suunnattomasti häiritsee sarjassa se, että jos joku on vihainen tai muuta vastaavaa jollekin toiselle ihmiselle, hän RAVISTELEE tätä edestakaisin! Eikä mitenkään pienesti. Esim. Olimpia tekee sitä tosi usein ku se on sellane vähä sekasin yläkopast ja aina kileis. Sit se ravistelee esim. Hugoa torstain jaksossa ja joskus Ninfaa muistan.
Toiseksi ärsyttää se, että miehet pitävät naisia paikallaan. Esim. Franklin Chiquita, kun Chiqui on halunnut lähteä pois, hän pitää häntä paikallaan ja huutaa päin naamaa...
Outoja tapoja...
Toiseksi ärsyttää se, että miehet pitävät naisia paikallaan. Esim. Franklin Chiquita, kun Chiqui on halunnut lähteä pois, hän pitää häntä paikallaan ja huutaa päin naamaa...
Outoja tapoja...
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei mustakaan ole kivaa kattoa tollasta ravistelua.Varsinki just Olimpia on yks pahimpia ravistelijoita.
on sellasta tosi kovakourasta ja sitä ei voi olla huomaamatta!
ei oikeesti mikään ihmekkään jos niille tulee jokin aivo vika kun Olimpia on ravistellu varmaan kaikkia ja se on ihan tyhmän näköstä kun olimpia rupee pillaan kun se ite hakkaa kaikkia ja ravistelee ei muuten mikän opetus ohjelma sinäänsä kun siinä ravistellaan kaikkii mut "silti se on ihan pars ohjelma jota oon ikinä kattonu" ommmattu Mi gorda bellan ohjaajille
No joo, itse en ole tuota ravistelua huomannut muilla kuin Olimpialla.
Mutta on toinenkin tapa, joka ärsyttää. Nimittäin nykiminen. Aina kun joku on jostain - taas yllättäen - vihainen, se ottaa esim. takin kauluksesta kiinni, huutaa tälle ja nykii. Siis sillä lailla välillä nykäisee takin kauluksesta tms. Näin teki myös Chiqui Franklinille.
Ja sekin on joskus inhottavaa, kun puhuessaan kaikki heiluttavat käsiään vimmatusti. Juan Angel oikein pyörittää niitä suur'eleisesti, Hugo eli Pandora taas heiluttaa aina puhuessaan käsiä, samoin tekevät myös esimerkiksi Orestes, Bella ja Tza Tza.
Toisaalta nämä kaikki liikkeet todistavat vain sen, että kyseessä on ammattitaitoisia näyttelijöitä, jotka pääsevät helposti mukaan rooliin ja tietävät, mitä tehdä.
Täytyy kyllä myöntää, että joskus se kaikki ravistelu, nykiminen, käsien heiluttaminen ynnä muu on rasittavaa ja ehkä liioiteltuakin. Vai mitä?
Käsien heiluttelu ja kasvoilla ilmehtiminen kuuluu latinoiden komminukaation yhtä paljon kuin puhuminen. Itsellä oli pikkuisen hankaluuksia Suomeen paluun jälkeen hillitä käsiään. Lisäksi keskustelu kuulostaa kieltä osaamattomalle kuin riitelisivät aina mutta kun oppii kielen huomaa ettei näin olekaan.
Joo mullaki oli sama ongelma ku tuli takas Suomeen Barcelonasta. Kaikki sano ja huomautti että pitäs hillitä käsien liikettä (näytti kuulemma kun oisin viittonu puhettani). Nyt se on kyl jo vähän häipyny mut kyl edelleen tule kädet avuks jos selittää jotain vaikeeta asiaa. Se nimittäin helpotta jostain syystä selittämistä.
suomessakin yleistä että selitetään asioita käsillöään ittekin yritän auttaa asian ymmärtämistä käsillä ja jos joutuu vastaan johonkin kysymykseen tunnilla niin tulee näperteltyä terottimia sun muita oonko ainoo joka on vie koulussa?
latinalaisessa kulttuurissa käsiä käytetään enemmän ja suurieleisemmin, eli tarkottaa vähän enempää käsien käyttöä kun "terottimen näpertely".
Ja joo oot varmaan nuorin täällä, jos oot 12. Millä luokalla oot? Viidennelläkö?
Mä olen varmasti sitten toiseksi nuorin.
Menen seiskalle ensi syksynä.
jos toi ois jenkkilässä ja aitoa elämää, niin ainakin Ninfan olisi pitänyt hankkia syytteet ainakin Nereidalle ja Olimpialle. Mulle tulee ihan mustelmia ku vaan katonkin sitä kovakouraista repimistä. :(
Olimpian käytöstä, kun se oikein kovakouraisesti heiluttaa ihmisiä edestakaisin :D Se on lähes koomisen näköistä. Olen kyllä muillakin huomannut tuollaista ihmisen fyysistä "käsittelyä" kun vaan keskustellaan.