JT sanovat uskonsa ja ohjeidensa perustuvan raamattuun.
Paljonko Jehovan todistajien uskonnossa on sääntöjä joita ei voi perustella raamatulla?
Palstan keskusteluissa on tullut esille etteivät esim partakielto ja tuntien raportoiminen saa tukea raamatusta. Kuinka paljon vastaavia sääntöjä on ja mitä ne ovat? Mitkä kaikki säännöt tulisi mielestäsi karsia turhana pois?
Paljonko Jehovan todistajien uskonnossa on sääntöjä joita ei voi perustella raamatulla?
Palstan keskusteluissa on tullut esille etteivät esim partakielto ja tuntien raportoiminen saa tukea raamatusta. Kuinka paljon vastaavia sääntöjä on ja mitä ne ovat? Mitkä kaikki säännöt tulisi mielestäsi karsia turhana pois?
Vastaukset 61
Vanhimmat
>>Paljonko Jehovan todistajien uskonnossa on sääntöjä joita ei voi perustella raamatulla?
Liian paljon.
>>Mitkä kaikki säännöt tulisi mielestäsi karsia turhana pois?
Tässä on pari otetta sääntökokoelmista, jotka voisi huoletta poistaa:
http://koti.mbnet.fi/jpoika/myllynkivet/salainen.pdf
http://www.reexamine.org/wtobserver/apps/pbcs.dll/article262f.html?AID=/20040321/SECRETBOOKS/208004
on omituista tekopyhyyttä. Nimittäin konventin jälkeisinä seitsemänä päivänä ei saa annostella viiniä.
Ehkäpä tämän säännön takia monet ottavat kerralla reilummin, koska näitä konvetteja on jo niin paljon.
- Ihmisten nimitteleminen seurakunnallisen aktiivisuuden mukaan (epäsäännöllinen, toimeton).
- Hamepakko naisilla.
- Puku- ja kravattipakko miehillä.
- Ehtoollisesta kieltäytymisen pakko.
- Osallistumisvelvollisuus kaikkiin tilaisuuksiin, vaikka olisi sairas.
- Saarnaamisvelvollisuus, vaikka omat lahjat olisivat siihen sopimattomat.
- Tupakanpolton takia seurakunnasta erottaminen.
jne. ja jne.
- Osallistumisvelvollisuus kaikkiin tilaisuuksiin, vaikka olisi sairas.
Vaikka haluaisit kuinka mustamaalata, tuskin on tarvetta muunnella tosiasioita.
- Osallistumisvelvollisuus
- Saarnaamisvelvollisuus
- Ihmisten nimitteleminen
Nuo ovat raskaita velvollisuuksia täytettäväksi. Minusta ehdottomasti yksiä jt uskon huonoimpia puolia. En hyväksy ihmisten nimittelyä, enkä sitä että kaikki yritetään sulloa samaan muottiin (tai tekemään samaa) kuten saarnaamistyö vaatii. Osallistumisvelvoite on myös rasittava. Kaikilla ei ole voimia eikä energiaa vaatimuksen täyttämiseen koska ihmiset ovat erilaisia. Tätähän eivät jt ymmärrä.
- Tupakanpolton takia seurakunnasta erottaminen.
Useimmat uskonnolliset liikeet pitävät tupakointia syntinä Paavalin sanoihin vedoten. Mikä olisi oikea tapa suhtautua siihen? Voidaanko se jättää omantunnonasiaksi?
Ja muuten, maanataina olin ilman kravattia ja puvuntakkia kirjantutkistelussa. En laittanut kun ei ollut pakko. Tosin isommissa tilaisuuksissa mieluimmin pukeutuu yleisen tavan mukaisesti ja pukuhan on mielestäni siisti tapa pukeutua. Vaikkakin se kovasti joitain näyttää harmittavan. Miksihän ei saisi laittaa pukua vaan se aiheuttaan niin kovaa vastustusta? Onko se jotain kateuttaa, että nyt ne luulee olevansa parempia kuin muut ja pukeutuvat JOPA pukuun.
Onkohan tämä yleismaailmallinen ilmiö vai pelkästään suomalaiseen luonteeseen sidottu juttu?
"- Ehtoollisesta kieltäytymisen pakko."
Veikkaisin että jos on vakaasti sitä mieltä niin kukaan ei estä.
"- Hamepakko naisilla.
- Puku- ja kravattipakko miehillä.
- Ehtoollisesta kieltäytymisen pakko.
- Osallistumisvelvollisuus kaikkiin tilaisuuksiin, vaikka olisi sairas.
- Saarnaamisvelvollisuus, vaikka omat lahjat olisivat siihen sopimattomat. "
MIKÄ HITON PAKKO ??
Jokaisella yhteisöllä on omat norminsa ja ihanteensa.
Jokainen yhteisö edellyttää jäsentensä täyttävän nuo normit.
Joidenkin yhteisöjen normit ja niiden seuranta on tiukempaa kuin muiden.
JOKAISESTA YHTEISÖSTÄ VOI MYÖS POISTUA JA EROTA JOS NORMIT JA TAVAT EI MIELLYTÄ.
Ei ole muuta pakkoa kuin elämä ja kuolema. Jos ei miellytä niin ei muuta kuin seurakunta vaihtoon. Kuis ois krisnat, ainaki erottuis valtaväestöstä, eikä tarttis käyttää kravattia??
Suomeksi: LOPETTAKAA JO TUO RUIKUTUS !!
Sanotaanpa näin, että melkein täytyy olla "pää kainalossa" ennen kuin siskoni voi olla poissa kokouksesta.
Toki on niitäkin, jotka ovat poissa pienemmästäkin syystä, mutta herkälle ihmiselle velvoite olla paikalla = lähes ehdoton käsky.
****
Tiedän myös yhden vanhuksen, jota kohdeltiin tosi pahasti ja ikävästi, kun ei enää jaksanut käydä säännöllisesti salilla ja tehdä julistustyötä.
Tunnen tämän nyt jo edesmenneen ihmisen lapsenlapsen.
Vanhuksen kohtelu "loppumetreillä" on jäänyt hyvin vahvasti tämän nuoren naisen mieleen.
Rakkaudellista? Tuskinpa.
>>Useimmat uskonnolliset liikeet pitävät tupakointia syntinä Paavalin sanoihin vedoten. Mikä olisi oikea tapa suhtautua siihen? Voidaanko se jättää omantunnonasiaksi?>>
Itse en polta enkä polttaisi.
Raamatun mukaan syntiä on se, joka erottaa meidät Jumalasta. Minusta alkoholin käyttö on monin verroin tuhoisampaa kuin polttaminen.
Jos lapsi saisi valita, ovatko vanhemmat nikotinisteja vaiko alkoholisteja, niin kumpaan suuntaan luulisit heidän kallistuvan.
Liikasyöminen ja lihavuuskin on epäterveellistä. Mässäily kielletään jopa Raamatussa, mutta montako lihavaa jt:aa on erotettu mässäilyn takia?
>>Jos ei miellytä niin ei muuta kuin seurakunta vaihtoon.
Juu, ja jos vt-seuran mukaan mennään, niin siinä joutuu vaihtamaan samalla luonnollisen kiintymyksensä perheeseensä ja sukulaisiinsakin, ystävistä puhumattakaan. Tai ainakin näiden tulee hylätä sinut jos muualle mielit. Oikea uskonnon- ja mielipiteenvapauden irvikuva.
>>Suomeksi: LOPETTAKAA JO TUO RUIKUTUS !!
Mielenhallinnassa oleva ihminen ei näe asioita niin kuin ne ovat. Siksi hän saattaa menettää malttinsa jos joku epäkohdista mainitsee.
Tupakan kielto tuli lahkoon sen jälkeen kun epäterveellisyydestä oli (kristityt tiedemiehet)saaneet viitteitä ja todisteita.
Lahko vaan kirjoitti näistä asioista kuin se olisi itse ollut se taho, joka olisi saanut epäterveellisyyden selville. (tämä ilmenee jossakin määrin lahkon omassa historiikissa 1990 -luvulta)
Lahkolla on erilaisia logiikoita, joita noudattaen sääntöjä perustellaan.
Tupakan suhteen ilmeisesti olisi ollut mahdollista ottaa perusteluksi, että sitä alunperin käyttivät intiaanit uskonnollisissa menoissa. Intiaanit käyttivät tupakkaa, eivät päivittäin, vaan sen arvoisissa tilaisuuksissa jolloin "piippuna" oli maahan kaivettava kuoppa.
Lahkon pomot eivät tulleet lukeneeksi tupakan käytön historiaa ?
Tupakka on lääketieteessä hoidettava riippuvuus, johon haetaan lääkäriltä apua, ikävä on että moni tupakkamies ei apuun usko, eikä siksi hae apuakaan.
Vertaa humanistista, Hippokrateen valaan vannovaa ihmistä auttavaa lääketiedettä ja potkun persauksiin täräyttävää lahkoa.
JOKAISESTA YHTEISÖSTÄ VOI MYÖS POISTUA JA EROTA
-Niin voi ja joutua kartetuksi sekä paheksutuksi. Entä mahdolliset paineet ja henkiset ongelmat joita lahko on saanut aikaan eromiseen mennessä? Ne eivät nollaudu kun eroaa vaan jäävät mielenpäälle pitkäksi aikaa ongelmia aiheuttamaan. Kaikella on jälkiseurauksensa. Lahkojen vääriä ja epäinhimillisiä toimintatapoja ei voi perustella sillä että eroamalla pääsee pois.
En enää oikein luota "kokemuksiisi" niin paljon olet niitä pyrkinyt värittämään. Niin kuin tämä sairaana osallistumisen pakkokin. Tätä voi suoraan kutsua valheeksi, koska tiedät asia oikean tilan ja pyrit välittämään siitä huolimatta asiasta tietämättömille väärää infoa.
Onko tämä tahallista vai hetkellistä huumaa?
-Mässäily-
Miten mässäily määritellään? Mikä muuten on oma ja miehesi BMI arvo? Ajattelin vain pikaisesti selvittää ettei teillä mässäillä.
Joseph Thayerin sanakirjassa Greek-English Lexicon of the New Testament (1889, s. 367) osoitetaan, että antiikin kreikkalaisissa kirjoituksissa sana kō′mos tarkoitti ”yöllistä ja riehakasta kulkuetta, jossa puolittain juovuksissa olevat ja vallattomat miehet marssivat illallisen jälkeen pitkin katuja soihdut mukanaan ja esittivät musiikkia Bacchuksen tai jonkun muun jumalan [tai pelissä saadun voiton] kunniaksi ja lauloivat ja soittivat mies- ja naispuolisten ystäviensä talojen edessä”.
"epäterveellisyydestä oli (kristityt tiedemiehet)saaneet viitteitä ja todisteita."
Mitäs todisteita sinulla on siitä, että kyseessä olivat juuri kristityt tiedemiehet ja milloin tämä oikein tapahtui tarkalleen? Laita muutama ote aluksi niin tarkastelemme lähemmin väitteitäsi.
Sittten lainaan tuosta kirjasta sen otteen josta esität väitteesi. Jokainen voi nähdä että todistit väärin.
"Vuonna 1946 Lohdutus-lehdessä (engl.) paljastettiin, että savukemainoksissa käytetyt maksetut lausunnot olivat usein vilpillisiä. Tieteellisen todistusaineiston kasaantuessa myös Lohdutuksen seuraaja, Herätkää!-lehti, julkaisi todisteita siitä, että tupakan käyttö aiheuttaa syöpää ja sydäntauteja, vahingoittaa raskaana olevan naisen syntymätöntä lasta ja on vaarallista tupakansavua hengittämään joutuville tupakoimattomille, sekä todisteita siitä, että nikotiini aiheuttaa riippuvuutta." jv s.181
Kuten itse kirjoitit siteerauksen, "Lohdutus -lehdessä paljastettiin" Lohdutus -lehti on lahkon vanhoja lehtiä. Lehti ei paljastanut yhtään mitään, vaan kertoi muista lähteistä poimittuja tietoja.
Koska on uskonnollisesta lehdestä kysymys, sen olisi tullut itsensä kertoa, mihin uskonnolliseen yhdyskuntaan olivat kuuluneet tutkijat ja lääkärit, jotka olivat saanet esille tietoja epäterveellisyydestä.
