Missä on vika kun yritän siirtää tiedostoa asemalta d asemalle c, mutta tiedosto ei siirry ja tulee virheilmoitus "Ei voi kopioida. Datavirhe (CRC-tarkastus)"? Miten saan tiedoston siirretyksi?
Virhe kopioinnissa
Aloittelija 0
3297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tiedosto on joko alunperin viallinen, särkynyt kopioidessa tai sitten joko lähde- tai kohdeasema tai siirtotie on viallinen.
http://fi.wikipedia.org/wiki/CRC
Asia on ilmeisesti vähän monimutkaisempi kuin osasin arvata. Kyseessä on mp3-tiedosto. Tiedostoa voi siirtää aseman sisällä minne tahansa, muttei toiselle asemalle. Minulla oli 4 mp3-tiedostoa yhdessä kansiossa, ja yritin siirtää koko kansion c:lle. Tiedostoista kaikki muut siirtyivät ongelmitta, mutta tuo yksi ei. Onko mitään tehtävissä?
Viallinen tiedosto siinä tapauksessa. Aseman sisäinen siirtely toimii koska eihän silloin itse tiedostoa siirretä mihinkään, vain sen osoitetta muutetaan.
Tiedoston paikkausohjelmia kyllä on, mutta ei taida maksaa vaivaa, kun kyseessä on MP3-tiedosto: paikkailun lopputuloksena on vain toimimaton, räsähtelevä tai keskenjäävä biisi.
Imuta uusi ja tuhoa vanha. ;)