sonax oil treatment

volvo 244

onko kellä kokemusta sonax oil treatment nimisestä öljynlisäaineesta? onko aine humpuukia? minulla on volvossa ollut samat castrolin öljyt 2 vuotta, joilla on ajettu vasta 5900km, kannattaako kyseistä ainetta käyttää ja säästää öljynvaihdossa? auto on ollut aikaisemmalla omistajalla vähäisessä käytössä.

8

3248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HannaPaskarinen

      Ootko vähä vajaa vai miks säästät noinkin halvas jutus ku ölppien vaihos? Sinne kertyy kummiski kaikkee paskaa sekaa ja lisäks vettä.. ja alkaa ne ominaisuudet häviämää sielt ajankanssa muutenki. Onko tosiaan niin et sulla ei oo varaa ostaa esim tm testivoittajaa diamondia kannullinen ja 5e suodatin? =17,90 5€

      -

      • volvo 244

        onko tuo öljyn lisäaine humpuukia? auto on seisonut tallissa lähes käyttämättömänä nuo kaksi vuotta, niin onko öljyyn silti kertynyt paskaa ja vettä, niin kuin kerroit. eihän siitä kysymys olekaan onko rahaa vaihtaa öljyt suodatin, mutta onko se aiheellista. öljyn kyllä huomaa heti öljystä, muuttuu vaaleaksi, mutta näin ei ole käynyt ja öljy ei ole vielä kovin mustaakaan.


      • volvo 240
        volvo 244 kirjoitti:

        onko tuo öljyn lisäaine humpuukia? auto on seisonut tallissa lähes käyttämättömänä nuo kaksi vuotta, niin onko öljyyn silti kertynyt paskaa ja vettä, niin kuin kerroit. eihän siitä kysymys olekaan onko rahaa vaihtaa öljyt suodatin, mutta onko se aiheellista. öljyn kyllä huomaa heti öljystä, muuttuu vaaleaksi, mutta näin ei ole käynyt ja öljy ei ole vielä kovin mustaakaan.

        sori! kirjoitusvirhe. veden siis huomaa heti öljyn seasta. kiitos vastauksesta!


    • ne öljyt

      Yleensähän lisäaineet sekoitetaan uuteen öljyyn, eikä ainakaan kestoikää paranna.

      Tarjoustalosta(esimerkiksi) haet kannun Teboilin Goldia ja jostain alkuperäisen Volvon suodattimen, ne kun vaihdat tulee parempi lopputulos.

    • just kokeillut

      Ne öljyt kanttaa vaihtaa kerran vuodessa, huolimatta siitä onko autolla ajettu vai ei. Ensiksikin siitä syystä että moottorin käydessä sylintereistä ja männänrenkaista irtoaa metallin mikrohiukkasia jotka kulkeutuvat öljyn mukana öljypohjaan. Mitä kauemmin auto seisoo, sitä enemmän moskaa on suoraan öljysihdin lähellä, jotka sitten seuraavalla käynnistyskerralla sitten kulkeutuu suodattimeen ja saattaa ajan myötä tukkia sen ja vaurioittaa männän ym. laakerointia. olen justiinsa kokeillut kyseistä sonaxin lisäainetta ja koin myönteisen yllätyksen, öljyä ei ollut kuluttanut ennen, eikä myöskään jälkeenkään aineen lisäyksen. polttoaineen kulutus laski reilun litran verran. Toisessa moottorissa vaikutukset saattaa olla huonompia tai ei vaikuta lainkaan. Lisäaineiden käyttö on itsestä kiinni, eikä neuvoa pitäisi kysyä muilta, vähemmän sitten harmittaa.

    • Anonyymi

      Oil

    • Anonyymi

      Ei saa mistään.

    • Anonyymi

      Vastaavaa,
      Moottoriöljyn stabilisaattori, 250 ml
      Tuotenro. 34-003

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      90
      8416
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      42
      4738
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4391
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      45
      2615
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      98
      1478
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1296
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1246
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1152
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1150
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1090
    Aihe