Kuitenkin on selvää, että käytännössä tutkijat ovat kristittyjä. Harvoja ateisteja lukuunottamatta, nykyään kyllä myös Japani ja Intia tuottavat tutkijoita. Islamilaiset maat edelleen erittäin vähän.
Kyse oli maksetuista mainoksista. Mitä merkitystä tutkimuksen tekijöiden uskonnollisella vakaumuksella tuossa asiassa oli? Tietääkseni ei ole kovinkaan yleistä ilmoittaa ko. asiaa liitteenä tutkimuksessa, varsinkin kun monesti on useampi tutkija yhteistyössä. Minkä tilaston valossa esität että pääasiallisesti melkein kaikki tutkijat ovat uskovia? Faktaa kehiin.
Tämä nyt taas oli tätä normaalia mustamaalausta mihin täällä on totuttu. Asia esitettiin selvästi otteessa.
"Tieteellisen todistusaineiston kasaantuessa myös Lohdutuksen seuraaja, Herätkää!-lehti, julkaisi todisteita siitä, että tupakan käyttö aiheuttaa syöpää ja sydäntauteja, vahingoittaa raskaana olevan"
Edellä näkyy esitetyn ihan avoimesti miksi sitä mieltä ollaan, koska Euroopan väestö ja Amerikan väestö ovat oikeastaan kokonaisuudessaan kristillisiin kirkkoihin kuuluvia, niin vastaavasti myös yliopistolliset tutkijat ovat samanlaisia ihmisiä.
Kuten, jos suomalaiset lähes kaikki puhuvat suomea, niin suomalaisista tutkijoistakin lähes kaikki puhuvat suomea.
Jehovantodistajien jäsenmäärä on länsimaissa ja muissa kehittyneissä maissa, joissa on vapaa tiedonkulku internetin kautta, vähenemässä. Maailmassa kokonaisuudessaankin jehovantodistajien kasvu on pienempi kuin väestönkasvu.
Tutkijoiden nimen mainitsemisella ei ole merkitystä, jos ei kunnioita hyviä tapoja. hyvien tapojen mukaan kuitenkin ilmoitetaan tällaisessa tapauksessa nimen ohella myös tutkijan uskontokunta, kun kerran julkaisu on uskonnollinen.
Mutta muutoinkin julkaisu siis valheellisesti pyrkii antamaan sen kuvan, että vartiotorniseuralla olisi jotakin ansiota siinä, että tupakan epäterveellisyys tuli ilmi.
Mainittu hyvä tapa on lainsäädännössäkin mukana. Tekijänoikeuslaki sisältää sen tapaisen asian kuin respektioikeuden, joka tarkoittaa, että tekijänoikeudenhaltijan nimi on mainittava kun lainaus esitetään.
Intiaanejahan on ollut monta heimoa, ja muistelen joidenkin kaivertaneen piipunpesiä kivestä. Kivi haettiin tietystä tarkoitukseen sopivasta kalliosta, joka oli kokonaisuudessaan pyhä paikka.
"Mutta lihan teot ovat ilmeiset, ja ne ovat: haureus, saastaisuus, irstaus, epäjumalanpalvelus, noituus, vihamielisyys, riita, kateellisuus, vihat, juonet, eriseurat, lahkot, kateus, juomingit, mässäykset ja muut senkaltaiset, joista teille edeltäpäin sanon, niinkuin jo ennenkin olen sanonut, että ne, jotka semmoista harjoittavat, eivät peri Jumalan valtakuntaa."
Gal.5
Sanopa muuten se, miten joku voi periä Jumalan valtakuntaa jos hän ei koskaan voi nähdä sitä?
Selitäpä se.
*****
>>Miten mässäily määritellään? Mikä muuten on oma ja miehesi BMI arvo? Ajattelin vain pikaisesti selvittää ettei teillä mässäillä.>>
Jos tupakasta puhutaan terveysriskinä, niin EIKÖ ylipaino ole sitä?
Voidaanko sanoa, että reilusti ylipainoinen ihminen pitää omaa ruumistaan arvossa? Minusta se voidaan rinnastaa hyvin tupakanpolttoon.
>>En enää oikein luota "kokemuksiisi" niin paljon olet niitä pyrkinyt värittämään.>>
En kaipaa sinun luottamustasi. Jos sisareni on tavallista tunnollisempi, niin onko se sinun ongelmasi?
>>Niin kuin tämä sairaana osallistumisen pakkokin.>>
Ehkäpä voit sitten selittää meille, mitä tarkoittaa "epäsäännöllinen" ja missä tilantessa jotain ihmistä aletaan nimittää tällä nimellä?
Sitten voit kertoa, miten voi välttyä tältä nimittelyltä.
On niitäkin, jotka kokevat, että kokoukseen on mentävä, vaikka kipeä onkin. Toisille kynnys on matalampi ja vähäisemmästäkin syystä jää pois.
Useimmille pois jääminen aiheuttaa kuitenkin syyllisyyttä.
>>Tätä voi suoraan kutsua valheeksi, koska tiedät asia oikean tilan ja pyrit välittämään siitä huolimatta asiasta tietämättömille väärää infoa.>>
Tiedän miten asiat ovat niiden jt:ien kohdalla jotka tunnen. Tiedän myös, että kokouksista pois olemista paheksutaan. Tiedän myös, että monille osallistumisesta on tullut taakka ja velvoite.
Mitä oikein yrität ajaa takaa?
Oletko siis sitä mieltä, että kokouksiin osallistuminen ON YHDENTEKEVÄÄ eikä kukaan kiinnitä huomiota siihen, onko joku paikalla vai ei?
Kyllä olen kuullut siskoni suusta vaikka minkälaista juttua. Yhden ihmisen sanomisia hän vähätteli sillä perusteella, että kun on niin vähän mukanakin ...
****
>>Onko tämä tahallista vai hetkellistä huumaa?>>
Minä pyrin rehellisyyteen ja teeskentelemättömyyteen elämässäni. Ei tarvitse esittää kenellekään olevansa toista kuin on.
Jos nyt seuraavassa viestissä keskittyisit korjaamaan ne virheet, joita tekstissäni mielestäsi on.
Minun haukkumiseni tuskin vie asiaa eteenpäin.
Kerro nyt, miten asiat oikeasti sinun mielestäsi ovat. Omien sukulaisteni käytökseen sinun tietosi eivät tosin vaikuta.
