Me vaadimme

Lapualaiset veronmaksajat sankoin joukoin vaativat Lapuan kaupunkia järjestämään kuntalain tarkoittaman neuvoa antavan kansanäänestyken Ylihärmän ja Lapuan kuntaliitoksesta.

Perusteena vaatimuksellemme on muun ohessa se, että Lapuan kaupunki varautuu kuntaliitokseen nostamalla veroprosenttia jo vuoden 2008 alusta.
5785
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ainahan se suurempi kunta on innokas kasvattamaan väkimääräänsä ja liittämään pienemmän kunnan itseensä. Lapuan olisi syytä ottaa Ylihärmä ilomielin hoteihinsa, jos järki vähänkään päätä pakottaa, sillä mm. Lapuan terveyskeskus on uhattuna nykyisellä väkimäärällä. Ylihärmä on monella mittarilla mitattuna hyvinvoipa, teollistunut ja sivistynyt kunta. Veroprosentti on asia erikseen ja sitä joudutaan Lapualla nostamaan joka tapauksessa.

Äänestä
  • Johtuuko veroprosentin korotus Lapuan kaupunginhallituksen ja virkamiesjohdon runsaasta matkustelusta ja lompsan kotiinjättämisestä "joka tapauksessa" ?

    Taisi mönkään mennyt Simpsiö-projekti ja joutomaan osto Simpsiöltä luoda myös paineita veronkorotukselle.

    Äänestä

Päättäjät ei kuntalisten mielipidettä kunnioita. Taas valuisi veromarkkoja kankkulan kaivoon.

Äänestä

Ne meidän sinne valitsemat päättäjät ovat sellaisia jukuripäitä, ettei ne valitsijoitaan kuuntele. Nehän seurustelee vain rikkaiden kanssa. Ja niitä on vähän Lapualla.

Äänestä

http://www.yliharma.fi/?navi=3,23
Taitaa johtua se veroprosentin nosto pelkästään Lapualaisten suuruudenhulluudesta, mistä ne nyt joutuu maksamaan. Ellei teidän päättäjillä olisi ollu niin "kyrsikkäitä" ideoita, ei paineita veroprosentin nostoon olisi. Kuntaliitos tuo 5.6 miljoonan euron tulot uuteen kuntaan, niin miksi pitäisi muka varustautua veroprosentin nostolla kuntaliitokseen? Sehän olisi hullua jos yhdistyminen tulisi kalliimaksi kuin nykyinen ratkaisu, kun nimenomaan haetaan liitoksilla säästöjä kaupungeille.:D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


veronmaksajat kirjoitti:

Lapualaiset veronmaksajat sankoin joukoin vaativat Lapuan kaupunkia järjestämään kuntalain tarkoittaman neuvoa antavan kansanäänestyken Ylihärmän ja Lapuan kuntaliitoksesta.

Perusteena vaatimuksellemme on muun ohessa se, että Lapuan kaupunki varautuu kuntaliitokseen nostamalla veroprosenttia jo vuoden 2008 alusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu