Suomen Liberaaliparadoksi

iskodarap

Miksi Suomessa liberaalipuolueeseen liittyvät ja itseään liberaaleiksi väittävät sellaiset ihmiset jotka kaikkein vähiten sitä ovat? Verojen alennus nollaan, "harmillisten" lakien unohtaminen ja työnantajien "vapauksien" rajaton kasvattaminen eivät kuulu klassiseen liberalismiin. Ja Seppo Lehtojen ynnä muiden fasistirasistien ehdokkaiksi hyväksymisiä tuskin tarvitsee mainitakaan.

Suomen liberaalipuolueella on harhaanjohtavin nimi sitten natsi-saksan kansallis"sosialistisen" puolueen.

14

2136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jjjjjjjjjjjj

      Liberaalit ei aja juuri mitään noista. Mistä olet saanut tietoosi että Seppo Lehto olisi ollut Liberaalien ehdokkaana? Viime eduskuntavaaleissa oli Isänmaallisen Kansallisliikeen ehdokas.

    • nonniin...

      Libertaari Mikko Ellilän nettikirjoituksia tutkitaan rasistisena kiihotuksena kansanryhmää vastaan. Hyvää mainosta liberaaleille. Vedätte muutenkin natseja ja rasisteja puoleenne kuin magneetti.

    • ette näköjään ymmärrä

      Liberaali voi kannattaa huumeiden laillistamista, mutta vastustaa silti huumeita.
      Liberaali voi kannattaa julkisen sosiaaliturvan poistamista, mutta kannattaa silti heikoista huolehtimista.
      Jne...
      Jos liberalismi tarkoittaisi sitä, että jokaisen pitäisi suvaita itse omassa henkilökohtaisessa elämässään kaikkea, se ei olisi liberalismia, vaan totalitarismia. Nykyinen suvaitsevaisuusfasismihan on hipumassa kohti tuollaista totalitarismia.

      • huom!

        Natsismi oli käytännön politiikan apuväline, jolla pieni joukko rikollisia otti vallan Saksassa ja organisoi sen sotavalmiiksi. Valtio kontrolloi taloutta siinä määrin kuin siten edistettiin sotavarustelua. Sen suurempaa ideologista sisältöä natsismilla ei ollut, ja yritykset kehittää sille sellaista jäivät alkeelliselle tasolle.


    • oikaisija

      Eikö teitä sosialisteja koskaan hävetä tietämättömyytenne ja ideologianne valheellisuus?

      "Verojen alennus nollaan"
      Heh, mitähän mahdoit tällä tarkoittaa.

      "työnantajien "vapauksien" rajaton kasvattaminen"
      Yksikään liberaali ei suosi yksittäistä ryhmää toisen kustannuksella, vaan liberaalit ajavat yksilönvapauksia oikeudenmukaisesti kaikille. Tämä tarkoittaa sitä, että työntekijällä on vapaus solmia kahdenkeskinen sopimus työnantajan kanssa, ilman että muut pakolla puuttuvat sen sisältöön. Tämä ei todellakaan tarkoita sitä, että työnantajalla olisi vapaus pakottaa työtekijä hyväksymään ehtojansa.

      • Ylimielinen konservatiivi

        Eikö teitä liberaaleja koskaan hävetä haukkua kaikkia liberalismin kriitikoita "sosialisteiksi"?


      • libertaari
        Ylimielinen konservatiivi kirjoitti:

        Eikö teitä liberaaleja koskaan hävetä haukkua kaikkia liberalismin kriitikoita "sosialisteiksi"?

        Monet liberaalit eivät tunnusta taloudellisten ja sosiaalisten vapauksien olevan erillisiä. He pysyvät linjalleen uskollisina ja kutsuvat kaikkia yksilönvapauksien sosialisoijia sosialisteiksi.

        Tämä on ymmärrettävä näkökulma. Jos yksilön päätösvalta omiin asioihinsa sosialisoidaan yhteiskunnan kollektiivisen päätöksenteon alaisuuteen, niin myös konservatiivien kutsuminen sosialisteiksi on tästä näkökulmasta oikeutettua.