Odotan.
>>On niitäkin, jotka kokevat, että kokoukseen on mentävä, vaikka kipeä onkin.
Itse muistan lukuisia kertoja, kuinka esim. palveluskokouksessa tähdennettiin, että "me emme ole poissa kokouksista, jos on "hiukan" päänsärkyä tai muuta vaivaa". Tuo päänsäryn vähätteleminen loukkasi minua henkilökohtaisesti, olinhan kärsinyt itse pahasta migreenistä vuosikymmenet, joka vaivasi vähintään kerran viikossa, yleensä viikonloppuisin.
Toinen asia, mikä liittyy sairaana kokouksiin menemisiin, oli se, että kun sitten "ystävät" ottivat tosissaan tuon sairaana kokouksiin menemisen, niin siellä sitten liikkui kaikenmaailman vatsatauteja, flunssaa ym., jotka tarttuivat ihan turhaan myös muihin. Jos olisi odotettu, että tauti on ohi, ja sitten vasta menty kokouksiin, niin moni muu olisi säästynyt ylimääräisiltä taudeilta. Tämä harmitti erityisesti silloin, kun omat lapset olivat pieniä.
Ilmankos konventtien jälkeen hyvin usein sai jonkinlaisen flunssan tai muun taudin. Tosin se saattoi johtua myös koneellisesta ilmanvaihdosta, jos sitä ei huollettu asianmukaisesti.
Eläpä nyt yritä vuolaalla selittelyllä parannella asiaa. Tiedät vallan hyvin ettei mitään sairaana kokouksiin tulo pakkoa ole ja PISTE.
Jos joku tulee, sen hän on itse päättänyt. Sitä paitsi en edes hyväksy sairaana kokouksiin tulemista, koska on turha lähteä tartuttamaan muita.
JP tuossa turisee taas niitä esimerkkejään kuinka on sanottu sitä ja on sanottu tätä. Oli sanottu sitten mitä tahansa, mitään sairaana osallistumisen pakko ei ole. Jos on, niin pyydän esittmään siitä lainauksen. Odotan.
>>JP tuossa turisee taas niitä esimerkkejään kuinka on sanottu sitä ja on sanottu tätä.
Väitätkö, ettei 31 vuoden ajalta ole tarttunut korvaan yhtään mitään siitä, mitä lavalta sanottiin? Tuo sairaana kokouksiin kehottaminen oli hyvin yleistä.
Espoo-Eteläisen seurakunnan kuning.... eikun esivalvoja Raimo Lahtinen sanoi kerran puheessaan, että meillä pitäisi olla jääkaapin ovessa paperi, johon laittaisimme syyn aina kuin emme lähde kokouksiin. Hän käy itse lähes kaikissa kokouksissa, koska hänen on "pakko". Hän on esivalvoja, ja hän käy salilla hampaat irvessä väsyneenä ja katkerana, kun ei oravanpyörästä irti pääse kunniallisesti. Hänen tervehtimistapansakin heijastaa tuota "pakollista" periaatteeseen perustuvaa "iloa": "teretere, teretere". :(
Kun ihmiset syyllistetään jopa siitä, että on joskus poissa kokouksista, kun on huono olo, se on merkkinä jostain hyvin vakavasta. Valtakunnansaleille ihmisten "kuorma" ei ole sitä Jeesuksen kuormaa, joka on kevyt. Se on jonkun muun laittamaa painolastia.
*** (Matteus 11:28-30) 28 Tulkaa minun luokseni kaikki, jotka uurastatte ja olette kuormitettuja, niin minä virvoitan teidät. 29 Ottakaa minun ikeeni päällenne ja oppikaa minusta, sillä minä olen lempeämielinen ja nöyrä sydämeltä, niin te saatte virvoituksen sielullenne. 30 Sillä minun ikeeni on miellyttävä ja minun kuormani on keveä.”
*** (Matteus 23:1-4) 23 Sitten Jeesus puhui ihmisjoukoille ja opetuslapsilleen sanoen: 2 ”Kirjanoppineet ja fariseukset ovat istuutuneet Mooseksen istuimelle. 3 Sen tähden kaikki, mitä he teille sanovat, se tehkää ja sitä noudattakaa, mutta älkää tehkö heidän tekojensa mukaan, sillä he sanovat, mutta eivät tee. 4 He sitovat kokoon raskaita kuormia ja panevat ne ihmisten hartioille, mutta itse he eivät halua niitä sormellaankaan liikauttaa.
Mikä ajatus tuohon valtakuntaan liittyi? Meni täysin ohi mitä ajoit takaa.
"Mutta lihan teot ovat ilmeiset, ja ne ovat: haureus, saastaisuus, irstaus, epäjumalanpalvelus, noituus, vihamielisyys, riita, kateellisuus, vihat, juonet, eriseurat, lahkot, kateus, juomingit, mässäykset ja muut senkaltaiset, joista teille edeltäpäin sanon, niinkuin jo ennenkin olen sanonut, että ne, jotka semmoista harjoittavat, eivät peri Jumalan valtakuntaa."
Gal.5
Kerropa ensin ketkä perivät Jumalan valtakunnan ja mikä on Jumalan valtakunta?
Jatketaan sitten.
Itseasiassa ansiota myös onkin. Tutkimuksia julkaistaan useinkin tieteellisissä julkaisuissa joilla on ehkä pienikin levikki. Kun otetaan huomioon että herätkää & Vartiotorni ovat laajalevikkisimpiä uskonnollisia julkaisuja, niin silloin siinä julkaistut asiat saavat julkisuutta.
Siihen maiilman aikaan monet lehdet julkaisivat tupakka mainoksia, joten epäilen että kovin suurta intoa paljastuksille oli.
On lapsellista vääntämistä kirjoitella tutkijoiden uskonnollisen taustan ilmoittamisesta. Ensinnäkin se ei kuulu asiaan mitenkään. Se ei vaikuta tupakan haittojen tutkimuksiin yhtään mitään oli tutkija uskovainen tai ateisti.
Aika hassu ajatus, että ns. "kristityissä" maissa tutkitaan ja siten tutkija olisivat automaattisesti kristittyjä. Olisi mielenkiintoista nähdä moniko tutkija yleensä tunnustautuu kristityksi.
