Mitä ovat vapaamuurarit, siis mitä heidän aatteisiin kuuluu? Mihin se edes liittyy voisko joku vähän valottaa tätä seikkaa?
Vapaamuurarit
gfogdorkt
81165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
paitsi jotta, harrastavat enimmäkseen hyväntekeväisyyttä - omaksi hyväkseen.
33 asteisella hieralkialla.
Suomenkielinen kirja kirjastosta tai kuva ja sana kustantajalta
http://www.kuvajasana.fi
(kirjaa ei löydy välttä sivustolta, mutta ota heihin yhteyttä)
YHTEYSTIEDOT
Kuva ja Sana Oy (www.kuvajasana.fi)
Postiosoite: PL 86, 00381 Helsinki
Käyntiosoite: Pajuniityntie 1, 00320 Helsinki (8-16.30)
Puhelin: (09) 8567 4999
Fax: (09) 8567 4950
Tilaukset, tiedustelut: tilaukset(at)kuvajasana.fi
Toimitus (aineistot): toimitus(at)kuvajasana.fi
Vapaamuurarien salaiset opit
alkuperäisteos:
The secret teachings of the masonic lodge
1989-90
kuva ja sana 1995
ISBN 951-585-013-4
Älä missään tilanteessa ota yhteyttä vapaamuurareihin tai sekaannu heidän toimintaan. Siellä on ihmisiä jäänyt loukkuun eikä he uskalla poistua siitä "hyväveli" ja "sisar" verkostosta.
T.Armon puheet ovat täyttä hömpötystä, älä helvetissä ota yhteyttä kuvajasana.fi-osoitteeseen, joka löyhkääkin epäilyttävältä. Mistä alkaen sisaria on otettu vapaamuurareiksi?
Eiköhän muurareista löydy asiallistakin tietoa jostakin, mutta ei lahkolaisten höpöhöpö-kirjallisuudesta. Itse testaisin aluksi englanninkielistä wikipediaa.
Lisäksi ne syövät viattomia uskonlahkolaisia aamupalaksi.
Googleen sana vapaamuurarit ja suomenkieliset sivut. Onko se ajattelu noin vaikeaa?
Heh, kyllä jaksaa täällä keskustelufoorumeissakin naurattaa nämä vastaukset. "Äly hoi, googlaa sitä sun tätä...".
Insinöörimielelle pureskeltavaa:
a) Tämä on keskustelufoorumi. Jos keskustelu on vaikeaa, et kestä tyhmiä kysymyksiä tai muuta, ole hyvä ja mene muualle.
b) Tutki hieman informaation dynamiikkaa: googlella saat kyllä tietoa, mutta tiedosta 15% on väärää tai jopa valheellista.
c) Google ei ole ihminen. Keskustelufoorumissa tapaavat subjektiivisen kannan omaavat, erilaiset ihmistyypit.
d) Mistä moinen into korostaa älyä ylipäätään? Tunneälyn on todettu olevan se kova arvo ihmisessä, ei älyn.
"d) Mistä moinen into korostaa älyä ylipäätään?"
Keh keh. :-)
Eniveis, hyvää keskustelua ei synny siitä, että tietämättömät kysyvät asioista, joista voisivat ottaa itsekin selvää, vaan siitä, että asioista selvää ottaneet esittävät uusia näkemyksiä vanhoihin asioihin.
Mutta kyllähän jonkinlaista keskustelua saa syntymään ihan mistä hyvänsä, jos siitä tykkää.
Ja kyllä taito käyttää hakukoneita ja nk. medialukutaito ovat ihan oleellisia joka nettaajalle.
Joo, ainahan ne eniten pitää mökää jotka itseasiassa itse asiasta kaikkein vähiten tietävät.
Vihkiytyneet pitävät suunsa supussa.
Se kuuluu asiaan ja siihen, että salsiset riitit menettäsisivät voimansa jos ne tulisi rahvaan käsiin ja tietoisuuteen.
heh.