    • !!!

      Nää on mielenkiintosia alotuksia. Hepulla on kovasti kyllä mielipiteitä ja ne on kaikki itse keksittyjä. Liberaaleista mä en sunlaiselle jaksa edes alottaa, mutta todetaan noista natseista nyt sen verran, että kyllä ne ovat sosialisteja siinä missä sinäkin. Ei teitä erota muu kuin asia mitä te vastustatte.

      • Throne & Altar

        On myös minun kaltaisiani valtaistuimen ja alttarin konservatiiveja, jotka kannattavat autoritaarista hallintoa mutta samalla myös talouden rakenteiden äärimmäistä liberalisointia.


      • libertaari
        Throne & Altar kirjoitti:

        On myös minun kaltaisiani valtaistuimen ja alttarin konservatiiveja, jotka kannattavat autoritaarista hallintoa mutta samalla myös talouden rakenteiden äärimmäistä liberalisointia.

        Taloutenne liberalisointi jää puolitiehen, koska isoveliyhteiskuntanne ylläpito on kallista ja se tarvisee raskaan verorahoituksen.


      • Throne & Altar
        libertaari kirjoitti:

        Taloutenne liberalisointi jää puolitiehen, koska isoveliyhteiskuntanne ylläpito on kallista ja se tarvisee raskaan verorahoituksen.

        Et vain ideologisten ennakkoluulojesi tähden halua myöntää, että taloudellisesti liberaali, joskin poliittisesti autoritaarinen ja uskonnollisesti traditionaalinen yhteiskunta olisi mahdollinen. Se on kuitenkin meidän suomalaisten monarkistien tavoite, joka ei ole sen vähemmän realistinen kuin teidän liberaalien utopiat.


      • lbrl
        Throne & Altar kirjoitti:

        Et vain ideologisten ennakkoluulojesi tähden halua myöntää, että taloudellisesti liberaali, joskin poliittisesti autoritaarinen ja uskonnollisesti traditionaalinen yhteiskunta olisi mahdollinen. Se on kuitenkin meidän suomalaisten monarkistien tavoite, joka ei ole sen vähemmän realistinen kuin teidän liberaalien utopiat.

        Länsimaissa traditionalismilla ja autoritaarisuudella ei ole enää mahdollisuuksia eikä kristinusko tee enää paluuta. Jollekin uskonnollisen monarkian tavoittelulle vain naurettaisiin. Länsimaat ovat menossa liberaalimpaan suuntaan. Konservatismi on kuollut, jos se nyt koskaan on Euroopassa kunnolla elänytkään.


      • Ylimielinen konservatiivi
        lbrl kirjoitti:

        Länsimaissa traditionalismilla ja autoritaarisuudella ei ole enää mahdollisuuksia eikä kristinusko tee enää paluuta. Jollekin uskonnollisen monarkian tavoittelulle vain naurettaisiin. Länsimaat ovat menossa liberaalimpaan suuntaan. Konservatismi on kuollut, jos se nyt koskaan on Euroopassa kunnolla elänytkään.

        Norjan pahamaineinen Mullah Krekar ennustaa:

        "Every western woman in the EU is producing an average of 1.4 children. Every Muslim woman in the same countries are producing 3.5 children. By 2050, 30 percent of the population in Europe will be Muslim."

        Jos kristillinen konservatismi on kuollut, se ei tarkoita etteikö tulevaisuus voisi kuulua islamilaiselle konservatismille. Monarkia on ehkä haudattu, mutta uskonto, liberalismin pahin vihollinen, ei häviä Euroopasta kristinuskon myötä.

        Liberalisaatiohan on toisaalta vastuussa syntyvyyden laskusta Euroopassa... Luonteelleen uskollisesti liberalismi kaivaa omaa hautaansa kaikkialla missä se on mahdollista.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2112
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1765
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      233
      1250
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      940
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      925
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      842
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      111
      751
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      688
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      686
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      679
    Aihe