös vaimonikin jonka kanssa olen ollut naimisissa jo 25 vuotta!
Jeesus valaiskoon tämän asian sinulle! :)
Siunausta!
Paavali ei ollut Jumala. Paavalillakin oli omia käsityksiä jotka eivät olleet Jumalasta.
...oikein nyt ymmärrä Raamatun sanomaa vaikka osaatkin lukea!? Vahinko siitä on sinulla itselläsi!
Etkö tosiaankaan ymmärtänyt?
Jeesus itse valitsi Paavalin viemään sanomaa pakanakansoille!!! Katso siis vielä mitä Jeesus sanoi Ananiaalle Paavalista -(Apt 9:15)! Ymmärsitkö vieläkään!?
Mutta kaikkea hyvää kuitenkin sinulle ja Kristusvaloa elämääsi! :)
"15. Mutta Herra sanoi hänelle: "Mene; sillä hän on minulle valittu ase, kantamaan minun nimeäni pakanain ja kuningasten ja Israelin lasten eteen."
Itse et ymmärrä! Se ei todista yhtään mitään vaikka Herra Paavalin valitsikin. Se oli Paavalin tehtävä silloin mutta se ei suinkaan tarkoita että hän olisi puhunut Jumalan suulla.
Voi voi, onpa naispappeuden vastusajilla heikot eväät !