Mikä on mielestänne kaunein äitienpäivälaulu?
Onhan niitä montakin kaunista ja koskettavaa ,mutta itse pidän eniten Jari Huhtasalon laulamasta laulusta:"äideistä parhain".
kaunein laulu
12
24397
Vastaukset
- makunsa kullakin
liian tekopyhä. En pidä siitä, että lapset laitetaan laulamaan sanoilla, joiden todellista merkitystä ja tunnepohjaa he välttämättä eivät vielä ole tulleet ymmärtämään.
- se on todella ällöttävä
Oikein kaikkien tekopyhyyksien äiti, koen näin vaikka olen itsekin äiti ja mummi. Mutta IKINÄ en toivoisi että lapsi tai lapsenlapsi sitä minulle joikaisi. Laulu on samaa luokkaa "äiti armas monta yötä valvonut..." No totta kai, mutta entä sitten. Sehän kuuluu äitiyteen, ei sitä tarvi siirapilla pilata.
- Anne vm.58
...on minun mielestäni kaunein äitienpäivälaulu.
Maan päällä paikka yksi on
niin pyhä armas verraton,
mi tarjoo lemmen turvaisan
ja kätkee onnen kalleimman.
Vain sydän äidin, tunnet sen,
näin hellä on ja lämpöinen.
Se riemuitsee sun riemustas
ja tuntee huoltas, tuskias.
Tääl' ihmismielet vaihtelee,
tääl' kiitos kaikuu, vaikenee.
Tääl' poljetaan ja moititaan,
jäät yksin yöhön unholaan.
On paikka missä lohdun saa,
sua sydän äidin rakastaa.
Voit hellään helmaan painaa pään
ja itket murheen lientymään.
Pois moni kaunis mennyt on,
sä kauan tunsit kaipion.
Muun korvas aika minkä vei,
sydäntä äidin konsaan ei.
(sanat Lydia Koidula, suom. Hilja Haahti)- laulaaa
Ehdottomasti kaikkien aikojen paras äitienpäivälaulu minustakin on se "Maan päällä paikka yksi on". Itse kuitenkin äitinä koen hieman "alamittaisuutta" laulun pyhän sydämen kohdalla. Tulee mieleen ne hetket, jolloin on tullut huudettua lapsille. Tuntuu, että ehkä sittenkään en ole niin hyvä äiti.Vaikka kyllä haluaisi ja parhaansa yrittää. Nykypäivän maailma on niin kova ja vaativa ja täynnä väkivaltaa. Jos onnistuisin siirtämään lapsille uskon ja turvan Jumalassa ja voisin suojella heitä lankeamasta päihteisiin, olisin onnellinen. Jos vielä aikuisenakin mielellään tulisivat käymään kotona.Ja puhevälit säilyisivät vaikeissakin tilanteissa.
- Sydämeni laulu
laulaaa kirjoitti:
Ehdottomasti kaikkien aikojen paras äitienpäivälaulu minustakin on se "Maan päällä paikka yksi on". Itse kuitenkin äitinä koen hieman "alamittaisuutta" laulun pyhän sydämen kohdalla. Tulee mieleen ne hetket, jolloin on tullut huudettua lapsille. Tuntuu, että ehkä sittenkään en ole niin hyvä äiti.Vaikka kyllä haluaisi ja parhaansa yrittää. Nykypäivän maailma on niin kova ja vaativa ja täynnä väkivaltaa. Jos onnistuisin siirtämään lapsille uskon ja turvan Jumalassa ja voisin suojella heitä lankeamasta päihteisiin, olisin onnellinen. Jos vielä aikuisenakin mielellään tulisivat käymään kotona.Ja puhevälit säilyisivät vaikeissakin tilanteissa.
Toivoisin konserttia missä laulettaisiin äideille ja paras voittaisi. Menisin kuuntelemaan ja voisin vaikka esittää laulunkin.
- Anonyymi
Tästä mä tykkään. Laulettiin sitä aina äidille pieninä.
- Dementatiivinen
Mikä mahtoi olla 1960-luvulla suositun äitienpäivälaulun nimi? Sanat menivät jotenkin: ...vain yksi paikka on maailmassa ... saat itkeä joka aikana... jne. En muista sanoja enempää. Sävel löytyy Youtubesta Maksim Gavrilovin kantele-esityksestä: https://www.youtube.com/watch?v=qBeFhHHEQdI kohdasta 4:30 nimellä "Jos voisin laulaa".
- minä03
äidin ruusut
- Äideille
https://www.youtube.com/watch?v=hHKUQj8T3CE
Jope Ruonansuu - Äiti <3 - Pikkukakkosenposti
"Maan päällä yksi on" Hilja Haahti. Sitä sitä meillä lauletaan jo kolmannessa polvessa...
- Lelel
Ihan helmi- Robin
- Yksitoistalastenlasta
Tuo "Maan päällä..." on myös minulle hyvin muistorikas lapsuudesta.
Noin reilut 20 vuotta sitten,silloin teini-ikäinen tyttäreni halusi minun lähtevän äitienpäivänä kanssaan kirkkoon. Niin tein. Tyttäreni "katosi" johonkin. Hetken päästä alkoi laulu, uruilla säestettynä "Paljon on aihetta lapsella kiittää..." (jotenkin siihen tapaan) . Se hetki sykähdytti - tyttäreni lauloi kaikille äideille. Se on jäänyt lämpimänä muistona muistojen tarhaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2555101
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!512420- 692056
Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3851506Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss961171SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä291083Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse101029Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte173883Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9197805Haapaveen nähtävyys?
Se teidän "suihkulähde" on ylittänyt uutiskynnöksen Suomen rajojen ulkopuolella Sveitsissä. Se näytettiin paikallisten u37794