Ihan triviaalina tietona kerron, että h&v lehtiä painetaan n.1,1 miljardia kappaletta vuodessa
En tiedä mitä korviisi on tarttunut, mutta samalla kokemuksella voin todeta ETTEI OLE PAKKOA SAIRAANA OSALLISTUA MIHINKÄÄN.
Tietenkin voi olla että joskus jää pois sellaisen sairauden vuoksi jonka nyt justiinsa voisi siksi laskeakin, mutta töistä tai yms. ei jäisi. Vaikkapa nyt kurkkukipu nuha tai vastaava. Jos joku on kehoitellut tulemaan vaikka nyt vähän "remontissa" onkin, käsitän sen olevan tuota luokkaa.
Pyri jäsentämään ajatuksesi.
Tupakkamainokset ovat ilmoituksia, ja ilmoituksista ei lehdellä ole ilman muuta oikeutta edes kieltäytyä.
Toimitukselliseen aineistoon kuuluva julkaiseminen tupakkatutkimuksista on eri asia ja hyvä lehtimiestapa (julkisen sanan neuvosto toimii tässä asiassa) myöskin asettanee vaatimuksen, että tutkimuksen tekijän nimi on julkaistava kun tutkimuksesta kirjoittaa.
Uskonnollisen taustan julkaiseminen uskonnollisessa lehdessä ei ole lapsellista. Mutta tässä asiassa on vartiotorniseura pyrkinyt oman uskonnoitsemisensa edistämiseksi kirjoittamaan muihin uskontokuntiin kuuluvien tutkimuksista harhaanjohtavasati siten kuin vartiotorniseuralla olisi ansiota asiassa.
Tutkijat kristittyjä ? Pasi Turusen kirjassa "Vartiotorni, valtakunta uudessa valossa" esitetään kymmenkunnan tutkijan mielipide, että vartiorniseuran raamattulaitos (uuden maailman painos) on Raamattuna törkeä väärennös. Heistä on suurin osa kristittyjä, mutta myös joku ateistitutkija joukossa, joka siis on samaa mieltä, että uuden maailman painos on törkeä väärennös.
"Tupakkamainokset ovat ilmoituksia, ja ilmoituksista ei lehdellä ole ilman muuta oikeutta edes kieltäytyä."
Jaa ei vai? Tällä hetkellä ei edes lain mukaan saa. Mistä ole saanut päähäsi, että lehti on VELVOLLINEN ottamaan mainoksia?
Huomaan ettei asia etene, vaan lähti samaa linjaa kuin vuosikaudet on ollut tapana. Oletan täten ettei sinun todisteiden esittämisestä tule yhtään mitään. Jos Turunen on listannut kymmenen kristityksi itseään kutsuvan mielipiteen, sillä ei ole mitään tekemistä käsiteltävänä olleen tupakka asian kanssa. Tuskin samaiset kielimiehet kuitenkaan tupakkatutkimuksia suorittavat muutoin kuin henkosia vetämällä.
Kun tuo mustamaalaus aina vaan jatkuu on varmaankin selventävää laittaa otteita kyseisesta kirrjoittelusta.
Chemical-caused Cancer
· According to Dr. Samuel Epstein, Chief of Laboratories of Carcinogenesis and Toxicology, the majority of human cancers are probably due to cancer-causing chemicals. Widespread lung cancer in the United States and Great Britain has been clearly associated with the smoking of tobacco. In Asia, mouth cancer, which accounts for 35 percent of all Asiatic cancers, has been related to the chewing of betel nuts and tobacco leaves. In Japan, Iceland and Chile there is a high incidence of gastric cancer, and this appears to be related to eating a large amount of fish contaminated with nitrosamines, formed when nitrite preservatives are used on fish. Since man has brought himself into contact with so many chemicals, especially with respect to his food, is it not possible that he is the cause of many of his own sicknesses?-aw -70
*************************************************
Deadly Smoke
· In Great Britain cigarette smoking is killing 100,000 people a year. This was the report of Sir George Godber, Chief Medical Officer at the Department of Health. He warned: “This is no harmless indulgence but the biggest single avoidable menace to health in contemporary life, causing, all told, perhaps ten times as many deaths as road accidents and nearly as many deaths as all cancers unrelated to smoking put together.”aw-70
ETTEI OLE PAKKOA SAIRAANA OSALLISTUA MIHINKÄÄN.
-Mutta muuten on pakko, niinkö? Muuten on istuttava kokouksissa 3 kertaa viikossa ja käytävä kentällä päälle? En siis saa tehdä koskaan mitään muuta järkevää tai olla pois jos väsyttää? Millainen on uskonto, joka kasaa tälläiset suorituspaineet jäsenilleen? Itse en jaksa harrastaa mitään muutakaan 3 kertaa viikossa. Kerran viikossa on sopiva, ei yhtään enempää. Palaisin kuukaudessa loppuun VT seuran kehittelemässä oravanpyörässä.
Kysynkin sinulta mitä erityistä lisäystä edellyttäisit edellä mainittuihin lainauksiin.
Minulle tuottaa suuria vaikeuksian saada tuostakin sellainen käsitys, että Jt:t itse olisivat asian tutkineet. Mieluimmin saan sellaisen käsityksen, että toivat esille muitten tutkimaa asiaa.
Velvollisuus on eri asia kuin oikeus kieltäytymisoikeus.
Eri maissa voinee olla eri lainsäännöksiä, kirjoittaja lienee tarkoittanut sen tapaista mahdollisuutta, että lehden julkaiseminen olisi luvan varan elinkeino ja luvan myöntämiseen liittyisi ehtoja ja mahdollisesti tutkittaisiin ankaramminkin mahdollista syrjivyyttä, jota ei saisi esiintyä, esim. juuri ilmoitusaineiston julkaisemisessa.
Lisäksi kun aikoinaan ensimmäiset tiedot tupakan epäterveellisyydestä tulivat, niiden todistusvoima oli oikeudellisesti kyseenalaisempi.
jehovantodistajalle vaikeuksia ymmärtämiseen tuo lahkojäsenyyden mukana tuleva altistus ns. mielenhallintamenetelmille.
Käytännössähän se merkitsee, että painotuotteesta katsotaan julkaisija, lahkon julkaisu on oikeassa muuta julkaisua vastaan.
Kahdesta mielipiteestä on lahkon edustama oikea.
