Eräitten sivistymättömien venäläisten ylikuohahtavan luonteen takia kannattaa tänä iltana Moskovassa olla aika hiljaista poikaa, jos sattuu olemaan suomalainen.
Venäläisiä on nyt lätkitty vähän joka suunnalta, joten tuo häpeällinen häviö piskuisen Suomen jääkiekkojoukkueelle saattaa nostattaa pahimmat tunteet venäläisissä tänä iltana pintaan, ja helpoimmin ne -nöyryyttävän tappion takia- suuntautuvat nyt meihin suomalaisiin.
Suositukseni:
Juhlikaa riemukasta voittoamme hotellin tiloissa, ettei mitään ikävää pääse tapahtumaan Moskovan hämärillä kujilla!
Venäläisiä on nyt lätkitty vähän joka suunnalta, joten tuo häpeällinen häviö piskuisen Suomen jääkiekkojoukkueelle saattaa nostattaa pahimmat tunteet venäläisissä tänä iltana pintaan, ja helpoimmin ne -nöyryyttävän tappion takia- suuntautuvat nyt meihin suomalaisiin.
Suositukseni:
Juhlikaa riemukasta voittoamme hotellin tiloissa, ettei mitään ikävää pääse tapahtumaan Moskovan hämärillä kujilla!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tänään tuli mieleen, mitä mellakkaa tai väkivaltaa venäläiset Helsingissä järjestävät. Nyt ei ole venäläisten kirjoituksia. He ovat tekemässä tuhojaan Helsingin kaupungilla, oletan.
Saatat olla oikeassa.
Jos saamme huomenna lukea lehdistä, että jotkut suomalaiset kävivät yllättäen euroviisuturistien kimppuun pilatakseen Suomen maineen, jäljet johtanevat suoraan sylttytehtaalle, eli iiromielisten katkeruuteen venäläisten viime aikoina kärsimien nolausten takia.
Lohduttaisiko näitä niiskuttavia luusereita kuitenkin se, jos Euroviisuvoitto järjestetään kulissien takana Venäjän edustajille?
Olisiko se riittävää palsamia haavoille?
Minulla ei ainakaan ole mitään pelättävää venäläistenkään taholta. Senkus kyyristelet itse vaikka hotellin vessassa lukitun oven takana.
Olen niitä hämäriä kujia kävellyt joskus.
En viitsi enää lähteä edes ilmaismatkalle Venäjälle, kun maa ei näköjään osaa paremmaksi muuttua; huonommaksi vaan!
Tämä kevät taitaa olla nyky-Venäjälle kaikkien aikojen pohjanoteeraus!
Oletko sinä ollut koskaan Moskovassa, kun venäläisjoukkue on juuri hävinnyt jollekin pikkumaalle tärkeän ottelun?
Just silloin en ole sattunut olemaan Moskovassa, mutta voin kyllä kuvitella tilanteen.
Ei Venäjällä niin urheilufanaatikkoja taida olla, että maanmiehiään ampuisivat häviön vuoksi, kuten toisaalla.
Sulla on jotain kummaa kaunaa kaikkia venäläisiä kohtaan, mutta valtaosa heistä ei pahoja ihmisiä ole. Hallintopuolella voi olla joitain vähä-älyisiä öykkäreitä.
Kolmas kirjoitus jo sinulta, jossa leimaat minut venäläisiä kohtaan kaunaiseksi...
Käyttäytyivätkö venäläiset Viro-asiassa mielestäsi kiitettävästi?
En ole kaunainen mitään kansaa kohtaan, mutta millaiseksi kuvailisit omaa asennettasi USA:ta kohtaan?
"Käyttäytyivätkö venäläiset Viro-asiassa mielestäsi kiitettävästi? "
Eivät käyttäytyneet, vaan ala-arvoisesti.
"En ole kaunainen mitään kansaa kohtaan, mutta millaiseksi kuvailisit omaa asennettasi USA:ta kohtaan?"
Miksi ihmeessä minun pitäisi kuvailla asennettani USA:a kohtaan? On paljon asioita, joissa olen USA:n kannalla, mutta varmaan yhtä paljon asioita USA:a vastaan.
Selvennä vähän kysymyksiäsi, vastailen mielelläni.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000026182415
"Britannian poliisin terrorisminvastainen yksikkö ampui kesällä 2005 brasilialaisen sähkömiehen Charles de Menezesin. Metrovaunuun ahdistetun Menezesin päähän osui seitsemän luotia.
Britannian poliisia valvovan komission mukaan Menezes oli täysin syytön. Komissio kuitenkin toteaa, että ei ole mitään syytä ryhtyä kurinpito- tai syytetoimiin operaatioon osallistuneita yhtätoista poliisia vastaan."
Ei siis syytä kurinpitotoimiin? Mitä sellaista poliisit olisivat täysin syyttömän Menezesin tapauksessa vielä voineet tehdä, että kurinpitotoimiin olisi ryhdytty? Ammuttu kahdeksas laukaus päähän? "
Onpa sinulla ihme into tökkiä epämääräisiä kasoja jostain vuosien takaa.
Pysyisit nyt kuitenkin tämän päivän tapahtumissa, joka oli toki venäläismielisille kitkerä päivä, mutta jospa Venäjälle onnistutaan nyt järjestämään euroviisuvoitto?
Mitä ihmeen historian roskakasoja?