Uskovatko miespapit, jotka vastustavat naispappeutta, ehdottomasti Raamattuun (vedenpaisumus ja muu humpuuki!). Jos on näin - minun- ja monen muun, on erottava kirkosta(vrt todistettu tiede: "Maailman syntyminen".)
Idioottimainen käytös ei ole sallittua julkisissa viroissa. Rasismin kieltää Suomen perustuslaki! Sen rinnalla muutama pääkköpappi vastaa suunnilleen sitä, minkä ihminen mökillä jättää puuceehensä. Tervetuloa kortistoon periaatteen pojat!
Idioottimainen käytös ei ole sallittua julkisissa viroissa. Rasismin kieltää Suomen perustuslaki! Sen rinnalla muutama pääkköpappi vastaa suunnilleen sitä, minkä ihminen mökillä jättää puuceehensä. Tervetuloa kortistoon periaatteen pojat!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Missä idioottimainen käytös on sallittu?
Puhutko toisille päin naamaa kuten kirjoitat nyt anonyyminä.
Niinpä, sitä saa mitä tilaa. Kun kerran kirkko on yhdistetty valtiolliseen verojärjestelmään, kirkon on kuultava demokraattista enemmistöä. Demokraattinen enemmistö voi koostua siten muistakin kuin pelkästään valtion kirkon edustajista.
Siis muslimit, juutalaiset, buddhalaiset jne päättävät ev.lutien tavasta tulkita omaa pyhää kirjaansa eli raamattua. Aika erikoinen tilanne; raamatun tulkinnasta päättävätkin muut kuin siihen uskovat!
Kuulehan: Suomessa kirkko on niin paljon itsenäinen, että sillä on oma itsehallinto: kirkolliskokous. Siihen kuuluu vain lut.kristittyjä, ei siis yhtään muslimia, juutalaista tms. Valtio ei Suomessa päätä kirkon asioista. (Mutta toki valtion lait koskevat myös kirkon johtoa ja jäseniä!)
Kun kirkko teki ratkaisunsa pappisviran avaamisesta naisille, tuo ratkaisu pohjautui Raamattuun ja luterilaiseen tapaan tulkita Raamattua. Saman ratkaisun ovat tehneet muutkin suuret luterilaiset kirkot.
Asiatietoja löytää netistä www.evl.fi
Kehitysteoria on edelleen teoria,sitä ei ole kukaan kyennyt todistamaan.Tämä teoria murenee päivä päivältä omaan mahdottomuuteensa.Voiko tyhjästä tulla materiaa? Otetaan tyhjä akvaario ja ilmatiivis lasipäälle. JA SINNE KEHITTYY TYHJÄSTÄ materiaa.!
Toistan: jehovalaista, usein heidän käyttämäänsä argumentointia.
Toinen vastaava: Kippaa kuormallinen tukkeja - voiko siitä syntyä itsestään talo?
voi rähmä tätä todistelutekniikkaa!
Mies on joka päästää naisen papikseen, kunnioitan sellaisia miehiä jotka eivät alistu naisen saarnoja kuuntelemaan, miehen pitää olla mies eikä lapatossu.
Joka pistää ihmiset arvojärjestykseen pelkän sukupuolen takia? Sukupuolihan ei merkkaa mitään.