Jne
Jotta tästä pääsisi eroon, tulisi jättää lahko ja tehdä aktiivista työtä lahkon luonteen selvittämiseksi itselleen. Tunnetasapainon ja maailmankuvan korjaamiseksi.
No niin. Kun väittämäsi tuli kumottua, niin vastinesi näyttää hieman hatusta nypätyltä.
Voisitko millään keskittyä lainaamiini kohtiin ja kertoa mikä niissä on väärin lainattu. Toisaalta voisit kertoa miten niistä saa sen käsityksen, että Jt:t ovat asian tukineet.
Jos et ymmärrä englantia, pitänee etsiä suomenkielisiä lainauksia.
Amerikassa järjestö omistaa tupakkteollisuuden osakkeita mitä kaksinaismoraalia!!!!!Hyi
olisiko tiedot esittää vuodelta -06
Asia lähti liikkeelle tuosta jehovantodistajat-jumalan valtakunnan julistajia -kirjasta. muista kirjoittajista en tiedä, mutta allekirj. on sen nähnyt.
Onhan lahkossa julkaistua kirjallisuutta niin paljon että sitä ei varmaan ole lahko itsekään laskenut.
Vaikkapa olisi jossakin kirjassa Russell itse kirjoittanut, kuinka on mukavata imaista sikaarista savut välillä kun laskeskelee pyramidin mittojen perusteella maailman lopun päiväämäärän, joka on hänen kaltaiselleen vaatimattomuutta korostavalle ihmiselle sopiva askare, joulun lahjatavaraksi sitten toisen sikaarin savun imaisun jälkeen hän suositteleekin omien kirjojensa ostamista.
Siitä huolimatta, että Vt-seura olisi nyt viisastunut jäätyään kiinni housut kintuissa, joku saattaa nähdä kaksinaismoralismia Vt-seuran toiminnassa. Tässä muutama ote Vt-seuran näkemyksistä:
______________________________________
Vatikaanin ristiriita
”Teidän Pyhyytenne, miksi Vatikaani myy edelleen savukkeita?” kysyi eräs pappi Johannes Paavali II:lta vuosittaisella paavin vastaanotolla, jolla tämä tapaa Rooman papit. Hän jatkoi: ”Sen lisäksi, että tällainen kaupankäynti vahingoittaa terveyttä, se on ristiriidassa terveyden vaalimisen puolesta esittämienne jatkuvien vetoomusten sekä paimentyömme kanssa.” Ugo Mesinin, 76-vuotiaan papin, mielestä se, että Vatikaani myy tupakkaa ja savukkeita, joiden rasiassa lukee teksti ”tupakointi vahingoittaa terveyttäsi”, todistaa paavin sanomaa vastaan ja on ristiriidassa sen kanssa. Kuten roomalaisessa sanomalehdessä Il Messaggero kerrottiin, paavi vastasi, että tupakka-asiassa ”hänen omatuntonsa on puhdas”. Hän lupasi kuitenkin puhua Vatikaanin savukkeenmyynnistä sitä valvovan kardinaalin kanssa. (Herätkää! 8. lokakuuta 1995 sivu 28)
____________________________________
Missä määrin henkilö tekee kyseistä työtä? Palataanpa kaupasta kerrottuun esimerkkiin. Työntekijä, joka on määrätty hoitamaan kassaa tai täyttämään hyllyjä, todennäköisesti käsittelee savukkeita tai uskonnollisia esineitä vain silloin tällöin: se on pieni osa koko hänen työstään. Tässä on kuitenkin suuri ero saman kaupan tupakkatiskin hoitajan työhön. Koko hänen työnsä keskittyy päivästä toiseen sellaiseen, mikä on vastoin kristityn vakaumusta (2. Korinttilaisille 7:1). Tämä valaisee sitä, miksi ansiotyöhön liittyviä kysymyksiä ratkaistaessa täytyy arvioida, missä määrin joutuu tekemään jotakin nimenomaista työtä. (Vartiotorni 15. huhtikuuta 1999 sivu 29)
__________________________________
Ottamalla selvää yrityksen taustasta voi myös varmistaa, ettei tue rahoillaan epäeettisesti toimivaa yritystä. (Ks. Herätkää! [engl.] 8.2.1962 s. 21–23.) (Herätkää! 8. lokakuuta 2000 sivu 27)
Eli vähintään tuosta pitäisi tajuta, että lahjoitun osakkeiden hoito oli palkkä munaus. Joko pankkiiriliikkeen tai siitä vastuussa olleen VT:n henkilön henk. kohtainen.
Kysy itesltäsi. Oliko kyseisen osakkeiden määrä/ tuotto missään suhteessa sen tuottamaan epäeduliseen imagoon?
Kysy itesltäsi. Olisiko, jos aivan vlttämättä haluaisi omistaa tupakka osakkeita, ollut mahdollista käyttään huomaamattomampaa toimintamallia? Ilman että suoraan omalla nimellä on edunsaajana. Varsinkin kun tiedetään, että haukkana ollaan nimenomaan tämän kaltaisia asiota skannaamassa.
Kysy itseltäsi. Onko minun mahdotonta hyväksyä asia tahattomaksi, vai vaisikö se minulta lopunkin mielihyvän tunteen.
>>Eli vähintään tuosta pitäisi tajuta, että lahjoitun osakkeiden hoito oli palkkä munaus. Joko pankkiiriliikkeen tai siitä vastuussa olleen VT:n henkilön henk. kohtainen.
Varmaan asiaan liittyvät tekstit Jehovan voideltua profeettaa edustavaksi ilmoittautuneen Vt-seuran julkaisuissa esiintyvät heitot voidaan samalla tavalla katsoa perskohtaisiksi mielipiteiksi, vaikka miljoonien todistajien tuleekin ajatella noiden heittojen mukaan? Päättelen sen siitä, että rehellistä virheenmyöntöä ei ole esitetty kertaakaan Vt-seuran historian aikana.
>>Kysy itesltäsi. Oliko kyseisen osakkeiden määrä/ tuotto missään suhteessa sen tuottamaan epäeduliseen imagoon?
Vt-seura onkin vasta nyt herätetty tuollaiseen harkintaan pedofiliasovittelun myötä, rööki jää taloudellisesti hännille noissa kisoissa. Imagostako nyt onkin kysymys, raamatullisiksi mainittujen periaatteiden asemesta?
