Will Sweden finish in the top 3?
Yes 2,20
Ruotsi on yksi voittajasuosikeista, ja jos ei sijoitu kolmen parhaan joukkoon, niin jo on ihme! Voittoonkin on mahdollisuus, mutta Sveitsi on suurin ennakkosuosikki.
Will Switzerland finish in the top 3?
Yes 2,73
Myöskin loistava kohde, ja vielä parempi kerroin
Ei pysty pistämään tuplana lapulle, mutta jompikumpi noista kohtuullisella panoksella, tai molemmat.
Yes 2,20
Ruotsi on yksi voittajasuosikeista, ja jos ei sijoitu kolmen parhaan joukkoon, niin jo on ihme! Voittoonkin on mahdollisuus, mutta Sveitsi on suurin ennakkosuosikki.
Will Switzerland finish in the top 3?
Yes 2,73
Myöskin loistava kohde, ja vielä parempi kerroin
Ei pysty pistämään tuplana lapulle, mutta jompikumpi noista kohtuullisella panoksella, tai molemmat.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mulla kun tuo lontoo on vähän huonosti hallusssa, niin tässä kyselen että keitä ovat Will Sweden ja Will Switzerland? Ovatko ne jotain eurovisiolaulajia? tai jotain semmosia ?
Viljami Ruotsalainen ja Viljami Sveitsiläinen. Hanna Pakarisen topin kokoa ei ole tiedossa.
Expektillä on sijat 1-4 ruotsille ja kerroin 2,50.
Sveitsi 3,25.
Sveitsiä voisi ehkä pelatakin. Ruotsista en osaa oikein sanoa. Kerroin ei mairittele.
Ukrainan 1,80 lähentelee jo naurettavuutta.
Moldovalle tarjottu 18 on kyllä jo ihan hyvä kerroin.
Pitää ehkä kokeilla laittaa moldova, espanja, sveitsi tasapanoksilla.
En ole hintti kuten esim. Teppo.moi tai Timmylabel, mutta tunnen muutaman b-rapun miehen, ja voin sanoa, että Euroviisuissa on bookkereiden kertoimiin ihan turha tuijottaa. Tärkeintä on pohtia äänestäjäkuntaa: ovatko liikkeellä pikkutytöt vaiko hinurit/keski-ikäiset naiset. Myös maantiede vaikuttaa: aina kannattaa muistaa, että jos valtio on juuri itsenäistynyt tai kokenut kriisin (kuten Viro sen patsaan kanssa...ei, en tarkoita Paavo Lipposta vaan sitä minkä ne siirsivät Tallinnan keskustasta vittuun), niin kansallistunne saa aikaan äänestysvyöryn (ja muualla maailmassa empatiaa ja sympatiaa jne). Ja niinhän se nykyään on, että itä-blokin maat jylläävät, sekä vähäpukeiset naiset/transsut (Ruotsin esitys on kyllä niin selvästi suunnattu homo-yleisölle, että sille en povaa menestystä...eiväthän homot mitään tyhmiä ole...).
En ole tsekannut uusimpia kertoimia, mutta pitäkää seuraavat mielessä: Puola, Viro! (Viro saa taatusti kannatusta sen patsaskiistan takia!), Iso-Britannia (ainoa länsimaa joka voi voittaa), sekä maat joiden solisti on pukeutunut nahkaan tai maat joita edustaa nahkabändi. Hehheh. Siis ihan totta! Ukraina voitti muutama vuosi sitten ihan perseellä biisillä, mutta kun solisti oli nahkahameessa...
Tepi ei ensinnäkään ole homo, vaikka onkin Miehelään lähdössä hei!
Toiseksi Teppo tietää, ettei poliittisilla saati geopoliittisilla asioilla ole juurikaan tekemistä Euroviisujen kaltaisessa viihdetapahtumassa et sillei hei! Eurooppalaiset ovat aina valinneet viisuvoittajan nimenomaan musiikillisten meriittien mukaan. Toki jotkin rakkaat naapurukset saattavat antaa toisilleen sympatiaääniä, mutta se ei ole ratkaisevaa. Viime vuonna eurooppalaisiin eurovisionisteihin vetosi erikoisuus ulkoisessa habituksessa ja toisaalta musiikillisen valtavirtaan euroopanlaajuisesti soluttautunut hevimusiikki et sillei hei! Teppo uskoo, että tänä vuonna Euroviisut voittaa maa, joka kykenee vastaamaan muuttuviin eurooppalaisiin representaatioihin "hyvästä musiikista".
Lordin kaltaista ääriedustajaa viisuissa nyt ei taida olla, mutta Teppo uskoo, että Ola Salon androgyyni lavakarisma on sitä luokkaa, että länsinaapuri juhlii Euroviisujen voittoa tänä vuonna. Periaatteessa se jatkaisi suvaitsevaisuuden riemukulkua eurooppalaisissa mielissä. Sitä paitsi The Ark tuo oikeasti hymyn huulille et sillei hei!
Heh, yritin vain provoilla ihmisiä hereille tuolla hinttijutulla...
Mutta Euroviisuista olen kyllä ihan eri mieltä edelleenkin: taatusti politiikka vaikuttaa lopputulokseen! Hmm...oliko Tepi sarkastinen kun väitti toista... (olen nyt sellaisessa jurrissa, että pitää ihan miettiä ashiaa..hik...röyh).
Sanotaanko nyt näin kauniisti, että et vaikuta penaalin terävimmältä kynältä et sillei hei!
t. Riisinkeittäjä
jos viisuissa äänestettäisiin yksinomaan laulullisten ansioiden perusteella, ei yksikään maa saisi edes yhtä ääntä kasaan. Harvemmin niissä nykypäivänä on oikeasti hyviä laulajia, hyvänä esimerkkinä tämä meidän tyttö, mikä sen nimi olikaan. Ei toi laulaminen oo ihan kovin vakuuttavaa.
kuraläppäladyt menestyvät, jos vähävaatteisuus on perusteena.