>>Kysy itesltäsi. Olisiko, jos aivan vlttämättä haluaisi omistaa tupakka osakkeita, ollut mahdollista käyttään huomaamattomampaa toimintamallia? Ilman että suoraan omalla nimellä on edunsaajana. Varsinkin kun tiedetään, että haukkana ollaan nimenomaan tämän kaltaisia asiota skannaamassa.
Saman kysymyksen voi esittää UN/DPI/NGO-liitännäisjäsenyyden suhteen. Sitä kun järjestö olettaa olevansa parempi kuin kaikki muut vastaavat järjestöt yhteensä ja olettaa hallitsevansa kaiken suvereenisti, silloin on vaara pudota (kiitos Internetin) korkeammalta kuin on koskaan odottanutkaan.
>>Kysy itseltäsi. Onko minun mahdotonta hyväksyä asia tahattomaksi, vai vaisikö se minulta lopunkin mielihyvän tunteen.
Jotta kokisin jotain tahattomaksi, niin odottaisin tahattoman virheen tekijän ilmaisevansa tehneensä virheen ja siirtyvän syrjään. Vt-seura ei ole kertaakaan olemassaolonsa aikana myöntänyt tehneensä yhtään virhettä, eikä yhtäkään virheen tehnyttä ole siirretty syrjään, puhumattakaan omaehtoisesta siirtymisestä.
"eikä yhtäkään virheen tehnyttä ole siirretty syrjään, puhumattakaan omaehtoisesta siirtymisestä."
Ja mistäs sinä sen mahdollisesti tietäisit?
"niin odottaisin tahattoman virheen tekijän ilmaisevansa tehneensä virheen ja siirtyvän syrjään."
Tarkoitatko, että jos joku edunvalvoja munaa töissään, niin koko johtokunnan tulisi siirtyä sivuun? Olettaisin että munauksen tehnyt
lähtisi.
Toteapa nyt kiltisti, että kyseessä on vain namipala jota haluat mutustella ja moralisoida, mutta vähäiselläkin pohtimisella huomaa, että kyseessä on pelkkä työtapaturma.
No, tämä voi olla liikaa vaadittu.
Mitä vartiotorniseura on tehnyt, taikka sen edustaja josta tietenkin vartiotorniseura on vastuussa, on teko, vaikka vartiotorniseura olisikin kova munaamisessa.
Sen sijaan nimimerkin kirjoitus munaamisesta on vain selitys.
Asiasta on kannettu vastuu ja siitä pienestä määrästä osakkeita luovuttu. Rahallisesti sillä kokonaisuudessaan ole paljon mitään merkitystä muutoin kuin vastustajien käsikassarana.
Jos se lahko on tosiaan jehovan hengellinen yhdyskanava ja pitää jehovaa lehtensä toimittajana niin miksi se antaa niitä "käsikassaroita" ?
Oliko YK -jäsenyys käsikassara ?
Oliko pedofiilien suojeluohjeet käsikassara ?
Oliko...
>>Ja mistäs sinä sen mahdollisesti tietäisit?
Vallan huipulla olevista hallintoelimen jäsenistä, jotka viime kädessä vastaavat asioista, on vuosien varrella laitettu pois kaksi henkilöä, molemmat homoseksuaalisuuden takia. Yksi on lähtenyt vapaaehtoisesti ja nimenomaan oppinäkemysten takia.
>> Olettaisin että munauksen tehnyt
lähtisi.
Näin minäkin olettaisin, mutta ei vaan.
>>Toteapa nyt kiltisti, että kyseessä on vain namipala jota haluat mutustella ja moralisoida, mutta vähäiselläkin pohtimisella huomaa, että kyseessä on pelkkä työtapaturma.
Vt-seuran oppinäkemykset ovat suurelta osin työtapaturmia ja siitä huolimatta seura pyrkii olemaan kaiken kritiikin yläpuolella.
>>Rahallisesti sillä kokonaisuudessaan ole paljon mitään merkitystä muutoin kuin vastustajien käsikassarana.
Moraali ja/tai omien ohjeiden noudattaminen eivät tietenkään paina silloin mitään kun on ainoastaan pikkusummista kyse, eikä tekijä ole rivijäsen.
Vain tahallisuudeta tuomitaan. Oli sitten rivi tai mikä jäsen tahansa.
Kyllä on ja on. Kahden todistajan sääntö on suoraan raamatusta. Mahtui se kaaliin tai ei.
http://www.jehovahsjudgment.co.uk/watchtower-un-ngo/
Eivät enää vuosiin ole päättäneet juoksevista asioista. Ne on eriytetty ajat sitten. Miksi heidän pitäisi erota sellaisen takia jota eivät ole päättämässä?
>>Vain tahallisuudeta tuomitaan. Oli sitten rivi tai mikä jäsen tahansa.
Noista lähtökohdista tahallisuus ei siis täyty jos vuosittain kirjoitellaan nimiä paperiin, jonka mukaan luvataan kunnioittaa YK:n peruskirjan periaatteita ja luvataan myös edistää niitä. Viimeinen hengissä oleva allekirjoittaja oli vielä jokin aika sitten entisessä asemassaan, mutta sukulaistensa mukaan kovin vaitonainen koko asiasta.
Ihan vaan vertailun vuoksi voisi muistella sitä, että rivitodistajan ei ole ollut soveliasta työskennellä YK:n virassa.
>>Eivät enää vuosiin ole päättäneet juoksevista asioista.
Metka ajatus, mutta siinähän onkin perää. Oppimuutoksia voisi todella ajatella juokseviksi asioiksi, sen verran tiuhaan niitä on ollut ja tulee olemaan.
Vt-seuran mukaan sitä on kuunneltava kuin Jehovan sanaa:
”Kun taivaallinen Isämme Jehova Jumala puhuu joko sanansa Raamatun tai maallisen järjestönsä kautta, meidän on sitäkin tärkeämpää kuunnella ja totella. Siten me osoitamme olevamme tottelevaisia palvojia, jotka kiinnittävät huomiota rakkaudelliseen muistutukseen: ’Kuulitko?’” (Vartiotorni 1. huhtikuuta 1988 sivu 30)
>>Ne on eriytetty ajat sitten. Miksi heidän pitäisi erota sellaisen takia jota eivät ole päättämässä?
Minä käytän Vt-seura-sanaa yksinkertaisuuden vuoksi ja hallintoelin vastaa kirjallisen materiaalin sisällöstä. Pystyn osoittamaan useita valheita, joita hallintoelin on pitänyt tietoisesti yllä aivan viime vuosina. Väitteesi ei siis ole perusteltu.
Vt-seura ei koko historiansa aikana ole sanoutunut irti menneistä mokistaan, niitä ei ole avoimesti ja rehellisesti myönnetty möhläyksiksi. Niistä kerrottaessa asia esitetään siten, että korvattukin näkemys oli ikäänkuin oikein, vaikka se kääntyi päälaelleen.
Edustat Vt-seuralle tyypillistä 'menneet ovat menneitä'-ajattelua, tosin Vt-seuralle muiden uskontojen menneet eivät olekaan menneitä.
Sihteerihän itse sanoin, että siinä asiassa ei ollut mitää salaista koko aikana. Oliko se joka keskiviikko kun arkistoille lähti joku tonkimaan.
Onko joku kirjoitellut vuosittani nimensä paperiin? En ole nähnyt ainuttakaan sellaista allekirjoitettua paperia. YK:n paperissa lukee näin.
“In 2002 we instituted the review process for NGOs associated with DPI.”
Yearly renewal?
No, the argument is not valid. In fact, the critics are being deliberately misleading and are hoping you won't notice. If we actually take the time to read through the 2005 “Accreditation Form”, yes the very document they present as “proof” that the Society renewed it's application each year, what do we find? We find that is says this:
“In 2002 we instituted the review process for NGOs associated with DPI.”
That's right — the renewal process where the NGO must reapply and sign a form each year was not started until the year after the Watchtower Society resigned as an NGO! This very fact is stated in the document apostates use a “proof” that the Society “renewed their application each year”! Evidently, the apostates just hope you will believe what they say and won't notice what's written in the text of the document. Amazing.
This fact is further confirmed by a United Nations Press Release in December of 2001, which says, in part:
"During the year the DPI has instituted a review process for the first time, in order to better measure the effectiveness of its liaison activities with associated NGOs.”
So the evidence shows that the Watchtower Society did not have to renew it's NGO status at any time during it's membership, nor did any other NGO associated with the DPI. Only between the end of 2001 to the beginning of 2002 did the process begin, months after the Society resigned as an NGO. That is when the Accreditation Form was changed to say NGOs must support he UN and when the form became a renewal application.
However, prior to that date the Society (and other NGOs) certainly did have to sign the previous version of the Accreditation Form every year. What did the previous version of the form say? Who signed it?
>>YK:n paperissa lukee näin.
Mihinkähän YK-paperiin viittaat tuolla sekavalla tekstillä? Tarkenna ja jatketaan sitten.
Herätkää noin 40v sitten
Chemical-caused Cancer
· According to Dr. Samuel Epstein, Chief of Laboratories of Carcinogenesis and Toxicology, the majority of human cancers are probably due to cancer-causing chemicals. Widespread lung cancer in the United States and Great Britain has been clearly associated with the smoking of tobacco. In Asia, mouth cancer, which accounts for 35 percent of all Asiatic cancers, has been related to the chewing of betel nuts and tobacco leaves. In Japan, Iceland and Chile there is a high incidence of gastric cancer, and this appears to be related to eating a large amount of fish contaminated with nitrosamines, formed when nitrite preservatives are used on fish. Since man has brought himself into contact with so many chemicals, especially with respect to his food, is it not possible that he is the cause of many of his own sicknesses?
Deadly Smoke
· In Great Britain cigarette smoking is killing 100,000 people a year. This was the report of Sir George Godber, Chief Medical Officer at the Department of Health. He warned: “This is no harmless indulgence but the biggest single avoidable menace to health in contemporary life, causing, all told, perhaps ten times as many deaths as road accidents and nearly as many deaths as all cancers unrelated to smoking put together.”
Kristinuskon herra on herra saatana.
Joka toisin väittää todistakoon kaikki kristinuskon tekemät, teettämät ja avustamat satojen miljoonien ihmisten murhat Jumalalliseksi!
Jeesuskaan ei ollut kristitty ja Hänen seuraajatkin murhattiin kristinuskon ja Paavalin toimesta ja siten menetimme Jumalan ja Jeesuksen Sanan Raamatun joka oli Jeesuksen seuraajilla muisti tietoina. Nyt meillä on väärennetty raamattu johon on vaikea luottaa. Eihän kristinuskokaan luota sen yhdeksään (9) älä tapa käskyyn!!!
Jeesus ei ollut saatanaa jumalanaan palveleva! Tuon tiedon esiin saamiseksi omasta sielustaan on oltava rehellinen itselleen ja Hänelle!
Valtakunnassa ei ole uskovaisia. Sinne kun pääsevät vain he jotka tietävät!
Matt. 12:30 Joka ei ole minun puolellani, on minua vastaan, ja joka ei yhdessä minun kanssani kokoa, se hajottaa.
Isän tahdon noudattamista on älä tapa käskyn noudattaminenkin!
"Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra', pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, joka tekee taivaallisen Isäni tahdon." (Matt. 7:21-23)
Kuten tässä ketjussa on keskusteltu niistä lahkon erikoisista kielloista ja siitä tupakan kiellosta epäterveellisyysperusteella ja siitä, että lahko on kirjoittanut kuin sillä itsellään olisi ansiota epäterveellisyyden paljastumisessa vaikka ei ole
ja myös siitä että tupakan alkuperäinen käyttötapa oli uskonnollinen ja kysytty että miksei tämä ole kieltoperuste lahkolla
Niin Googlesta hakusanoilla tupakka mayat
löytyy tietoa että nämä mayat polttivat tupakkaa nimenomaan ollakseen uskonnossaan.
Mayojen historia on niin vanha, että liekö toisaalta lahkon ajanlaskujen mukaan tuolloin ihmistä ollutkaan. Tuossahan olisi yksi syy lahkolaiselle olla uskomatta ?
"että lahko on kirjoittanut kuin sillä itsellään olisi ansiota epäterveellisyyden paljastumisessa vaikka ei ole "
Taidat valehdella. Todista puheesi.